MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Soğuyan havalara karşı tedbir almak lazım
Özel Haber
5 Ekim 2019 Cumartesi 07:10

Soğuyan havalara karşı tedbir almak lazım

Operatör Dr. Matben, “Bu dönemde aynı bağışıklık sisteminde olduğu gibi, gözlerde de ciddi rahatsızlıklar oluşabiliyor. Kış aylarında soğuyan havaya karşı evlerimizi ısıtıyoruz. Ancak düşük nem oranları sebebiyle, gözlerde kuruluk oluşabiliyor..."dedi.

ESRA SARI 


Kış hastalıkları kapımızı bir bir çalıyor. Sonbaharın bitmesiyle birlikte gittikçe daha da soğuyan havalar, herkesin dışarı çıkarken daha tedbirli davranmasını ve hastalıklara karşı korunmasını zorunlu kılıyor. Bu süreçte bağışıklık sisteminin güçlü olması ve birçok hastalığa kalkan oluşturulması gerekiyor. Bu dönemde soğuyan havalar, tıpkı bağışıklık sisteminde olduğu gibi gözlerde de belirli rahatsızlıkların oluşmasına sebep olabiliyor. 
Soğuk havalar sebebiyle kişilerde örneğin; kar körlüğü, göz kuruluğu, göz yaşarması, ışığa hassaslık ve çift görme gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor.  Bu sebeple biz de Ticari Hayat gazetesi olarak Göz Hastalıkları Uzmanı Operatör Dr. Volkan Matben ile bir araya geldik. Soğuk havalarda gözlerimizi nasıl korumalıyız? Gibi en çok merak edilen soruları Operatör Dr. Matben’e sorduk. Bilgi aldığımız Operatör Dr. Matben, soğuyan havalar sebebiyle herkesin dışarı çıkarken daha tedbirli davranması gerektiğini belirterek,  hastalıklara karşı önlem alınması gerektiğine işaret etti.

Soğuyan havalar sebebiyle oluşabilecek hastalıkların önüne küçük önemler alarak geçebiliriz 
Dünyagöz Hastanesi’nde görüştüğümüz Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Matben, soğuyan havaların gözlerimizi etkilediğini belirterek, şunları söyledi:  “Gözlerimiz soğuğa karşı en dayanıklı organlarımızdan biri olmasına rağmen, bu durum soğuktan etkilenmeyecekleri anlamına gelmiyor. Alınacak ufak önlemler sayesinde, soğuk havalar sebebiyle oluşabilecek pek çok rahatsızlığı engellemek mümkün.” 
Göz Hastalıkları Uzmanı Operatör Dr. Matben, soğuyan havalar sebebiyle herkesin dışarı çıkarken daha tedbirli davranması gerektiğini belirterek, hastalıklara karşı önlem alınması gerektiğine işaret etti. 

Göz kuruluğu için; bol su tüketilmesinde ve omega 3 tüketilmesinde fayda var 
Soğuk havaların gözlerde oluşturabileceği etkiler hakkında bilgi veren  Op. Dr. Volkan Matben, şu açıklamalarda bulundu: “Bu dönemde aynı bağışıklık sisteminde olduğu gibi, gözlerde de ciddi rahatsızlıklar oluşabiliyor. Kış aylarında soğuyan havaya karşı evlerimizi ısıtıyoruz. Ancak düşük nem oranları sebebiyle, gözlerde kuruluk oluşabiliyor. Soğuk kış rüzgârları ve düşük nem sebebiyle oluşan bu rahatsızlığa karşı alınabilecek en iyi önlemler; bol su tüketimi ve omega 3 kullanımı olacaktır. Bunun yanı sıra gözlerde sıklıkla gözlemlenen yaşarmalar da soğuk hava sebebiyle gözlerde oluşabilecek rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Dönemsel alerjilerin yanı sıra, sert rüzgarlar ve soğuk havalar sebebiyle oluşabilen bir rahatsızlık gözlemlendiğinde, hızlıca göz muayenesine gidilerek sebeplerin araştırılmasında büyük fayda var.” 
Op. Dr. Matben ayrıca, ışık düşüklüğü ve nem oranlarının gözlerde oluşturduğu etkilerin olduğunu da belirterek, direkt olarak soğuyan hava teması sebebiyle görme kayıplarına kadar varan sonuçlar gözlemlenebildiğini de ifade etti. 

Soğuyan hava gözlerde bazı rahatsızlıklara neden olabiliyor 
‘Düşen ısılar, göz çevresindeki damarların daralmasına yol açar’ açıklamasında bulunan Op. Dr. Volkan Matben, düşen ısı derecesinin gözler de  bazı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olduğunu belirterek, “ Bu durum, çift veya bulanık görme gibi sorunlar oluşmasına yol açabiliyor. Görmede oluşan bu kayıplar, özellikle soğuk havalarda uzun süre dışarıda zaman geçiren kişilerde gözlemlenir. Eğer soğuk havalar sebebiyle görme yetinizde bir değişiklik oluştuğunu hissediyorsanız, hemen uzman bir göz hekimine giderek detaylı bir göz muayenesi yaptırın. Zamanında müdahale edilmediği halde bu gibi görme kayıpları, uzun sürelere yayılabilir ve ilerleyen dönemlerde geri dönüşü daha zor olan sonuçlara yol açabilir.” 

Matben, Kış mevsiminde halk arasında ‘kar körlüğü’ diye bilinen ‘fotokeratisis’ hastalığı ortaya çıkabilir 
Op. Dr. Matben, özellikle kış mevsiminde kar ve buzdan yansıyan ultraviyole ışınlarının yansıyarak, gözlere zarar vermesiyle oluşan bir hastalığın var olduğunu da söyledi.  

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat