MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Sanatçı ruhunu gelinliklere yansıtıyor
Özel Haber
19 Mayıs 2022 Perşembe 07:11

Sanatçı ruhunu gelinliklere yansıtıyor

Dünya evine girmeye hazırlanan gelin adaylarının hayallerindeki gelinliği özenle hazırlayan tasarımcı Ulya Turgut, sanatçı ruhunu yaptığı gelinlik tasarımlarına yansıtıyor.

ESRA SARI 

Devlet Halk Dansları Topluluğu Sanatçısı, 1 çocuk sahibi Ulya Turgut, çocuk yaşlarda öğrendiği dikiş dikmeyi ilk günkü heyecanla yapmaya devam ediyor. 

Kişiye özel tasarım yapan Turgut, çeşitli kıyafetlerin yanı sıra gelinlik, bindallı, dans kostümleri ve çocuk kıyafetleri de dikiyor. 

Müşterilerinin taleplerini en iyi şekilde karşılamaya çalışan Turgut, tasarladığı gelinlik ve bindallılara da genç kızlar büyük ilgi gösteriyor.

Dünya evine girmeye hazırlanan gelin adaylarının düğünlerinde giymek üzere hayallerindeki gelinliği özenle hazırlayan Turgut, mesleğini her zaman severek yaptığını söyledi.

Sanatçı ruhunu yaptığı gelinlik tasarımlarına yansıtan Turgut, 14 yaşından bugüne kadar gelinlik tasarımı yapmaya devam ettiğini söyledi.

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB)onaylı biçki-dikiş kursuna gittiğini ve kendisini bu alanda sürekli yetiştirdiğini belirten  Turgut, annesinin biçki- dikiş konusunda çok yetenekli olduğunu belirterek, “Annem çok güzel dikiş dikiyordu. Bende 14 yaşımdan beri dikiş dikiyorum.   Dikiş dikmeyi bana annem öğretti ama el yeteneğimde var. Bu dikiş yeteneğimi sürekli geliştirdim. Evde atölyemde sürekli tasarım yapıyordum.”  dedi.

Dansçılıktan tasarımcılığa uzanan hikâye  

Devlet Halk Dansları Topluluğu'ndan emekli olduktan sonra Karum’da ‘Ulya Turgut Desing' isimli dükkânı açtığını ifade eden Turgut, dikiş dikmeyi çok sevdiğini ve dikiş dikmenin kendisine terapi gibi geldiğini söyledi.

Oğluna, yakın çevresine sürekli bir şeyler diktiğini belirten Turgut, şöyle konuştu:

“Ben boş duramam. Sürekli çalışmam lazım. Üretince mutlu oluyorum. Tasarladıklarım çevrem ve müşterilerim tarafından beğenildikçe benim mutluluğum daha da büyüyor. Dans benim yaşam biçimim. Dikiş ise benim vazgeçemediğim bir tutkum.”

“Gelinlik dikmek benim için bir tutku”

Gelinlik tasarımı alanında uzmanlaşan Turgut, “Ben özellikle gelinlik dikmeyi çok seviyorum ve keyif alıyorum.  18 yaşında diktiğim gelinlik şu an dükkânımda. Hala saklıyorum, hatıra benim için.” dedi. 

Bilgi ve tecrübeyle büyük emek sarf ederek biçki-dikiş alanında ilerlediğini ve el yeteneğinin olduğunun altını çizen Turgut, son yıllarda tasarım sektörüne büyük bir ilginin olduğuna işaret etti. Turgut, şunları kaydetti:

“Son zamanlarda tasarım sektörüne adım atan kişi sayısı arttı. Ama tasarım sektörü kolay bir sektör değil. Şu an revaçta olduğu için insanlar bu işe yöneldi. Ama herkes tasarımcı olamaz. Biçki-dikiş için bir ustadan eğitimi almak gerekiyor. Terzilik anlamında  el yeteneğinizin olması da lazım. Dikiş teknik altyapısının olması çok önemli.”

"Genç kadınlar kendi vücut tipine göre giyinmeli"

Kişiye özel tasarımlar yaptığını belirten Turgut, şöyle devam etti:

“Müşterilerimin isteklerine bağlı kalırım. Ama sadece genç kızları şu konuda uyarmak istiyorum. ‘Moda olan bir ünlünün gelinliğini tasarlayabilir misiniz?’ diye bana geliyorlar. Ama herkesin vücut tipi çok farklı. Bu yüzden genç kızlar vücut tiplerini iyi bilmeleri gerekir. Çünkü vücut tipine göre gelinlik tasarımı yapılıyor.  Kadınların kendi vücut hatlarını bilerek gelinlik modeli seçmeleri önemli. Hiç kendi vücuduna yakışmayacak gelinlik modellerini seçiyorlar. Bu durum beni son derece üzüyor. Ama bana gelen genç kızları bu konuda uyarıyorum. Müşterilerimde beni dinliyor. Çünkü ben gelinliğin kişiye yakışmasına çok dikkat ediyorum. Ayrıca tesettür gelinliği de tasarlıyorum.”

Turgut, sektörde çok başarılı isimlerin yer aldığını ifade ederek, “Çok zevkli modacılar  var. Benim sektörde en beğendiğim isim ise Yıldırım Mayruk. Türkiye‘de benim ruhuma hitap eden modacı. Yurt dışında ise Coco Chanel. Tasarımlarına bayılıyorum, çok başarılı buluyorum.” dedi.  

Piyasada gelinlik fiyatlarının yüksek olduğuna işaret eden Turgut, şunları kaydetti:

 “Kumaşın kalitesi çok düşük ve güzel dikilmemiş gelinlikler çok yüksek rakamlara satılıyor. Alan da var. Bilmeyen insanlar bu gelinliklere çok yüksek fiyatlar ödüyor. O yüzden insanlar dikkatli olmalı. Doğru adresi tercih etmesi gerekiyor. Bu konuda emek verenleri dikkate almaları gerektiğini düşünüyorum. Ben daha makul fiyatlara satıyorum.”

Turgut, son zamanlarda maliyetlerin arttığına dikkati çekerek, “Dantel, kumaş, boncuk gibi ürünler ithal ürünler. Döviz kurundaki hareketlilik direkt sektörü etkiliyor. Bu yüzden fiyatlar son 6 aydır sürekli artıyor. Maliyetler arttı.” diye belirtti. 

Gelinlik tasarımında başarılı olmasını yurt dışında çok fazla tasarım atölyesi gezdiğine bağlayan Turgut, yaptığı tasarımların çok özel işler olduğunun altını çizdi. 

Turgut, gençlerin hem okumalarının hem de bir zanaata yönelmelerinin önemli olduğunu dile getirerek, “Bugün ben başarılı bir kadınsam ailemin sayesinde. Ailem beni her zaman destekledi. Ailem her zaman bana değer verdi. Bu yüzden ebeveynlere sesleniyorum: Çocuklarına değer versinler, sevsinler. Çocuklarının arkasında olsunlar. Çok sevdiğim söze de değinmeden geçemeyeceğim: ’Çocukla konuşmak sanattır.’ ” diyerek uyarıda bulundu. 

Turgut, Karum’da bulunan ‘Ulya Turgut Desing’ isimli dükkânında müşterilerini bekliyor. Turgut, ömrü yettiği sürece mesleğini yapmak istediğini söyleyerek, sözlerini tamamladı. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat