MENÜ
Ankara 11°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Tarihi han restore edilip sanatçılara kazandırılsın
Özel Haber
5 Haziran 2021 Cumartesi 07:34

Tarihi han restore edilip sanatçılara kazandırılsın

Kale Mahallesi’nde bulunan tarihi Rençber Han, bakımsızlıktan virane hale gelmiş durumda. Hanın suç mahali haline gelmesinden endişe duyan mahalle sakinleri, yapının yetkililer tarafından restore edilip, sanatçılara kazandırılmasını istiyor.

HATİCE KARATAŞ

Kale Mahallesi Hanlar Sokağı’nda yer alan Rençber Han, Ankara’nın ilk hanlarından. Uzun yıllar uzak ilçelerden gelenlere han hizmeti veren tarihi bina, sahipleri olmasına rağmen restore edilmediğinden dolayı bakımsızlıktan virane hale gelmiş durumda. 

Binanın virane halde olmasından dolayı suç mahali haline gelmesinden endişe duyduğunu ifade eden mahalle sakinleri, yapının yetkililer tarafından restore edilip, sanatçılara kazandırılmasını istiyor. 

Tarihi hanın bakımsızlıktan dolayı yok olmaya yüz tuttuğunu belirten Kale Gençlik Platformu Başkanı Erkan Kaptan, “Eski sahipleri şimdiye kadar ciddi bir bakım yapamamışlar. Tescilli bir bina, 20 odası var. Yıllarca çok bakımsız kalmış. Şu an evsizlere pansiyon hizmeti veriyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Kalesi’nin içerisine çok güzel restorasyonlar yapıyor, kalenin yüzünü yeniliyor. Ancak restorasyon çalışmaları iç kaleyi kapsıyor. Han 100 metre uzakta olduğu için restorasyon kapsamında değil. Rençber Hanın eski sahipleri burayı devrettiler, gidecekler. İçeride kalan kimse yok. Bina suç mahali haline dönüşmesin istiyoruz.”

“Rençber Han’ın sanatçılara kazandırılmasını istiyoruz”

Kaptan, hanın bir sanat merkezi haline gelmesini talep ettiklerini ifade ederek, şunları söyledi:

“Kalede birçok sanatçı çalışacak atölye arıyor, Hamamönü’nde ya da Ulucanlar Sanat Sokağı’nda yer bulamıyorlar. Hanın iki tarafı da sanatçılara ilham verecek konumda. Resim yapmak isteyenler bir arada olmak istiyorlar. Burada sanatçılara bir imkân sağlanırsa sanat adına çok önemli bir gelişme olur. Hak sahipleri de binanın sanat atölyesi olarak kullanılmasını istiyor. Hak sahiplerinin bireysel olarak restorasyonu sağlama imkânı yok. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Rençber Han’ın restorasyonunun yapılmasını talep ediyoruz’’

Birçok zanaatkârın da imalathaneye ihtiyacı olduğunu kaydeden Kaptan, “Eğer han bir sanat merkezi haline getirilirse zanaatkârlara da olanak sağlanır. Bizler de o atölyelere birer öğrenci veririz. Çocuklar onlara hem çırak olurlar hem de bir meslek edinmiş olurlar. Atölyeler sayesinde evde çalışamayan ev hanımları buraya gelip, çalışmalarını yapabilirler. Birçok yerde insanlar kendi imkânlarıyla binaları kurtarmaya çalışıyor. Biz de Rençber Han’ı kurtarmanın derdindeyiz. Biz bu hanın Kale Mahallesi’ne ve sanatçılara kazandırılmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat