MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Nallıhan’da gizli cennet Uyuzsuyu Şelalesi
Özel Haber
5 Ekim 2019 Cumartesi 07:28

Nallıhan’da gizli cennet Uyuzsuyu Şelalesi

Ankara’ya 160 kilometre uzaklıkta olan Nallıhan ilçesi, birçok doğal güzelliği içerisinde barındırıyor. Şelale ve göletleriyle ünlü olan Nallıhan ilçesinin güzelliklerini keşfediyoruz.

SEDA TOLMAÇ


Ankara’nın Nallıhan ilçesi doğal güzellikleriyle büyülemeye devam ediyor. Ankara’ya 160 kilometre uzaklıkta olan Nallıhan ilçesi, birçok doğal güzelliği içerisinde barındırıyor. Bu sebeple Nallıhan bölgesi her gün yüzlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Doğal güzelliği kadar bölge hakkındaki hikâyeler de turistleri etkiliyor...
Bu sebeple biz de Ticari Hayat gazetesi olarak Ankara’nın Nallıhan ilçesini ziyaret ettik. Sevgili okurlarımız için bölgenin doğal güzelliklerini keşfettik. Bu bölgenin güzelliklerini sizlere aktarıyoruz. Gelin bu bölgeyi keşfetmeye devam edelim. 

Nallıhan Ankara’ya 160 km uzaklıkta bir ilçe 
Nallıhan, Ankara ilinin bir ilçesidir.  Ankara’ya 160 km uzaklıkta olan Nallıhan, tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan bir ilçedir. Nallıhan, kış mevsimine uygun, doğayla iç içe, bol eğlence vadeden bir doğal güzellik cenneti.
İlçe arazisi engebelidir. Batıda Andız (1420 m), kuzeyde Sarıçalı (1740 m), doğuda Karageriş (1507 m) ve güneyde Sündiken (1800 m) ile çevrilidir. Nallıhan dağları çam ormanları ve meşeliklerle kaplıdır. Bölgede bulunan küçük akarsular ilçenin Eskişehir ile sınırını oluşturan Sakarya nehrine dökülürler. İlçenin iki önemli akarsuyu Nallıhan çayı ve Aladağ çayıdır. Sakarya nehri bölgenin en büyük akarsuyudur.
Etkileyici doğası ile ünlü Nallıhan’da, çok sayıda şelale ve gölet bulunuyor. Nallıhan’a giderseniz tatilinizde mutlaka görmeniz gereken Nallıhan Kuş Cenneti alanı, Uyuzsuyu Şelalesi ve Soğukkuyu başı çekiyor. Bunların dışında; Bozyaka göleti, Çamalan göleti ve Eymir göleti gibi sulak alanları da  listenize ekleyebilirsiniz.
İlçe İç Anadolu ve Batı Karadeniz bölgelerinin iklim özelliklerini taşır. İlkbahar, Sonbahar ve Kış ayları genellikle yağışlı, yaz ayları kurak geçer. İlçede 75 köy yer alır. İlçe ekonomisi tarım, hayvancılık, ticaret ve kamu sektörü istihdamı ile Çayırhan ve Sarıyar kasabalarındaki Madencilik ve Enerji sektöründeki istihdama göre şekillenir.
İlçenin mesire yerleri koruma altına alınmış olup, halka açıktır. Hoşebe (ardıç ormanları), Nallıhan Kuş Cenneti, Anıt Ağaç (Kaba Ardıç), Yaban Koyunu Üreme Sahası, Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, Asarlık Tepeleri, Ilıca Şelalesi ve Sarı Çalı bölgesi ilçenin önemli turist çekim merkezlerini oluştururlar.

Nallıhan’da gizli cennet; Uyuzsuyu Şelalesi 
Ankara’ya yaklaşık 200 kilometre uzaklıktaki şelale eşsiz doğal güzellikleriyle görenleri hayran bırakıyor. Yemyeşil ormanları ve seyir terasıyla yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çeken şelale, 50 metre yüksekliği ile manzara keyfi sunuyor.
Nallıhan’ın Karacasu köyünde yer alan şelalenin suyunun halk tarafından şifalı olduğuna inanılıyor. 
İnanışa göre; “Eskiden koyunlar uyuz olurdu biz de korkudan ne yapacağımızı bilemezdik gitmediğimiz şifacı kalmazdı. En sonunda çareyi bu suda bulduk. Uyuz olan koyunları buraya getirip su içirirdik ardından yıkadıktan sonra koyunlar iyileşirdi. Bu da bölge halkı tarafından duyulunca buraya Uyuzsuyu Şelalesi denmeye başlandı”
Uyuzsuyu Şelalesi coğrafi konumu sebebiyle doğa yürüyüşlerine de olanak sağlıyor. Aynı zamanda bölgede koruma altına alınan asırlık birçok ağaca ev sahipliğini yapıyor. 700 yıllık anıt ağaçların bulunduğu bölgede aynı zamanda piknik de yapılırken seyir terasından şelale izlenebiliyor.
Ankara’nın Nallıhan ilçesinde bulunan, suyunun şifalı olduğuna inanılan Uyuzsuyu Şelalesi eşsiz manzarasıyla görenleri hayran bırakıyor.

Nallıhan Kuş Cenneti 
Türkiye’de bulunan 70 kuş cennetinden biri olma özelliğini taşıyan Nallıhan Kuş Cenneti 200’e yakın kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Nallıhan Kuş Cenneti 1959 yılında hizmete giren Sarıyar Barajı’nın kuzeyinde Aladağ Çayı’nın Sarıyar Barajı ile birleştiği yerde oluşmuş yapay bir sulak alan ekosistemidir. 
Bugüne kadar Nallıhan Kuş Cenneti’nde 191 kuş türü gözlenmiş. Türkiye’de yaşayan 6 balıkçıl türünün 5’i bu bölgede bulunmakta. Ayrıca, Kara Çaylak, Akkuyruklu Kartal, Gökdoğan, kuzgun, Kırmızı Gagalı, Dar Karpası bu bölgede bulunan diğer kuş türlerinden.

Hafta sonu kaçamağı için Nallıhan ilçesi tercih edilebilir 
Ankara’ya çok yakın ama şehrin gürültüsünden de bir o kadar uzak olan Nallıhan kısa süreli bir hafta sonu kaçamağı için oldukça uygun yerlerden.  Doğanın kucağında huzurlu birkaç gün geçirebilirsiniz. Tatile çıkma amacınız ne olursa olsun Nallıhan size hepsini sunmaya hazır! Yemyeşil doğası ve tertemiz orman havasıyla yenilenmenizi sağlayacak. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat