MENÜ
Ankara 11°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
“Sağlıkta şiddet sona ersin”
Özel Haber
5 Haziran 2021 Cumartesi 07:36

“Sağlıkta şiddet sona ersin”

Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi’nde görevi sırasında saldırıya uğrayan Dr. Ertan İskender’e yönelik şiddet, sağlık meslek örgütleri tarafından protesto edildi.

OĞUZHAN SARI

Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi ortopedi asistanı Dr. Ertan İskender’e yönelik şiddet sağlık meslek örgütleri tarafından protesto edildi. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir araya gelen Ankara Tabip Odası, Ankara Dişhekimleri Odası, TTB Asistan Hekim Kolu, SES Ankara Şube, DİSK Dev-Sağlık İş ve TÜMRAD-DER ortak basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını okuyan TTB Asistan Hekim Kolu üyesi Dr. Fatma Naime Kırlı, Dr. Ertan İskender’in mesleki hayatında dönüşü olmayacak yaralar aldığını ifade etti.

Resmi rakamlara göre her gün 50 sağlık çalışanın sözlü ya da fiziksel olarak şiddete maruz kaldığını belirten Kırlı, “Hastaneler artık şifa merkezi olmaları ile değil bir şiddet ortamı olmaları ile anılıyor. Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servis kapısını barikat ile kapatmaya çalışan sağlık çalışanları halen hafızalarımızda. Olan biteni akılla, vicdanla, insanlıkla izah edebilmenin olanağı kalmamıştır. Başta TBMM Sağlık Çalışanlarına Yönelik Artan Şiddeti Araştırma Komisyonu raporu, sağlık emek ve meslek örgütlerinin raporları olmak üzere konuyu irdeleyen, çözüm önerileri geliştiren onca rapora rağmen ne yazık ki gelinen noktada samimi adımların atılmadığını, şiddetin hız kesmediğini görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

 “’Sağlıkta Dönüşüm Programı’ biz sağlık çalışanlarının canına kasteden bir canavara dönüşmüş durumda.” diyen Kırlı, sözlerine şöyle devam etti:

 “Bu program sonucu oluşan kışkırtılmış sağlık talebi, artan angarya ve iş yoğunluğu altında ezilen sağlık çalışanları her gün dozu artan şiddet olguları ile karşı karşıya kalmaktadır. Asistan hekimler asıl olarak eğitim ve araştırma için bulundukları eğitim ve araştırma hastaneleri ve üniversitelerde hizmet yükü altında ezilmekte ve nitelikli eğitim alamamaktadır.”

“Sağlık meslek örgütlerinin görüş ve önerileri hayata geçirilsin”

SES Ankara Şube adına konuşan Kubilay Yalçınkaya, sağlık meslek örgütlerinin sağlıkta şiddet yasasına ilişkin görüş ve önerilerinin hayata geçirilmesini istedi. TÜMRAD-DER adına söz alan Ali İpekli, “Bu bir çığlıktır sağlıkta şiddeti durdurun artık.” diye seslendi. İpekli, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin bir an önce çözülmesi gerektiğinin altını çizdi.

TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Deniz Erdoğdu ise, sağlıkta şiddetin pandemi döneminde de sürdüğünü belirterek Beyaz koda bir yıl içinde 12 binin üzerinde başvuru olduğunu kaydetti.

 Erdoğdu, “Bilgimizle, emeğimizle sağlık hizmeti üretirken, virüs salgınında can kurtarırken bu tür şiddet olaylarına maruz kalmak istemiyoruz. Barış içinde, bilimsel ve emeğimizin karşılığını alarak sağlık hizmeti üretmeye devam etmek istiyoruz. Salgınla mücadelede en etkin grup olarak bunu hak ettiğimizi düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Ankara Dişhekimleri Odası Başkanı Serhat Özsoy’da “Bir an önce TBMM’de komisyonların toplanması, sağlıkta şiddete yol açan bütün gerekçelerin ortaya dökülmesi ve bununla ilgili yasaların çıkartılmasını istiyoruz.” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat