MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Sağlık turizminde hedef 2 milyon!
Özel Haber
22 Nisan 2017 Cumartesi 07:03

Sağlık turizminde hedef 2 milyon!

Türkiye’de son yıllarda sağlık alanında yapılan yatırımlar, sağlık turisti çekmeye başladı. Yapılan yatırımlar sonrasında 2023 hedefi olarak 2 milyon sağlık turistini Türkiye’de tedavi etmek var.

Mehmet Ali AKKUM

İlk aşamada 100 bine yakın Iraklı hastanın Türkiye’ye gelerek tedavi olması öngörülürken, turizmcilerde projeye büyük destek veriyor. Sadece geçen yıl Türkiye’ye tedavi olmak amacı ile 746 bin turist geldiği biliniyor. Komşu ülkelere Türkiye sağlık alanındaki var olan potansiyelini anlatmak amacı ile Ekonomi Bakanlığı desteği ve Trabzon Halk Sağlığı Derneği’nin girişimleri ile başlatılan “Sağlığınız Dost Ellerde… Türkiye Yanı Başınızda” sloganıyla hayata geçirilen projede, Iraklı doktorlar ve turizmcileri Ankara’da Prof. Dr. Murat Topbaş ağırladı.
İki dost ülkeyi birleştiren şeyin sağlık olduğunu belirten Trabzon Halk Sağlığı Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Topbaş, “Çünkü sağlık, değeri kaybedilince anlaşılan bir şeydir. Aslında en güzeli korumaktır. Ancak hasta olduğumuzda da bunun tedavisi için çaba gösteririz. Ben hekim olarak insanların sağlığı için çaba gösteren bir mesleğe sahip olduğum için çok mutluyum. Ancak insanların hasta olmasından dolayı da çok muzdaripiz. Bu nedenle de biz insanların hasta olduklarında, normale dönmeleri için çaba gösteren bir mesleğe sahibiz” dedi.

Türkiye sağlıkta öncü ülke konumunda
Trabzon Halk Sağlığı Derneği olarak, Irak’taki insanlara ulaşmak için böyle bir projeyi gerçekleştirdiklerini anlatan Topbaş, “Biz istiyoruz ki insanlar sağlıklı olsun. Sağlıklarını korusunlar ve daha iyi noktaya ulaşarak gelişmesini isteriz. Hasta oldukça da en kısa zamanda uygun bir şekilde, tedavi edilsin. Daha önce 40 kişilik bir Iraklı doktor gurubunu da ülkemize davet etmiştik. Konuklarımız çok memnun ayrılmışlardı. İki ülke kültürü, dili oldukça bir birine yakın diyebiliriz. İki komşu ülke olarak bir birimize ihtiyacımız var. Türkiye Ortadoğu’nun, Asya kıtasının, Avrupa’nın hatta dünyanın en önemli ülkelerinden birisidir. Sağlıkta da bu durumdayız. Her gecen yıl yaptığımız yatırımlarla, sağlık alanında ileri boyutlara taşınıyoruz. Öyle ki artık Türkiye, dünyanın önemli sağlık hizmetleri sunan ülkelerinden birisi haline gelmiştir. Sağlıkta marka haline gelmiş bir ülkeyiz diyebilirim” diye konuştu.
Türkiye’de çağdaş, kaliteli, ekonomik, etik, bilimsel ve başka ülkelerde görülenin çok üstüne bir sağlık hizmeti sağlandığını ifade eden Topbaş, “Irak’taki komşularımız neden bu hizmetlerden yararlanmasın? Irak’ta ciddi sağlık sorunları yaşandığını biliyoruz. Alt yapı olarak, hizmet olarak çok iyi durumda değiller. Bu nedenle Irak’a dost elimizi uzatmak istedik ve Iraklı doktorları ülkemize davet ettik” şeklinde konuştu.

Programı anlattı
Iraklı doktorlarla yoğun bir program düzenleyeceklerini ifade eden Topbaş, şunları söyledi: 
“Iraklı meslektaşlarımıza sağlık olanaklarından bahsedeceğiz. Ankara’da önemli hastanelerini ziyaret edeceğiz ve programımıza katılan doktorlara, katılım sertifikası vereceğiz. Afyonkarahisar’a bir ziyaret gerçekleştireceğiz. Termal tesisleri dolaştırarak, kaplıcaların sağlık yönünden önemine değineceğiz. Denizli’de belirli bir program gerçekleştireceğiz. Daha sonra İstanbul’a geçerek, oranında ünü Türkiye sınırlarını aşmış olan hastanelerimiz ziyaret edeceğiz. Bu etkinliğin amacı Türkiye’deki olanakları, Iraklı meslektaşlarımızın görüp, sağlıkta sorun yaşayan Iraklıları Türkiye’ye yönlendirmeleri için yardım talebinde bulunacağız.”
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Orta Anadolu Bölgesel Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Engin Şahin, ”Sağlık turizmi son yıllarda, sağlık amacı ile yapılan seyahatlere verilen addır. Türkiye son yıllarda sağlık turizmi açısından gözde ülkeler arasında yer almaya başladı. Sunduğu sağlık hizmetleri ile uluslararası üne kavuşan bir ülke konumuna geldik” dedi.

Türkiye kalite ve uygunlukla öne çıkıyor
Türkiye’de bazı alanlarda Avrupa’da tedavi olmaktan yüzde 60 oranında varan oranlarda daha ucuza mal olduğunu söyleyen Şahin, “Kalp Bay-Pas tedavisi İspanya’da 40 bin dolar civarındayken, Türkiye’de 7 bin ile 9 bin dolar arasında gerçekleşmektedir. Türkiye, saç ekimi ve estetik ameliyatlar içinde son yıllarda tercih edilen ülkeler arasında yer almaya başladı. Türkiye’de saç ekimi 5 bin iken, Avrupa’da bu rakam 10 bin euro, Amerika’da 30 bin dolara gerçekleştiriliyor” dedi.
Türkiye’nin plastik cerrahi bakımından da bin 200 cerrahı ile dünyada 9’uncu sırada yer aldığını vurgulayan Şahin, hasatların geliş dönemi ile ilgili olarak şunları söyledi: 
“Gelen hastaların çoğunluğu temmuz aylarını tercih ediyorlar. En çok gelinen şehirler arasında ise Antalya ilk sırada yer alıyor. Bu da sağlık ile turizmin aynı anda yürütüldüğünü gösteriyor.”

Hedef 2 milyon sağlık turisti çekmek
Türkiye’de sağlık turizmi her geçen yıl artmaya devam ettiğine dikkat çeken Şahin, “2015-2016 yılları arasında turizmde sayısında düşüşü yaşanırken, sağlık turizminde yüzde 2 oranında artış yaşandı. Dünya Sağlık Konseyi, Türkiye’nin sağlık turizmindeki yerini 3’üncü sıra olarak açıklamıştır. Rakamlar, Türkiye’nin sağlık turizmindeki potansiyelinin bununla sınırlı kalmayacağını gösteriyor. Nitekim hedefler doğrultusunda 2 milyon hastayı Türkiye’de tedavi etmek amacı var. Bu nedenle hem turizm ayağında hem de sağlık sektörüne yönelik olarak çalışmalarımız devam ediyor. Sağlık Bakanlığı’nın 32 bin kapasiteli hastane inşa çalışmaları devam ediyor. Ayrıca yine bakanlığın şehir hastanelerin inşaları da tüm hızıyla devam ediyor. Sağlık alanında yapılan bu yatırımlar, ileriki dönemler için büyük önem arz ediyor. Sağlık Bakanlığı 2023 yılı hedefi olan 2 milyon hastanın tedavi edilmesi için bakanlık, özel hastaneler ve turizm acenteleri ortak çalışmalar yürütmeleri gerekiyor” diye konuştu.

Komşu ülkelere tanıtım yapılmalı
Uluslararası hastaların en çok temmuz, ağustos ve eylül aylarında geldiğine değinen Şahin, “İkili anlaşmalara ile gelen hastalar en fazla mayıs ayında, medikal turizm kapsamına giren hastalar temmuz ayında, sosyal güvenlik kurumu ile anlaşmalı guruba giren hastalar ise temmuz ayında geldikleri görülüyor. 
Bu sonuçlar ülkemize tedavi amacı ile gelen hastaların daha çok yaz aylarını tercih ettiğini gösteriyor. Medikal amaçlı gelen turistler en çok Libya, Almayan, Irak’tan geliyor. Türkiye’ye gelen hastaların çoğunlu Rusya, Irak ve Almanya’dan geliyorlar. Bu da sağlık turizmin tanıtımını yapmak için çevre ülkelerin tercih edilmesi gerektiğini gösteriyor” dedi.

Göz tedavisi ilk sırada
Türkiye’ye tedavi amacı ile gelenlerin dağılımına bakıldığında, turizm bölgelerinin ön plana çıktığını vurgulayan Şahin, “2012 yılından itibaren Antalya’ya gelen 80 binken, İstanbul’a 60 bin ile ikinci sırada yer alıyor. Göz tedavisi için gelen hastalar ilk sırada yer alıyor. Arkasından medikal amaçlı gelen hastalar geliyor. Ayrıca bazı özel hastaneler yüksek teknolojiye sahip oldukları, kaliteli hizmet verdikleri için uluslararası alanda tanınıyorlar” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat