MENÜ
Ankara -3°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Pandemide kirasını ödeyemeyenlere hak tanınsın
Özel Haber
6 Eylül 2021 Pazartesi 07:33

Pandemide kirasını ödeyemeyenlere hak tanınsın

Ankara Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsa Güven, pandemi sürecinde kirasını ödeyemeyen esnafların mülk sahipleri ile davalık olduğunu belirterek “Bununla ilgili acil olarak kanun çıkarılması lazım. Mücbir sebepten dolayı tahliye davaları açılmasın, kirasını ödemeyenlere hak tanınsın.” dedi.

HATİCE KARATAŞ

Pandemi sürecinde kahveci esnafının çok zor günler geçirdiğini söyleyen Ankara Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsa Güven, bu süreçte kirasını ödeyemeyen esnafların mülk sahipleri ile davalık olduğunu belirtti. 

Kirasını ödemeyen esnaflara hak tanınmasına ilişkin siyasi parti genel başkanlarına ve Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen Güven, “Esnafımızın mağdur olmaması için acil olarak bir kanun çıkarılması lazım. Mücbir sebepten dolayı tahliye davaları açılmasın. Bununla ilgili bir çalışma yapılırsa mağduriyet yaşanmaz. Esnafımızın 40 yıl emek verdiği dükkânı var. Pandemiden dolayı 17 ay kapalı kaldı ve kirasını ödeyemedi. Şimdi mülk sahipleri dava açıyor. Davayı kaybedenler var. Bu nedenle pandemi döneminde kirasını ödeyemeyenlere hak tanınsın.” ifadelerini kullandı.

Çöp vergisi alınmasın

Güven, pandemi sürecinde alınan çöp vergisine ilişkin de bir düzenlemenin yapılması gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

“Bu konuyla da ilgili bir kanun çıkarılması gerekiyor. Muhalefetin de buna ışık tutması lazım. Biz 17 ay çalışmadığımız halde çöp vergisi veriyoruz. Çalışmadığımız dönemin vergisini nasıl verelim. Pandemi sürecinde kapalı olan iş yerleri için çöp vergisi alınmamalı. Buna yönelik bir çalışma yapılması lazım. Esnaf ve zanaatkâr mağdur oldu. Sadece kahveciler değil birçok sektörde sıkıntı var. Kantinlerimiz 20 ay kapalı kaldı,  düğün ve eğlence sektörü çok mağdur oldu. Herkes yeni yeni nefes alıyor. Bu nedenle kira ve çöp vergisi konusunun bir an önce ele alınıp, bunlarla ilgili bir kanun çıkarılması şart.”

Aynı zamanda Türkiye Kahveciler Federasyonu Genel Başkan Adayı olan Güven, bu kapsamda tüm Türkiye’yi dolaştığını ve esnafın sorunlarını dinlediğini söyledi.  Güven, normalleşme sürecinin esnaf için sevindirici olduğunu vurgulayarak “17 aydan sonra büyük bir mutlulukla iş yerlerimizi açtık. Tabii ki burada emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. İktidarıyla, muhalefetiyle ve halkıyla olağanüstü bir süreçten geçtik.” dedi.

Esnafın yüzde 60’ı borç batağında

Esnafın normalleşme sürecinde yüzde 50 iş kaybının olduğunu ifade eden Güven, “Eski işlerimizin olması mümkün değil. Pandemi süresinde çekmiş olduğumuz kredilerin ödemeleri geldi. Esnafımız dükkanı kapalı olduğu için kredilerini ödeyemediler. Allah devletten razı olsun. Pandemi sürecinde kira ve nakit para desteği olmak üzere toplam 12 bin TL aldık. Ancak bu para bizim sadece elektrik, su, doğalgaz ve internet giderlerimizi karşıladı. Esnafımızın yüzde 60’ı borç batağında. Eşten, dosttan borç aldık. Şimdi iş yerlerimiz açıldığı için onlar da paralarını istiyor.” diye konuştu.

Güven, esnafın yaşadığı sorunları parlamentoya taşıyacaklarını belirterek “Yaşanan sorunları ve taleplerimizi dosya halinde siyasi parti genel başkanlarına sunacağız.  İktidarıyla, muhalefetiyle bir bütün olmak zorundayız. Esnaf perişan, insanlarda maddi ve manevi sıkıntı var. Bu süreçte özellikle sivil toplum örgütlerine büyük görev düşüyor.” ifadelerini kullandı.

Çay fiyatlarına zam

Çay fiyatlarına zam yapılacağını söyleyen Güven, “Pandemiden dolayı 2 yıldır fiyat tarifelerimize zam yapmadık. Yeni fiyat tarifemiz çıkacak. Ankara’da birinci sınıf kahvehanelerde çay 4,50 TL, ikinci ve üçüncü sınıf kahvehanelerde 3,50 TL, çay ocaklarında 2,50 TL olacak.”dedi.

“Vatandaşlarımız fiyat tarifesi konusunda bilinçli olmalı”

Oda Başkanı Güven, vatandaşın fiyat tarifesi konusunda bilinçli olması gerektiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Halkımız fiyat tarifesinin ne olduğunu bilmiyor. Sadece kahveci esnafı için değil tüm esnaf için fiyat tarifeleri vardır. Vatandaşlarımız Odalar tarafından belirlenen fiyat tarifelerine baksın. Serbest piyasa var. Belirlenen tavan fiyatın üstüne çıkamazlar ama altına veriyorlar. Serbest piyasanın da kalkması lazım. Tarife olan yerlerde serbest piyasa olmaz. Bunun bir maliyeti var. Bir kahvehane 3 TL’ye çay veriyor, bir kahvehane 1,5 TL’ye çay veriyor. Bu son derece yanlış. Serbest piyasanın da yeniden ele alınması lazım. Ben aynı zamanda Ankara Esnaf Odaları Birliği’nde Tarife Komisyon Üyesiyim. Vatandaşlarımız bu konuda dikkatli olsunlar. Belirlenen tavan fiyatının üzerinde çay satıldığında itiraz etsinler.”

Fiyat tarifelerinin denetlenmesi konusunda belediyelere de görev düştüğünü söyleyen Güven, “Fiyat tarifesini biz belirliyoruz ama denetimi belediyeye ait. Belediye başkanlarını da göreve davet ediyoruz. Fiyat tarifeleri kontrol edilsin.” dedi.

Güven, tüm esnaf ve zanaatkâra aşı yaptırma çağrısında bulunarak “Sağlık çok önemli. Halen vaka artışları devam ediyor. Meslek sivil toplum örgütleri de bu konuda çağrıda bulunsun.” ifadesini kullandı. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat