MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Thom Pain sezonu FADE Sahne’de açtı
Özel Haber
28 Eylül 2019 Cumartesi 07:07

Thom Pain sezonu FADE Sahne’de açtı

Perde Sanat Tiyatrosu tarafından sahnelenen ‘Thom Pain/ Hiçbir Şey ’ oyunu, sanatseverlerin büyük beğenisini topladı. 3. sezona hızlı giren oyun, geçtiğimiz cumartesi günü sanatseverle FADE Sahnesi’nde buluştu.

ESRA SARI 

Modern yaşamla yüzleşen bir adamın anlamaya ve tanımlamaya çabalayan kırık dökük hikâyesini anlatan “Thom Pain / Hiçbir Şey ” isimli tek kişilik oyun perdelerini 21 Eylül Cumartesi günü Ankara FADE Sahne’de açtı. Oyun, geçtiğimiz sezon boyunca Ankaralı sanatseverlerden büyük ilgi gördü. 3’üncü sezonda da sanatseverle buluşan oyun, 4 Ekim Cuma günü yeniden FADE Sahne’de saat 20.00’da sanatseverlerle buluşacak.

Tek kişilik oyunun süresi 60 dakika 

Will Eno’nun 2004 yılında yazdığı 60 dakikalık Thom Pain oyunu, tiyatrocu Bora Karakul tarafından sahneleniyor. Tek kişilik olan oyun, aynı zamanda Karakul tarafından yönetiliyor. Oyunu Türkçeye çeviren ise Uğur Çağlayan, oyunun ses – ışık tasarımını M. Ali Çetintaş yapıyor. Oyunun asistanı; Eda Polat, oyunun fotoğraflarını tasarlayanlarsa Mehmet İzdeş – Ali Ulvi Baycan. Video düzenlemesi ise Tahir Erken tarafından yapılıyor. 

Biz de Ticari Hayat Gazetesi olarak ‘Thom Pain ’ oyununu izledik ve oyuncu - tiyatrocu Borak Karakul ile oyun hakkında konuştuk. “Thom Pain” adlı oyun, Will Eno’nun 2004 yılında yazıp ‘Plutzer’ ödülüne aday olduğu bir eserdir. 17. Direklerarası En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görülen başarılı oyuncu Bora Karakul, oyunu hem yönetip hem de oynadığı için heyecanlı bir süreç yaşadığını söylüyor. 

Tek kişilik oyunlar zorlayıcı ama daha keyifli 

Ankara Üniversitesi DTCF tiyatro mezunu olan Karakul, bugüne kadar birçok projeye de yer aldığını söyleyerek konuşmasına başladı.  Başarılı oyuncu Karakul, Thom Pain / Hiçbir Şey isimli oyun hakkında ise şunları söyledi: “Tek kişilik gösteri olduğu için yorucu ve zorlayıcı bir süreç. Oyundaki karaktere bürünürken anlatış şekli insanın ruhunu ve bedenini yoruyor. Fakat çok eğlenceli. Karakterin söyleme tarzını ve anlatışını çok seviyorum.  Tek kişilik oyunlarda oynayacağınız karakteri seçerken kendi hayatta söylemek istediğiniz cümleleri bulduğunuz için daha çok kendinizden bir şeyler buluyorsunuz ve daha çok seviyorsunuz.”

Oyunun hazırlık süresi uzun

Oyunun prova süresinin uzun olduğundan da bahseden Karakul, oyuna hazırlık sürecini şu sözlerle anlattı: “Oyunun önerdiği bir hayat görüşü ve ilgili bir takım bilgiler vardı. Belli okumalar yapmam gerekiyordu. Bu sebeple prova süresi 6 ayı buldu.”

Oyunun seyirci üzerinde başarmaya çalıştığı birçok durumun olduğundan da söz eden Karakul, “Cevabı olmayan sorularla ve net olmayan soruları seyirciye yöneltip kişinin kendisini sorgulamasını ve düşünmesini sağlıyor. Oyunda ortaya tam bir karakter koymak yerine biraz beliren bazen kaybolan ve aslında ruhuyla modern hayatın kaybetmiş insanı anlatılmaya çalışıyor. Hepimizin çok basit yaralarına dokunuyor” ifadesini kullandı. 

Oyun, 4 Ekim ‘Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde tekrar seyirciyle buluşacak ve oyunun geliri sokak hayvanlarına gidecek.4 Ekim ‘Dünya Hayvanlar ‘Günü’nde Fade Sahne’ de tekrar seyirciyle buluşacak olan oyunun geliri ise Patipark Ankara kurumuna gidecek.  

Oyunun konusu hakkında

“Thom Pain” adlı oyun, Will Eno’nun 2004 yılında yazıp ‘Plutzer’ ödülüne aday olduğu bir eserdir.

Anlattıklarından öte anlatamadıkları ile öne çıkan bir oyun ”Thom Pain Hiçbir Şey...’’

Modern yaşamla yüzleşen bir adamın anlamaya ve tanımlamaya çabalayan kırık dökük hikayesi. Bir türlü kurguyu oluşturamayan ve bu çabasına da seyirciyi ”Bu sizi korkutuyor mu, modern hayat, modern zihin, modern bir zihinle yüz yüze olmak. Korkutmalı…” diyerek ortak etme iddiası taşıyor. Belki bir yerlerde bir çelişki vardı ve hepimiz kaybettik. Ya da hepimiz kazandık ve bu bizim kazanmış halimiz… Tanımları reddeden bir olma çabası...

Post dramatik yapıya sahip olan oyun kısaca; ‘trajik ve varoluşcu bir stand-up’ olarak adlandırılabilir. 1 saat süren oyunda dekor olarak sadece bir sandalye kullanılır. 

Korku, mutluluk, hayat, doğa, aşk, zaman, çocukluk, yalnızlık, ölüm gibi kavramların etrafında gezinen oyun, oyuncunun kendi yalnız çaresizliğine doğru yol alır. “Belki bir yerlerde bir çekiliş vardı ve hepimiz kaybettik...ya da kazandık ve bu bizim kazanmış halimiz”. Son olarak, devam etmeli, bir şekilde bu hayat ‘içine fırlatıldığımız’ muhteşem bir hediye.

Thom Pain / Hiçbir Şey, bir hikâye anlatmak için seyirci karşısına çıkmıştır. Ancak karışık kafası ve seyirciyle yüzleşirken sürekli dağılan dikkatiyle ne hikâyesini bitirebilir, ne de derdini anlatabilir. Ya da tam aksine bunu bütünüyle başarır.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat