MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Resim Sanatında Satranç Sergisi sanatseverlerle buluştu
Özel Haber
20 Mayıs 2022 Cuma 07:01

Resim Sanatında Satranç Sergisi sanatseverlerle buluştu

Resim sanatında satranç temasının işlendiği “Resim Sanatında Satranç Sergisi” Gökyay Vakfı Satranç Müzesi Sergi Salonu’nda açıldı.

HATİCE KARATAŞ

“Resim Sanatında Satranç Sergisi” 18 Mayıs Dünya Müzeler Günü’nde Gökyay Vakfı Satranç Müzesi Sergi Salonu’nda sanatseverlerle buluştu. 30 sanatçının eserlerinden oluşan sergi, 12 Haziran’a kadar ziyaret edilebilecek. 

Serginin açılış konuşmasını yapan Gökyay Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Akın Gökyay, Ankara kültürüne ve sanatına destek olmaya çalıştıklarını belirterek “Biz Satranç Müzesinin yanında bir takım yan faaliyetlerde de bulunuyoruz. Çeşitli atölye çalışmaları, konserler, kişilik geliştirme seminerlerinin yanında bu sefer de resim konusuna el attık ve konu olarak resim sanatında satrancı seçtik. Bu konuda bizi teşvik eden Hasan Pekmezci’nin çok önemli katkıları var.” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Prof. Hasan Pekmezci, “Resim Sanatında Satranç” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. 

Sergi hakkında gazetemize konuşan Pekmezci, dünya sanatında satranç ile ilgili resim yapan birçok sanatçının bulunduğunu fakat Türk sanatında bu konunun yeterince bilinmediğini belirterek “Resim sanatında satrancı işleyen Nevzat Akoral gibi sayılı isimler var. Bu nedenle ‘bizim sanatçılarımız da bu konu üzerine resim yapsa nasıl yapar’ diye bir proje düşündük. Sınırlı sayıda sanatçıyla bir deneme yaptık. Seneye havaalanında çok kapsamlı bir sergi planlıyoruz. Çünkü sanatçıların yoğun bir ilgi gösterdiğini gördük. Bu onun bir örneği. En ilginç yanı müzenin içinde olması ve müzeyle bütünleşmesi. Amaçta buydu. Çünkü Gökyay Vakfı Satranç Müzesi dünyanın çok önemli müzesi olmasına rağmen Ankara’da yeterince bilinmiyor. Şu an sergiye gelenlerin sayısı bize umut verdi ve doğru bir iş yaptığımızı  gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

“İnsani ilişkiler de bir satranç”

Sergide eseri bulunan sanatçı Ersan Çetin, serginin çok anlamlı olduğunu vurgulayarak “Ben 6 yıldır resim yapıyorum. Aslında grafik tasarımcıyım. Resim tadında grafik tasarımlar yapıyorum. Bu konu da bana geldiğinde severek yaptım. Hem müzeye katkı olmasını hem de bu etkinliğin topluma da bir faydası olacağını öngörerek yaptığım eserde de ‘hayat sanattır’ sloganı üzerinden yola çıktım.” dedi.

Satrancı resme uyarlamanın kolay olduğunu ifade eden Çetin, “Satranç orta çağdan beri oynanan bir oyun. Hayata baktığımızda da insani ilişkiler de bir satranç. İki yüzlülüklerle, kavgalarla, birbirini yenmelerle hayatın içinden oluşan bir oyun. Onun için konu güzeldi.” diye konuştu.

“Satranç da sanat da bir bilim”

Sanatçı Birsen İyici Saltık ise resmin satranç ile uzak alanlar olmadığını belirterek “Satrancın hamleleri mantık ise bunu her şeyle bağdaştırabiliyorsanız resim sanatıyla da bağdaştırışınız. Her şey muhakeme, mantık ve bilim. Satranç da sanat da bir bilim. Sergiyi düzenleyenleri kutluyorum. Bundan sonra ben ve satrançla ilgilenen dostlarımızın sanat ve satranç ile bağlarını daha çok kuracaklarını, bu konuyla daha çok ilgileneceklerini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

“Sergiyi çok değerli buluyorum”

Sanatçı Muharrem Aygün de satranç sanatının insan hayatı içerisinde herkesin yaşadığı sorunların bir yolu olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Zeka işin içine girdiğinde sanatçı sadece görselleştiren değil aynı zamanda bunun matematiğini de işleyen biridir. O yüzden bu sergiyi çok değerli buluyorum. Ben aynı zamanda sanat eğitimcisiyim. Öğrencilerime hep şunu söylüyorum; Bizim işimizin yüzde 70’i matematik geri kalanı boyama işi. O yüzden çizimi öğretiyoruz ama matematiği kendilerinin yaşayarak, o problemleri çözerek görmesi gerekiyor. Biz sadece o çözdükleri problemi görsel hale nasıl getirirler onu öğretiyoruz. Çizdiğimiz objelerde ya da boyadığımız biçimlerde aslında satranç taşından çok oradaki problemin her biri bizim için bir şah ya da vezir. Bu anlamda düşünülürse her sanatçının  biraz satranç yönü vardır ama bu işi direkt oynayan insanların bizden daha sanatçı olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Sergi hakkında gazetemize değerlendirmede bulunan Fırça Sanat Galerisinin sahibi Semra Sancak, serginin çok anlamlı ve değerli olduğunu ifade ederek “Resimleri yapanlar Ankaralı sanatçılarımız ve kendi türlerinin en güzel örnekleri satranç kompozisyonlarında vücut bulmuş. Gerçekten çok başarılı bir sergi. Bu kadar güzel bir serginin bu kadar kısa bir sürede meydana gelmesi başkent için gurur verici. Sanatçılarımızın hepsini kutluyorum.” dedi.

Gökyay Vakfı hakkında

Gökyay Satranç Spor ve Kültür Vakfı; Akın Gökyay tarafından 14 Ocak 2013 tarihinde, 

Analitik ve çok yönlü düşünmeyi sağlayan satranç sporunun özellikle gençler arasında yayılmasını ve benimsenmesini sağlayarak sağlam düşünce sahibi gençler yetişmesine katkıda bulunmak,

Satrancın sadece bir zeka oyunu değil ülkelerin kültür ve tarihini yansıtan bir enstrüman olduğunun anlatımı ve bu anlayışla dünya barış ve anlayışına katkıda bulunmak,

Her bir satranç takımının mensup olduğu ülkenin sanatını ortaya koyan bir sanat eseri olduğunu göstermek,

Satranç sporunu sevdirmek amacı ile sportif etkinlikler düzenlemek, gereğinde bunlara bilfiil katılmak,

Satrancın sanatsal, kültürel, tarihi yönlerini toplumla paylaşmak üzere bir satranç müzesi açmak; yaşatmak, geliştirmek, sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat