MENÜ
Ankara 11°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Stres ve kaygının üzerimizdeki etkileri
Özel Haber
9 Haziran 2021 Çarşamba 07:10

Stres ve kaygının üzerimizdeki etkileri

Aile içi sorunlar, ekonomik sorunlar ve özellikle Kovid-19 salgını gibi birçok durumun bireyde strese neden olabileceğini dile getiren Psikolog Bülent Baykal, bu dönem içinde en çok belirsizlik, engellenmişlik ve haksızlığa uğramışlık duygularının strese neden olduğunu belirtti.

ESRA SARI 

Aile içi sorunlar, ekonomik sorunlar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19 ) salgını gibi birçok durumun bireyde strese neden olabileceğini dile getiren Medicana Ankara Hastanesinin Uzman Klinik Psikoloğu Bülent Baykal, stresin ortaya çıkma sebeplerinin genel olarak herkeste aynı olduğunu fakat stresi yaşama biçiminin kişiden kişiye değişkenlik gösterdiğini dile getirdi. 

Kovid-19 salgın sürecinde birçok insanda kaygı ortaya çıktığını ifade eden Baykal, Ticari Hayat Gazetesine yaptığı açıklamada, stresin bir tehlikeye karşı doğal bir reaksiyon olduğunu belirtti. Baykal, bu konuya ilişkin şöyle konuştu:

“Dış ortamdan fiziksel bir tehlike geldiği veya bizim bir durumla karşılaştığımızda bunu bir tehlike olarak algıladığımız zaman bir tepki gösteriyoruz. Öncelikle fizyolojik tepki veriyoruz vücudumuz savaş veya kaç durumuna uygun olarak değişikliğe uğruyor ve düşüncemiz sadece tehlike olarak gördüğümüz obje veya olaya bağlanıyor. Artık tüm diğer yaşam olaylarının önemi azalıyor. Strese neden olacak etmenler ortadan kalktıktan sonra alarma geçmiş durumumuz ortadan kalkıyor. Bizim için tehlikeli olan stres değil; stres bir hayatta kalma tepkisi ve yaşamımızı devam ettirebilmek için olması lazım.’’ dedi. 

Psikolog Baykal bizi esas olarak mahveden duygunun tehlikenin hep orada var olduğunu düşünmemiz olduğunu belirterek, sürekli aklımızda tehlikede olduğumuz düşüncesi olduğu zaman vücudun her zaman alarm durumunda olduğunu, homeostaz yani iç dengemizin hiç gerçekleşmediğini, bunun da kısa ve uzun vadede birçok negatif sonuçlarının olduğunu belirtti.

Baykal, sürekli yaşadığımız stresle; yani biz buna kaygı veya anksiyete diyoruz; baş etme yöntemleri hakkında bilgi vererek, şunları söyledi:

“Kaygı yaşayan birey stresten kaçmak istiyor. Çünkü iç dengemiz bozulduğu zaman vücudumuz sanki fiziksel acı çekiyor ve sürekli olayların en olumsuz yönlerine odaklanıyoruz ve çaresizlik, yetersizlik, üzüntü, kaygı vs birçok olumsuz duyguları yaşıyoruz. Kronik stresten kaçamadığımız zaman ise saldırganlaşabiliyoruz, içimize kapanabiliyoruz, sürekli öfkeli hisedebiliyoruz, çökkün bir duygudurum içinde olabiliyoruz ki bunlar fonksiyonsuz savaşma, kaçma veya donup kalma tepkileridir. Baş etme biçimlerinin hangisini uyguluyorsak, gerekli bilişsel ve davranışçı stratejileri bilmiyorsak bu anksiyete bizi esir alıyor ve sürekli aynı yaklaşımda bulunuyoruz ve farklı sonuçlar bekliyoruz. Bu da problemimizi çözmemizi imkansızlaştırıyor. 

Belirsizlik strese neden oluyor 

 Stresin ortaya çıkmasına neden olan durumlara ilişkin Baykal, şunları kaydetti:

“Bu pandemi evresi örnek olarak alınırsa, insanlar sıkışmışlık ve engellenmişlik duygusu yaşadıkları zaman stres ortaya çıkabilir. Bu salgın sürecinde evde çok fazla vakit geçirdiklerinde, düşünceler şu şekilde değişiyor. Sürekli evde kalma kontrolün elimizde olmadığı ve bunun ne kadar süreceğini bilmememiz, sıkıntı yaşayacağımız, elimizden bir şey gelmeyecek düşünceleri ve sıkışmışlık ve çaresizlik düşüncelerine yol açıyor. Stresin ortaya çıkmasına neden olan birçok kaynaktan bu 3 tanesi önemli.  Belirsizlik, engellenmişlik ve çaresizlik duygularını sürekli aklımızdan atamadığımızda kaygı bozuklukları baş gösteriyor. Sürekli başımıza veya sevdiklerimizin başına kötü bir şey geleceğinden endişeleniyoruz, önlem almaya çalışıyoruz ama kontrolümüz dışında birçok faktör var, umutsuzluk, çaresizlik kontolsüzlük bizi perişan ediyor. Kaygı bozukluğu yaşarken aynı zamanda boş vaktimiz çoksa, geçmişteki yaşadığımız rahatsızlık verici olaylara ve yaşantılara takılı kalıyor ya da gelecekte yaşanacak olayları negatif olarak yorumlayıp, kötü olaylara muhatap olacakmışız gibi düşünüp kaygılanıyoruz. 

Halbuki geçmiş geçmişte kalmalı ve gelecekte başımıza kötü olayların gelip gelmeyeceğini bilemeyiz, onun için kendimize bu konuda pozitif telkinde bulunabiliriz. Kendimize, işlerin yolunda gideceğini, bu yaşadıklarımızın bir süreç olduğunu, gelecekte ne olacağını bilemeyeceğimizi, geçmişte yaşadığımız ve gelecekte yaşayacağımız olumlu olayları sürekli aklımıza getirmemizin çok daha iyi olacağını, ne zaman aklımıza olumsuz düşünceler gelse, yerine olumlu bir düşünce koymayı söyleyebiliriz. Bu stratejinin yöntemleriyle ilgili profesyonel kişilerden destek alabiliriz.  

Salgından çocuklar da çok etkilendi 

Baykal, salgın sürecinde birçok insanda Kovid-19 virüsüne yakalanma korkusu olduğunu özellikle çocukların bu salgın sürecinde, eğer anne ve babaları veya beraber yaşadıkları yakınları pandemi konusunda yoğun anksiyete yaşıyorlarsa, onların da ortam ve davranışlardan etkilenip çok yoğun anksiyete ve stres yaşadıklarını gördüğünü belirtti. Ayrıca, evde mecburi olarak evde sürekli kalmak zorunda olan çocukların duygudurumları bozuluyor. Eski alışkanlıklarını, okul içi sosyalleşmelerini özlüyorlar. Sonuçta insan sosyal bir varlık. Gruplar içinde yaşamaları gerekiyor.İzole olunca çocuklar hareket edemediği ve kendilerini gerçekleştiremediği sürece öfkeleniyorlar, kızıyorlar ya da içlerine kapanıyorlar. Kişilik yapılarına  ve ailelerin yaklaşımlarına göre bu duygu durumları değişiyor.’’

Salgın sürecinde okulların ne zaman açılıp ya da açılmayacağının tam belli olmaması durumun çocuklar üzerinde anksiyeteye neden olabileceğini kaydeden Baykal, çocukların evde hem morallerinin bozulduğunu hem de canlarının çok sıkıldığını söyledi. 

Salgın sürecinde çocukların sürekli televizyon, tablet ya da bilgisayar gibi elektronik eşyalarla zaman geçirdiğini de dile getiren Uzman Psikolog Baykal,  onların kalitesiz zaman geçirdiğine de dikkati çekti. Baykal, “Salgın sürecinde çocuklar umutsuzluk ve çaresizlik duygusu içerisine girebiliyor. Çocuklar sürekli aynı şeyleri yapmaktan çok sıkıldı. Bu yüzden çocuklar ya aşırı yemek yemeye başlıyor ya da acayip bir şekilde vücutlarını dinlemeye başlıyorlar.’’  dedi. 

 Röportajın sonunda Uzman Psikolog Baykal, çocukların ve yetişkinlerin bu süreci olumlu ve yeni bir deneyim olarak pozitif bir şekilde algılamalarının, evde yapacak daha farklı faaliyetlerin büyükler tarafından bulunması ve çocuğun desteklenmesinin, özellikle ebeveynlerin yaşam olaylarıyla ilgili ümitli, pozitif ve akılcı bir şekilde düşünmelerinin, evdeki herkese büyük yarar sağlayabileceğini dile getirdi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat