MENÜ
Ankara 11°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Organik tarım daha fazla desteklenmeli
Özel Haber
7 Haziran 2021 Pazartesi 07:39

Organik tarım daha fazla desteklenmeli

Organik tarımda devlet desteğinin yetersiz olduğunu belirten organik zeytinyağı üreticisi Mehmet Süha Mankalyalı, organik tarımın daha fazla desteklenmesi gerektiğini söyledi.

BÜŞRA ÇİNKAYA

2007 yılından beri Balıkesir’in Gömeç ilçesinde organik tarım yapan zeytinyağı üreticisi Mehmet Süha Mankalyalı, son yıllarda organik tarıma verilen desteğin yetersiz olduğunu belirtti.

Gömeç’te yaklaşık 50 dönümlük bir arazide üretim yaptıklarını anlatan Mankalyalı, “1200 ağacımız var. Bunların yüzde 95’i yağlık ağaçlar. Yeşil zeytin, siyah zeytin ve zeytinyağı üretip, ‘Rüzgarlıtepe’ markasıyla pazarlıyoruz.” dedi.

Mankalyalı, ilk ekimlerini organik sertifikalı zeytin fidanlarıyla yaptıklarını belirterek her yıl organik denetim şirketleri tarafından düzenli olarak denetlendiklerini kaydetti.

“Organik tarımın muhakkak desteklenmesi gerekiyor”

Organik tarım konusunda devlet desteğinin yetersiz olduğunu vurgulayan Mankalyalı, şunları söyledi:

 “Biz bu işe ilk başladığımızda kuvvetli bir devlet desteği vardı. O bile yeterli değildi ama son iki yılda devlet desteğini çekti. Organik tarım devlet tarafından neredeyse hiç desteklenmiyor. Yaptığımız üretimin bütün külfetini kendimiz karşılıyoruz.”

“Organik tarımın muhakkak desteklenmesi gerekiyor.” diyen Mankalyalı, devletin organik tarımı teşvik etmesi, kollaması ve denetlemesi gerektiğini vurguladı.

Mankalyalı, “Bu işin organizasyon kısmının sorumlusu devlet ve onun yan kuruluşları. İnsanlar tek başlarına bu işi yapamazlar. Ben zeytinliğimden 7 ton ürün alabiliyorum çünkü organik tarım yaptığım için kimyevi madde ve kimyevi ürün kullanmıyorum. Ürünlerim organik ama organik fiyatına satamıyorum. Bu nedenle devletin bu işin içine girmesi lazım.” diye konuştu.

Üretimde maddi anlamda sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Mankalyalı, şunları söyledi:

“Ürettiğimiz ürünün karşılığını alabiliyor olmamız lazım ama alamıyoruz. Tedarik konusunda bir sıkıntımız yok. Maddi imkanı bulduktan sonra istediğimiz kalitede ürün üretebiliyoruz ama önemli olan ürünü eder fiyatına satabilmemiz.”

‘‘Organik tarımda yeterli kooperatif yok”

Mankalyalı, organik tarımda kooperatifleşmenin de yetersiz olduğunu ifade ederek “Bu konuda etkili kooperatifleşmeler olsa daha iyi olur. Yeterli kooperatif yok. Var olanlar da yeteri kadar verimli ve üreticiye faydalı şekilde çalışmıyor. Bu konuların da desteklenmesi gerekiyor.” dedi.

Son yıllarda organik ürünlere ilginin artmasının üretici açısından olumlu bir durum olduğuna değinen Mankalyalı, şöyle konuştu:

“Organik ürünlere ilginin artması çok güzel bir şey çünkü insanlar çok fazla kimyevi maddelere maruz kalıyor. Bu durumun da nasıl neticeleneceğini bilemiyorsunuz. O kadar fazla kimyevi madde var ki insanlara nasıl etki edeceğini kimse bilmiyor. Bu nedenle organik tarım önemli.”

Mankalyalı, zeytinyağının daha fazla tanıtıma ihtiyacı olduğunu söyleyerek “Ege’de herkes zeytinyağını tanıyor ama İç Anadolu’ya girdikçe bu durum farklılaşıyor. İnsanların alışkanlıkları farklı oluyor. İç bölgelerde daha çok ayçiçek, mısırözü ve hayvansal yağlar kullanılıyor. Zeytinyağı ülkemizin ürünü ve daha sağlıklı. Bu konuda daha fazla tanıtım yapılabilir.” diye konuştu. 

Zeytinyağlarının içeriği

Zeytinyağlarının içeriği hakkında da bilgi veren Mankalyalı, şunları kaydetti:

“Sızma zeytinyağı en fazla yüzde 0,8 oleik asit içeriğine sahiptir. Natürel yağlar içerisinde en hafifi ve en değerlisidir. Salatalarda ve sofrada çiğ tüketim için uygundur. Riviera zeytinyağı ise yüzde 60-85 rafine zeytinyağı ile yüzde 15-40 natürel zeytinyağının karıştırılması ile oluşan bir harmandır. Asit oranı yüzde 1 veya yüzde 1,5 olabilir. Yemeklerde kullanıma uygundur ancak besin değeri bakımından natürel yağlarla kıyaslanamaz.”

Zeytinyağının doğrudan güneş görmeyen serin bir yerde saklanması gerektiğini aktaran Mankalyalı, “Zeytinyağını saklamak için en uygun sıcaklık derecesi 14-15 derecedir. Zeytinyağı her türlü kokuyu çeker ve içine alır. Bu nedenle yabancı koku olmayan yerlerde ağzı kapalı olarak muhafaza edilmelidir.” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat