MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
NÜKLEER SANTRAL ÇEVRESİNDE YAŞAYAN HALK NÜKLEER ENERJİYE 'EVET' DİYOR!
Araştırma-İnceleme
12 Eylül 2019 Perşembe 09:39

NÜKLEER SANTRAL ÇEVRESİNDE YAŞAYAN HALK NÜKLEER ENERJİYE 'EVET' DİYOR!

Rusya'dan gelen bir araştırma nükleer enerji ile bazı ön yargıların yıkılmasına neden oldu.

Nükleer santral çevresinde yaşayan halkın elektrik üretiminde tercihini nükleer enerjiden yana kullandığı ortaya çıktı. Nükleer santrallere yakın 60 şehirde 10 bin kişi üzerinde yapılan araştırmada, “geleceğin enerji kaynaklarının hangileri olacağını düşünüyorsunuz” sorusuna “nükleer enerji” ve “alternatif enerji” cevabı verildi.  Nükleer santralin çok yakınında yaşama deneyimine sahip insanların, nükleer enerjinin avantajlarını daha net ifade etmeleri ise araştırmadaki çarpıcı sonuçlarından biri oldu. Halk, ankette bölgenin sosyo-ekonomik gelişimi için de nükleer güç santrallerine 'evet' dedi. Mersin'de inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin(NGS) referans santrali olan Novovoronej NGS'nin bulunduğu Voronej bölgesinde destek oranı yüzde 75'e ulaşırken, bazı şehirlerde nükleer santrallere destek oranının yüzde 98,5'a kadar çıktığı kaydedildi.

BÖLGE SAKİNLERİNİN NERDEYSE BÜTÜNÜNÜN ONAYINI ALDI

Küresel faciaların, sellerin, kuraklıkların ve orman yangınlarının sayıları artarken, iklim krizi nerdeyse tüm dünyada gündemin ilk sıralarında yer alıyor. Küresel ısınma ile mücadelede enerji üretim tercihleri ise daha fazla tartışılıyor. Küresel ısınmanın etkilerinin azaltılması için 'temiz ve güvenli enerji kaynağı' olarak nükleer enerjinin önemli araçlardan biri olduğuna dikkat çeken uzmanların yanı sıra temiz enerji olup olmadığı, bulunduğu bölgeye sosyal ve ekonomik kalkınma sağlayıp sağlamadığı tartışmaları da devam ediyor. Rusya'da NGS'lerin bulunduğu bölgelerde ‘ElaNKom’ araştırma şirketi tarafından yapılan geniş kapsamlı bir sosyolojik araştırma dikkat çekici sonuçlar ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, nükleer santralin bulunduğu şehirde ve çevresindeki şehirlerde yaşayanların nerdeyse tümü nükleer enerji kullanımını onaylıyor.

Bu yıl Mart-Nisan aylarında yapılan ankete Leningrad, Rostov, Murmansk, Saratov, Tver, Smolensk, Voronej, Kursk, Sverdlovsk ve Kaliningrad bölgelerindeki 60 şehirde toplam 10 bin kişi katıldı. Araştırma ile bölge sakinlerinin nükleer sanayiye bakış açıları ve kendi bölgelerinde bulunan NGS'lerin faaliyetlerine karşı tutumları araştırıldı. Raporda, çeşitli bölgelerde nükleer enerji ile ilgili algıda oransal farklılıklar ortaya çıkarken, genel olarak nükleer enerjiye dair pozitif destekleme eğilimi gözlendi. Sonuçlara göre, bölge nüfusu nükleer sanayinin gelişimini destekliyor ve bölgenin sosyo-ekonomik gelişimi için yüksek öneme sahip olduğuna inanıyor.

SANTRALİN YAKININDAKİ HALK DAHA FAZLA DESTEKLİYOR

Araştırmada santralin bulunduğu bitişik şehirlerinin neredeyse tüm sakinlerinin, nükleer enerjinin kullanımını bölge şehirlerindeki yaşayanlardan daha fazla desteklemesi “Bu, nükleer santrallerin komşu şehirlerinde, kişisel deneyime sahip insanların, yaşamlarını bağladıkları nükleer enerjinin avantajlarını görebilecekleri gerçeğiyle açıklanmaktadır. Temsil edilen tüm bölgelerde, ankete katılanların yarısından fazlasının, nükleer enerji santrali bulunmayan diğer alanlara göre, nükleer enerji santrali bulunduğunu daha büyük bir avantaj olarak kabul etmeleri önemli bir durumdur. Santrale komşu olan şehirlerde ise bu rakam yüzde 60-70'i aştı” değerlendirmesiyle açıklandı. Rusya’da nükleer enerji kullanımını destekleyenlerin bölgelere göre dağılımı şöyle oldu:

Voronej bölgesi % 75,3 (Novovoronej şehri % 72,6), Kaliningrad bölgesi % 59 (Neman şehri % 88.1), Kursk bölgesi % 61,9 (Kurçatov şehri % 81,1), Leningrad bölgesi % 76,5 (Sosnovy Bor şehri % 84,8), Murmansk bölgesi % 76,5 (Polyarny Zori şehri % 98,5), Rostov bölgesi % 69,2 (Volgodonsk şehri % 66,6), Saratov bölgesi % 68,7 (Balakovo şehri % 78,8), Sverdlovsk bölgesi % 62.7 (Zarechny şehri % 97.3), Smolensk bölgesi % 80 (Desnogorsk şehri % 92,3), Tver bölgesi % 70.7 (Udomlya şehri % 88.6).

“SOSNOVY BOR HEM İSTİHDAM HEM DE EĞİTİM AÇISINDAN CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELDİ”

Nüfusunun yaklaşık yüzde 85'inin nükleer enerjiyi desteklediği ortaya çıkan Sosnovy Bor şehrinin Merkez İdari Yönetim Başkanı Mikhail Voronkov, Leningrad Nükleer Santrali ile neredeyse 45 yıldır yan yana yaşadıklarını vurgulayarak, NGS'nin bölgeye katkısını şu sözlerle anlattı:

“Yerli halkın büyük çoğunluğu Leningrad Nükleer Santrali’nde çalışıyor veya bu santralin işletilmesiyle ilgili farklı işletmelerde istihdam ediliyor. Geçen yıl şehrimiz 45. yıl dönümünü kutladı ve şehrimizde artık ikinci nesil var. Tabii ki nükleer sanayi geliştikçe ve şehir geliştirildikçe sosyal tesisler alanında da büyük gelişmeler oldu. Belediyenin de şehirde yaşayan insanların da en büyük geliri nükleer santralden elde ediliyor. Buraya yerel halk ve St. Petersburg’dan gelenler var. İnsanlar şehrimizde tatil yapıyorlar. Burada maaşlar St. Petersburg’dan daha yüksek. Sosnovy Bor olarak gençlerin göz bebeği olmaya devam ediyoruz. Onlar için hem eğitim hem de istihdam açısından tam bir cazibe merkeziyiz.”

AKKUYU'NUN REFERANS SANTRALİNİN BULUNDUĞU BÖLGEDEN DE  'EVET'

Rosatom tarafından Mersin'in Gülnar ilçesinde inşaatı devam eden Akkuyu NGS'nin Rusya’daki ‘ikiz kardeşi’ olarak nitelendirilen Novovoronej-2 NGS’nin kurulduğu Voronej bölgesinde halkın da  yüzde 75.3'ü nükleer enerjiye 'evet' dedi. Nüfusu yaklaşık 2,5 milyon olan bölgenin elektrik ihtiyacının yüzde 85'ini karşılayan santral, Novovoronej şehrinin ısınma ihtiyacının da yüzde 50'sini sağlıyor. Santral ayrıca bölgedeki binlerce kişiye de istihdam olanağı oluşturuyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat