MENÜ
Ankara 10°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Plastik maliyeti düşük ve işlenmesi kolay bir hammadde
Özel Haber
21 Aralık 2020 Pazartesi 07:11

Plastik maliyeti düşük ve işlenmesi kolay bir hammadde

Günümüzde plastik hammaddesinin birçok farklı alanda kullanıldığını dile getiren PlastDepo şirketinin sahibi Bartu Gür, plastiğin diğer alternatif ürünlere göre maliyetinin düşük olduğunu, işlenmesinin kolay bir hammadde olduğunu söyledi.

OĞUZHAN SARI 

Günümüzde plastik hammaddesinin birçok farklı alanda kullanıldığını dile getiren PlastDepo adlı şirketinin sahibi Bartu Gür,  plastiğin diğer alternatif ürünlere göre maliyetinin düşük olduğunu, işlenmesinin kolay bir hammadde olduğunu kaydetti. 

Bilkent Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunu olan Gür, üniversiteden mezun olduktan hemen sonra PlastDepo şirketini kurduğunu söyledi.  PlastDepo şirketinin 2017 yılına kurulduğunu belirten Gür,  PlastDepo şirketine ilişkin şunları söyledi: 

 “Firmamız plastik hammadde ve yan materyallerinin ithalatını ve bölgesel olarak depolamasını yapmaktadır.  PlastDepo ürün portföyü bakımından Türkiyedeki en geniş polimer yelpazesine sahip firmalardan bir tanesidir. 

Bu özelliğimiz sayesinde birçok farklı sektöre hitap edebiliyor ve ürün tedariği yapabiliyoruz. Örneğin medikal, ambalaj, savunma ve otomotiv sanayi bu sektörlerden bazıları. ”

Plastiğin maliyeti düşük ve işlenmesi kolay bir malzeme 

Gür, günümüzde plastik hammaddesinin girmediği bir alan kalmadığını, plastiğin sunmuş olduğu bazı avantajların olduğuna dikkat çekti. Gür,  plastik ham maddesinin avantajlarına ilişkin şunları söyledi: 

 “Plastikler diğer alternatiflerine göre maliyet olarak düşük işlemesi kolay ve hafif malzemelerdir. Örneğin binmiş olduğumuz araçlarda ortalama 350 kg civarında plastik bulunmaktadır. Otomotiv dışında beyaz eşya sektöründe de polimer ihtiyacı üst seviyededir. Baktığımızda plastik artık günlük yaşantımızda çok sık karşılaştığımız ve kullandığımız bir materyaldir.”

Önümüzdeki dönemlerde farklı yatırımlar yapmayı planlıyoruz 

Günümüzde plastik sektörünün iyi bir noktada olduğundan söz eden Gür,  ileriye dönük proje ve hedeflerine ilişkin ise şunları söyledi: “Önümüzdeki dönemlerde ürün ve müşteri portföyümüzü hızla genişletmektir.

 Bunun yansıra hali hazırda bulunan depolarımızdan ayrı olarak farklı bölgelerdede sektöre yönelik farklı yatırımlar yapmayı hedefliyoruz.”

Plastiğin alternatifi; ahşap 

Gür, plastik hammaddesinden birçok alternatif ürün üretildiğini anımsatarak, sözlerine şöyle devam etti: “Mutfağımızda kullandığımız saklama kapları ve kaseleri. Bu ürünleri alternatif materyallerden üretmek istesek maliyet artacak ve erişim zorlaşacaktır. Plastiğin bir alternatifi ise ahşap materyallerdir.

 Ahşap materyal üretiminden doğacak sorunlar dünyamız için daha büyük problem teşkil edebilir. Hali hazırda aşırı plastik tüketimi ile alakalı hükümetlerin almış oldukları önlemler bulunmaktadır. Bu durum doğru yönetildiği taktirde plastik üretimi ve tüketimi açısından optimum fayda minimum zarar noktası sağlanacaktır.”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat