MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Suluhan düğün yoğunluğu yaşıyor
Özel Haber
17 Ağustos 2019 Cumartesi 07:00

Suluhan düğün yoğunluğu yaşıyor

Tarihi Suluhan Çarşısı içerisinde yer alan Gökkuşağı Takı Tasarım dükkanının sahibi Ayşegül Somuncu, “Takı tasarımı yapanların yanı sıra gemi maketi yapanlardan tutun düğün süslemeleri yapan organizasyon firmalarına kadar çok sayıda insan, ihtiyaçlarını buradan karşılıyor” dedi.

SEDA TOLMAÇ

Başkent’in en işlek yerlerinden biri olan Ulus’ta tarihi bir Han; Suluhan Çarşısı. Yaklaşık 510 yıllık bir tarihe meydan okuyarak ayakta kalan Suluhan, günümüzde çok sayıda esnafa ev sahipliği yaparak, Ankaralıları ağırlıyor. 

Nişan, kına, düğün alışverişi yapanlar, takı tasarımı, ahşap boyama gibi çeşitli hobiler edinerek malzeme tedariğine ihtiyaç duyanların adresi, tarihi Suluhan Çarşısı oluyor. 

Altındağ İlçesinde yer alan ve bir dönem kervanların, tüccarların konaklamak için tercih ettiği Suluhan, günümüzde tarihi yapısını koruyarak bir çarşı kimliğiyle karşımıza çıkıyor. 

Günümüzde hobi ürünleri başta olmak üzere, çok sayıda ürün ve malzemenin bulunabildiği Suluhan Çarşısında yer alan dükkanlar, başkentlilere hizmet vermeye devam ediyor.

Takı tasarımından gemi maketi yapanlara, gelin başından düğün süslemelerine kadar her türlü ihtiyaca cevap veriyoruz

Gökkuşağı Takı Tasarım dükkanı da, tarihi çarşı içerisinde takı tasarım malzemelerinden düğün, kına, nişan gibi özel günlerde ihtiyaç duyulan süslemelere kadar her türlü ihtiyaca cevap veriyor. 

Yaklaşık 15 yıldır tarihi çarşı içerisinde esnaflık yapan Gökkuşağı Takı Tasarım dükkanının sahibi Ayşegül Somuncu, çarşı içerisinde bulunan 104 ve 105 numaralı dükkanında, takı malzemesi ağırlıklı ürünleri tüketiciyle buluşturduğunu söyleyerek, “Fakat buraya sadece takı yapanlar değil, gemi maketi yapanlardan tutun düğün süslemeleri yapan organizasyon firmalarına kadar çok sayıda insan geliyor. Kendi evinde dikiş-nakış yapanlar, evde kendisi takı yapıp satanlar, terziler, bebek patisi veya hırkası yapıp örüp onu süslemek isteyenler, tüm bu ihtiyaçlarını bizden karşılayabiliyor” dedi.

Doğal taş ve her türlü deri çeşidini de bulunduruyoruz

Somuncu, gelin başı ve tasarımı için ürün almak isteyenlerin de kendilerini tercih ettiğini belirterek, “Gelin başı süslemelerimiz oldukça ilgi görüyor. Bunun dışında bileklik, kolye ve çanta süslemeleri için gelenler oluyor. Bir de deri ile uğraşanlar geliyor. Çünkü bizde her çeşit deri bulunuyor. Doğal taşlarımızda en çok tercih edilen ürünlerimiz arasında. Bu doğal taşlarımızı Çin, Hindistan ve Çekoslovakya’dan getiriyoruz. Bunun dışında doğal taş klipslerimizde mevcut” diye konuştu. 

Uzun yıllar özel sektörde çalışan ve 2004 yılından sonra işsiz kalarak takı yapmaya başlayan, zaman içerisinde de açtığı iki dükkanla tarihi Suluhan çarşısı içerisinde birbirinden çeşitli ve farklı ürünlerle hizmet veren Somuncu, işini severek yaptığını ve zaman içerisinde de belli bir müşteri kitlesine sahip olduğunu söyledi. 

Yaz dönemindeki yoğunluk düğün sezonundan kaynaklanıyor

Tarihi Suluhan çarşısının yaz dönemlerinde oldukça yoğun olduğunu ifade eden Somuncu, bu yoğunluğun düğün sezonundan kaynaklandığını belirtti. 

“Kışın yaz dönemi kadar yoğun geçmiyor” diyen Somuncu, “Kış dönemi daha çok el sanatları kurslarına giden kursiyerler malzeme ihtiyacı karşılamak için burayı, bizleri tercih ediyor. Bunun dışında kış döneminde evinde vakit geçiren ve vaktini değerlendirmek isteyenler de malzeme alıp kendi takısını kendi tasarlıyor ve bunun için malzeme tedariki için geliyor” dedi.  

Bir şeyler tasarlamak, üretmek insanlara terapi oluyor

Son yıllarda insanların kendi ürünlerini üretmeye başladığına da dikkati çeken Somuncu, bunun nedenini ise şu sözlerle açıkladı: “İnsanlar ek gelir elde etmek amacıyla bu işlere yöneliyor. Ama bunun dışında en önemli etken insanların zamanını değerli bir şekilde geçirmeye duyduğu ihtiyaç. Hobi amaçlı kendi ürününü tasarlayan çok sayıda insan var ve insanlar artık bu tür hobilere yöneliyor. Çünkü bir şeyler üretmek, tasarlamak insana terapi oluyor. Artık kadın, erkek, çocuk ayrımı olmaksızın herkes, takı veya başka tasarım ürünleri yapıyor.” 

Bizi yaşatan, ayakta tutan hayallerimizdir 

“İnsanları mutlu edebildiğimiz için tercih ediliyoruz” diyen Somuncu, özellikle gelin başı ve süslemelerinde gelinlerin hayallerini gerçekleştirmeye çalıştığını söyledi.

Somuncu, “Fiyatlarımız uygun. Bizim işimiz hayalleri süsleyecek bir şeyler uydurma. Mesela buraya gelen gelinlerin, alacakları ürünlerden önce hayallerini bana anlatmaları gerekir. Hayali olmayan geline bakmıyorum. Çünkü bizi yaşatan, ayakta tutan hayallerimizdir” ifadelerine yer verdi. 

 Fiyat artışlarını müşteriye yansıtmamaya çalışıyoruz

Somuncu ayrıca, döviz kurlarında yaşanan hareketliliğin her esnafı etkilediğine de dikkati çekerek, “Biz nasıl kazanıyorsak, kazancımızın büyük çoğunluğunu malzemeye yatırıyoruz. Dolayısıyla kur değişimlerinden etkilenmememiz mümkün değil. Ürünlerin büyük çoğu ithal. İthal olmasa da, örneğin gelin başı yaparken tel kullanıyoruz. Telin verniği ithal. Hammadde fiyatı artınca bu durum ürünlerin satış fiyatına yansıyor. Ama biz fiyat artışlarını müşteriye yansıtamıyoruz. Yansıtırsak, müşteri tepki gösteriyor. Bu durumda haliyle bizim kar marjımız düşüyor” dedi. 

Suluhan’ın tanıtımının daha çok yapılması gerekiyor 

Somuncu ayrıca, uzun bir geçmişe tanıklık eden Suluhan’ın tanıtılması gerektiğine vurgu yaparak, şu ifadelere yer verdi: “Benim Altındağ Belediyesi’nden istediğim Suluhan’ın daha çok tanıtılması. Bize Ulus’un müşterisi geliyor. Ancak Suluhan’ın reklamı biraz daha yapılsa Ankara’nın çeşitli yerlerinden insanlar da buraya gelebilir. Hatta yurt dışından da çok sayıda insanı buraya çekebiliriz. Çünkü Suluhan sadece içerisinde bulunan esnaf veya dükkanlarla değil, tarihi açıdan da önemli. Burası 500 küsur yıllık bir han. Kapalı Çarşı ile aynı zamanda yapılmış. Bugün Kapalı Çarşı nasıl tanınıyorsa, buranında o şekilde tanınmaya ihtiyacı var. Çünkü hala Ankara’da yaşayıp ‘Ben buraya neden gelmedim, görmedim. Burası ne kadar güzelmiş’ diyen insanlar var. Ankara’da gezilecek yerlerin başında burası geliyor. Han’ın aşağı tarafı biraz düzeltilip bakım yaptırılırsa burası daha da güzel olacaktır. Bir de tanıtımı yapıldığında hem yurt içinden hem de dışından çok sayıda insan burayı tercih edecektir.” 

Suluhan Hakkında

1508-1511 yılları arasında Sultan 2. Beyazıd döneminin emirlerinden Hasan Paşa tarafından yaptırılan Suluhan, aynı zamanda Hasan Paşa Hanı olarak da anılıyor. Yapıldığı dönemde hem suyu hem de her odada bulunan bir ocak vasıtasıyla ısıtma sistemine sahip olan tek han idi. İsmini de bu özelliği nedeniyle aldı. Avlusunda Köşk Mescidi bulunan Suluhan, döneminin en popüler alanlarından biriydi. Suluhan, o dönemlerde tüm kervanların, tüccarların konaklamak için tercih ettiği bir yerdi. 

Yıllar içerisinde eski ihtişamını kaybeden Han, yıpranmış bir görünüme büründü. 1892’de Ankara’ya demiryolunun gelmesinin ardından gözde konumunu kaloriferli, telefonlu ve banyolu olarak şimdiki Sümerbank binasının yerinde yapılan, Taş Han’a bırakan Suluhan’ın, Ulus Meydanı’nın gelişimi ve 1927’deki büyük Tahtakale yangınıyla birlikte cazibesi geri döndürülemez şekilde sona erdi. Suluhan, yıkık ve harap bir yapıya dönüştü. 1950’lere kadar harap halde yaşamını sürdürdü ve sebze, meyve satış yeri, küçük bir Hal olarak kullanıldı. 1980’lerde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen restorasyon, daha doğrusu rekonstrüksiyon (aslına uygun yeniden inşa) çalışması sonucunda eski görünümüne kavuşmuştu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat