MENÜ
Ankara 11°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Salgın sürecinde sanayi odaklı üretim sürmeli
Özel Haber
1 Haziran 2021 Salı 07:33

Salgın sürecinde sanayi odaklı üretim sürmeli

Kovid-19 salgını sebebiyle sanayi sektörünün etkilendiğini dile getiren ORSİAD Başkanı Levent Çamur, bir yılı aşkın süredir devam eden koronavirüs salgını nedeniyle sanayi sektöründe sıkıntıların üretimden ihracata kadar her alana yansıdığına dikkati çekti.

OĞUZHAN SARI 

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle sanayi sektörünün etkilendiğini dile getiren OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Başkanı Levent Çamur, bir yılı aşkın süredir devam eden koronavirüs salgını nedeniyle sanayi sektöründe sıkıntıların üretimden ihracata kadar her alana yansıdığına dikkati çekti. 

Türk sanayicilerinin desteğe ihtiyacı var 

Bu zorlu salgın sürecine rağmen Türk sanayicisinin yatırımdan, üretimden, ihracattan ve istihdam yaratmaktan geri kalmadığına işaret eden Başkan Çamur,  şöyle konuştu:

“Yine de toparlanmamız için daha fazla desteğe ve tedbire ihtiyacımız var. İmalat sanayicisinin en az turizmciler kadar ilgi görmeye ihtiyacı var. Bu ülkenin turizm geliri kadar sanayi gelirine, sanayiden elde edilecek malların ihracından elde edilecek gelire ihtiyacı var. Salgınla mücadelede tedbir alınırken sanayicinin hammadde temininde yaşadığı sorunlara, lojistik, navlun ve konteyner konusunda karşılaştığı engellere neşter vuracak, beklentilerine karşılık verecek adımlar da bekliyoruz…”  

Salgın sürecinde hammadde fiyatları arttı 

Başkan Çamur, sanayicinin aylardır devam eden hammadde ve ara mal sorununun, önümüzdeki yaz aylarında ciddi kayıplara yol açmasından endişe ettiklerini dile getirdi. Çamur, bu salgın sürecinde sanayicinin ithal hammadde tedarik edemediğini, hammadde fiyatlarında yaşanan artışın sanayi sektörünü zorladığını kaydetti. 

Çamur,  şöyle devam etti:

“Yerli hammadde fiyatlarındaki yüzde 100’ü aşan artış nedeniyle üretim yapmakta zorluk çekiyoruz. Üretici artık sac, polipropilen, sunta peşinde koşmak, ‘nerede tıkanacağız’ endişesi yaşamak istemiyor. Üretimde, dolayısıyla ihracatta aksamalara yol açan hammadde ve ara mal sıkıntısı, yaz aylarında çarkların tamamen durmasına dahi neden olabilir. Çarkların durması ekonomide güç kaybı yaşanmasına neden olacak. Bizim, yetkililerden hammadde teminiyle ilgili en üst perdeden beklentimiz; yerli firmalara ihracatta sınırlama getirilmesi, fahiş artış yapmalarının önüne geçilmesi, geçici olarak ithal hammadde vergisinin kaldırılması, ithalatta alternatif kaynaklar yaratılmasıdır. ” 

Salgın sürecinde sanayi odaklı üretim devam etmeli 

Kovid-19 salgınıyla mücadele politikasının turizm kadar sanayi odaklı olması gerektiğini de vurgulayan Çamur, bu salgın sürecinde sanayi odaklı üretimin devam etmesi gerektiğine dikkati çekti. Çamur, bu konuya ilişkin şöyle konuştu:

“Üretimin devam etmesi için de finansal destekler kadar hammaddeye erişim de önemli. En az bunlar kadar önemli bir diğer konu ise haftalardır dile getirdiğimiz sanayide ‘mavi yakalı’ çalışanlarımızın ivedilikle aşılanması. Aşıda önceliği işveren olarak kendimiz için değil çalışanlarımız için istiyoruz. Virüs bulaştıkça iş gücünde kayıplar da artıyor, üretim yavaşlıyor, bu da zincirleme olarak ihracatta aksamaya kadar gidiyor. Sanayi sektörünün temsilcileri olarak bizler en az turizmciler kadar sesimizin duyulmasını istiyoruz.”

ORSİAD hakkında 

Sanayici ve İş adamlarını bünyemizde toplayarak,  sorunlara bilimsel çözüm yolları geliştirmek; T.C. Anayasası ve Kânunları doğrultusunda Türkiye’nin ve Türk toplumunun demokratik ve planlı bir düzen içinde kalkınıp sınai, ticari, sosyoekonomik, eğitim ve kültür düzeyinin gelişmesine, teknoloji, sermaye fikir alışverişi ve koordinasyonu sağlayarak daha ileri bir düzeye ulaşmasına yardımcı olmak ve iş adamları ile çeşitli organizasyonlarda yer almaktır.

İş adamlarımızı “iş konseyleri” oluşturarak yeni projeler üretmelerini, yurt dışı gezileri ile yeni pazarlar keşfetmelerini sağlamak ve sosyal içerikli programlar organize ederek kültür hayatlarına katkıda bulunmaktır.

Ülkemiz işadamlarının küreselleşen dünyada rekabet gücünü en üst seviyeye çıkarmak. Dünya platformunda Türkiye’yi söz sahibi güçlü bir ülke konumuna getirmek için üzerimize düşen görevleri layığı ile yerine getirmek; barış, sevgi ve hoşgörü ile toplumsal kalkınmanın gerçekleştirilmesine yardımcı olmaktır.

Sanayi sektörünün karşılaştığı sorunları irdelemek, bu sorunların çözümü çerçevesinde Türkiye’de büyük bir eksiklik olarak kabul edilen sürdürülebilir sanayi stratejisi için çalışmalar yapmak, Türkiye’nin AB’ye entegrasyonu sürecinde müzakere başlıklarından birisini oluşturan “Türkiye Sanayileştirme Politikasının Oluşturulması ve Uygulanmasına dönük hususlarda sektörel ve bölgesel sanayi politikaları ile ilgili olarak çalışmalarda bulunmaktır.

Derneğimiz, kamu vicdanını gözeterek; üyelerinden gelen talepler, kanun ve ilgili mevzuat ile kendisine verilmiş olan görev ve sorumluluklar çerçevesinde üyelerinin beklentilerini eksiksiz, doğru ve zamanında; tarafsızlık ve güvenilirlik ilkelerine bağlı kalarak karşılamayı amaçlamaktadır.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat