MENÜ
Ankara 11°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Minik öğrenciler etkinliklerle Mars’ı keşfetti
Özel Haber
9 Haziran 2021 Çarşamba 07:12

Minik öğrenciler etkinliklerle Mars’ı keşfetti

Yıldıztepe Altındağ Belediyesi Anaokulu, Space Twinning-Let’s Explore Solar System Together (Uzay Eşleştirme-Güneş Sistemini Birlikte Keşfedelim) Projesi kapsamında gerçekleştirdiği çalışmalarla, minik öğrencilere Mars gezegenini anlattı.

SEDA TOLMAÇ

Avrupa ülkelerindeki katılımcı okullardan birinde çalışan personele (öğretmenler, müdürler, kütüphaneciler v.b.) yönelik bir platform sunan eTwinning portalı, oluşturulan projelerle farklı ülkedeki eğitimciler arasında iş birliği ve fikir alışverişini geliştirmeye, öğrenciler için de yaratıcı ve heyecan verici öğrenme sağlamaya katkı sunuyor. Avrupa Komisyonunun öğrenme programının ana hareketi olarak 2005 yılında başlatılan eTwinning, farklı ülkeleri ortak projelerde buluşturmaya devam ediyor. 

Bu yıl da bir e-Twinning projesi olan Space Twinning-Let’s Explore Solar System Together (Uzay Eşleştirme-Güneş Sistemini Birlikte Keşfedelim) Projesi, Hırvatistan Litvanya, Polonya, Portekiz, Romanya ve Türkiye ortaklığıyla hayata geçti. 

Güneş sistemindeki gezegenlerin eğlenceli bir şekilde öğrenilmesini amaçlayan projenin Türkiye ortaklığındaki katılımcılarından biri, Yıldıztepe Altındağ Belediyesi Anaokulu oldu. 

Proje kapsamında Yıldıztepe Altındağ Belediyesi Anaokulu öğretmenlerinden Tuba Küçükönder Çetin öncülüğünde çalışmalar yürütüldü. 5-6 yaş arası 11 öğrencinin yer aldığı çalışmalarda minik öğrenciler, Mars gezegenini keşfe çıktı. 

Proje Katılımcısı öğretmen Tuba Küçükönder Çetin’in video, kitap ve birbirinden farklı etkinliklerle yaptığı çalışmalar sonunda öğrenciler, Mars gezegeni detaylı bir şekilde tanıma fırsatı buldu.

Projede altı ülke yer aldı

Ticari Hayat Gazetesi olarak bir araya geldiğimiz Çetin, projenin uluslararası olduğuna değinerek, projeye 6 ülkeden toplam 13 partnerin katıldığını belirtti. Çetin, her katılımcının farklı gezegenler üzerinde çalıştığına dikkati çekti. 

Ocak ayında başlayan projenin haziran ayı itibariyle tamamlanacağını belirten Çetin, proje hakkında şu bilgileri verdi: “eTwinning portalı, ortak projelerle farklı ülkeden eğitimcileri bir araya getirerek iş birliği sağlamayı hedefliyor. Bu yıl altı ülkeden katılımcıların olduğu ve 13 partnerin bulunduğu Space Twinning-Let’s Explore Solar System Together Projesiyle, öğrencilere gezegenler tanıtıldı. Projeyle öğrencilerin gezegenler hakkında detaylı bilgi sahibi olmasını sağlamak amaçlandı. Projenin diğer önemli kısmı ise, her öğretmenin kendi etkinlik tarzını paylaşabilmeleri ve farklı ülkelerin eğitim-öğretim yöntemlerini inceleme fırsatı bulmaları oldu.”

“Mars, tüm dünyanın gündeminde”

Çetin, proje kapsamında Mars gezegenini öğrencilere tanıtmayı amaçladığını ifade ederek, “Benim proje katılımcısı olarak Mars gezegenini seçme nedenim Mars’ın şu an tüm dünyanın gündeminde olması. Mars uzun yıllardır üzerinde araştırmaların yapıldığı, yaşam izinin arandığı bir gezegen. Tüm bu gelişmeler bir öğretmen olarak benim ilgimi çekti. Bu nedenle ben de öğrencilerime Mars’ı tanıtmak istedim” dedi. 

“Çalışma, çocukların bilişsel ve fiziksel gelişimine büyük katkı sundu”

Çetin, çalışmaya başlarken önce öğrenci velileriyle görüşmeler yaptığını belirterek, “Projeyi önce velilere anlattım çünkü okul-aile iş birliği açısından velileri bu tür projelere dahil etmek çok önemli. Velilerin dahil olmasıyla da öğrencilerle birlikte çalışmalara başladık. Öğrencilerimize öncelikle Mars hakkında videolar izlettim. Bilgiyi somutlaştırmak adına farklı kaynaklardaki kitapları okuttum. 4D kartlarla teknolojiyi de eğitim öğretimimize dahil ettim. Yarıyıl tatilinde çocuklara gezegenlerle ilgili kitap hediye ederek, tatilde de okuma yapmalarını sağladım. Böylelikle hem aile hem de çocukların projeye başlamadan fikir sahibi olmasını amaçladım” diye konuştu. 

Proje kapsamında yapılan çalışmaların çocukların hem bilişsel hem de fiziksel gelişimine büyük katkı sunduğunu ifade eden Çetin, şunları söyledi: “Biz okul öncesi eğitimde çocuklara gezegenleri öğretiyoruz ama böylesine uluslararası bir proje kapsamında onlara daha detaylı bilgi sunma fırsatımız oldu. Hem biz öğretmenler diğer katılımcılarla fikir alışverişinde bulunarak detaylı bilgilere ulaştık hem de öğrencilerimizin konunun içine daha detaylı dahil olmasını sağlayarak onların merak duygularını artırmaya çalıştık. Projede yer alan öğrenciler, gezegenlere dair çok daha fazla konuyu merak etmeye ve sorular sormaya başladı. Hatta astronot olmak isteyen ve nasıl astronot olacağını merak eden öğrencim oldu. Tüm bu çalışmalar aslında çocukların hayata dair farklı sorular sormasını sağladı.” 

Çetin, ilk defa bir eTwinning projesine katıldığını belirterek, “Bu tür bir projede yer almak beni çok mutlu etti. Fırsat buldukça bu tür projelere devam etmeyi düşünüyorum” dedi. 

“Proje, okulumuza birçok kazanım sağladı”

Yıldıztepe Altındağ Belediyesi Anaokulu Müdürü Duygu Tokatlı ise, Space Twinning-Let’s Explore Solar System Together projesinin okul açısından da birçok kazanımı beraberinde getirdiğini söyledi.

Tokatlı, “Bu tür projeler okulumuzun tanınırlığını artırıyor. Aynı zamanda öğrencileri ciddi anlamda motive ederek onların merak duygularını uyandırıyor. Bu proje okulumuz için bir başlangıç oldu. Bu konuda Tuba Öğretmenimize teşekkür ediyoruz. Proje hem yabancı dil gelişimine katkı sağladı hem de diğer ülkelerdeki okul öncesi eğitimini inceleme fırsatı sundu” ifadelerini kullandı. 

Tokatlı ayrıca, Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de öğretmenlere destek amacıyla projelerle ilgili çevrim içi motivasyon toplantıları ve eğitim çalışmaları yaptığını belirterek, “Bu anlamda Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, etwinning ve kalite etiketi konusunda yol gösterici bir tutumla destek verdi” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat