MENÜ
Ankara 14°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Topraksız tarımla çileğe değer katıyor
Özel Haber
23 Mayıs 2022 Pazartesi 07:34

Topraksız tarımla çileğe değer katıyor

Eskişehir’de 15 dönüm arazide 80 bin fidelik “Çilek Park”ı kuran Tahir Turhan, topraksız tarımla üretim yaparak çileğe değer katıyor. Topraksız tarımın önemine vurgu yapan Turhan, “İklimler değişti, hava koşulları ürününüzü de bir anda mahvedebiliyor. O yüzden topraksız tarım bundan sonra olmazsa ol

HATİCE KARATAŞ

Eşi ile hobi olarak başladıkları çilek üretimini profesyonel hale getirerek “Çilek Park”ı kuran Tahir Turhan, 15 dönüm arazide 80 bin fideden çilek üretimi yapıyor. Arazide çilek suyu, çilek kurusu, çilek mantısı ve çilek reçeli gibi birçok ürünün üretimini de yapan Turhan, çilekten katma değer yaratıyor.

Çilek Park’ı kurma girişimlerini gazetemize anlatan Turhan, “Elektrik mühendisiyim ama çilek mühendisi oldum. Şu anda çilek üzerine uzmanlığım var. “Çilek Park” çileğin harman olduğu yer. Eskişehir’de eşimle birlikte kurduk. Türkiye’nin her yerinde çilek nedir? İnsanlar evinde, bahçesinde ve balkonunda nasıl çilek üretebilir? Bunu anlatıyoruz. Dikey olarak bahçesinde veya balkonunda üretsin ama üretilsin istiyoruz. Her şeyi hazır almaya çalışıyoruz. Herkes balkonunda saksıda çilek üretebilir. ‘İlaçlı ürünlerden yemeyin kendiniz üretin’ diye uğraşlar veriyorum. Tek hedefimiz üretim.” diye konuştu.

“80 bin fideden çilek üretimi yapıyoruz”

Turhan, 5 yıldır bu işi yaptığını belirterek “Şu anda profesyonel bir bahçemiz var. 15 dönümlük bir arazimiz, 4 dönüm topraksız tarımımız var. 80 bin fideden çilek üretimi yapıyoruz. Bahçemiz halka açıktır. Herkes gelip, dalından çiçeğini toplar. İlaç hiç kullanmıyoruz insanlar gönül rahatlığıyla çileği yıkamadan da tüketebilirler.” dedi.

“Topraksız tarım bundan sonra olmazsa olmazımız”

Topraksız tarımın yatay ve dikey şekilde yaptıklarını aktaran Turhan, şunları söyledi:

“Topraksız tarımda biz toprak yerine kokopit kullanıyoruz. Kokopit hindistan cevizi kabuğudur. Poşetlere doldurup katlı sistem yapıyoruz. Küçük yerlerde büyük üretimler yapabiliyorsunuz. Yatay tarımda bir dönüme 25 bin fide dikebiliyorsunuz. Bunu normal toprağa dikmeye kalksanız en az 6 dönüm araziye ihtiyacınız var. Ayrıca emeği çok fazla. Ben topraksız tarımda 1 ton su tüketirken topraktaki en az 10 ton su tüketir. Topraksız tarımı sera sistemlerinin altına alma şansımız çok büyük. İklimler değişti, hava koşulları sizin ürününüzü de bir anda mahvedebiliyor. O yüzden topraksız tarım bundan sonra olmazsa olmazımız.”

Turhan, Türkiye’de bu konuda öncü olduklarını ifade ederek, “Ben birçok yere gidiyorum ama çileğe bu şekilde değer katan başka kimse yok. Bahçemizde çileğe değer kattık. Çileğin suyunu, kurusunu, mantısını, reçelini üretiyoruz. Fide satışımız da vardır. Çileğin yanında ahududu, böğürtlen, frenk üzümü, Bektaşi üzümü ve altın çilek de üretiyoruz.” diye konuştu.

Turhan, çileğin yanı sıra topraksız tarımla domates, biber, salatalık gibi ürünlerin de yetiştirilebildiğini söyledi.

“Çilek Park teknoloji, tarım ve turizmin birleştiği yer”

“Üretin, üretmezsek üretileceğiz” diyen Turhan, üretimin önemine vurgu yaparak, şunları kaydetti:

“Tüketim çok fazla üretim az. Üretimde yapılmaya çalışılıyor ama profesyonel üretimler yok. Oradan da kaybediyoruz. İnsanlar hala tarlasını babasından, dedesinden gördüğü şekilde sürüyor. Çağ değişti. Çilek Park, teknoloji, tarım ve turizmin birleştiği yer. Teknoloji ile tarımı artık birleştirmezsek olmaz. Dronelar ile ilaçlamalar, değişik sistemlerle çalışmalar yürütülüyor. Bir de çiftçimizin kayıp noktası şu; ürettiği ürüne değer katmıyor. Ben çileğin her şeyini yapmaya çalışıyorum.”

Türkiye’nin her yerine çilek fidesi gönderdiğini söyleyen Turhan, “İlgi çok yoğun. Şu anda ürettiğimiz çilek kendi ziyaretçime yetmiyor o yüzden ithalat yapmıyoruz. Tüm Türkiye’ye kargo ile ürettiğimiz fidemiz gidiyor. Üretmek isteyen herkese destek oluyorum.” ifadelerini kullandı.

“Ankara’da da Çilek Park açmak istiyorum”

Çilek üretimine ilişkin hedeflerini de anlatan Turhan, Ankara ve İstanbul’da da Çilek Park açmak istediğini söyledi. Turhan, “Çilek Parkımız cennet gibi bir yer. Benim haylim Çilek Parkı tüm Türkiye’de görmek.” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat