MENÜ
Ankara 11°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Tüketici haklarının korunmasında kamu-STK iş birliği önemli
Özel Haber
2 Haziran 2021 Çarşamba 07:21

Tüketici haklarının korunmasında kamu-STK iş birliği önemli

Tüketici Bilincini Geliştirme Derneği Genel Başkanı Fuat Engin, Tüketici haklarının korunmasında kamu-STK iş birliğinin önemli olduğunu ifade etti.

BÜŞRA ÇİNKAYA

AB ve Türkiye eş finansmanlı ‘Ürün Güvenliği, Piyasa Gözetimi ve Denetimi ile Uygunluk Değerlendirmesi Alanlarında Farkındalığın Artırılması Teknik Destek Projesi’ kapsamında 26-27 Mayıs 2021 tarihlerinde ‘Uluslararası Ürün Güvenliği Sempozyumu’ düzenlendi. Sempozyumda Türkiye ve Avrupa Birliği’nde ürün güvenliği mevzuatlarında hem üreticileri hem de tüketicileri ilgilendiren konular ele alındı. 

Sempozyumun ‘AB ve Türkiye’de Ürün Güvenliği Alanında Tüketici Örgütlerinin Rolü’ başlıklı oturumunda konuşan Tüketici Birliği Federasyonu Başkanı Mehmet Bülent Deniz, pandemi nedeniyle ekonomi, iş modelleri ve tüketici tercihlerinin değiştiğini belirterek “Bu yeni normal düzende değişen tüketici tercihleri ve üretim modelleri nedeniyle ürün güvenliği ve tüketici haklarının korunması, eskiye nazaran çok daha öne çıkan bir durum haline dönüşecek. Tüketici örgütleri olarak biz kendimizi bu yeni normale birçok kuruluştan daha hazır hissediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Çakma tüketici örgütleriyle karşı karşıya kaldık”

Deniz, birçok ilde çok fazla sayıda toplantı yaparak, yereldeki tüketici örgütlenmelerinin hem ürün güvenliği kriteri açısından hem de tüketicinin korunması bakımından fotoğrafını çektiklerini ifade ederek, şunları söyledi:

“Ne yazık ki birçok tüketici örgütünün tabelasının sadece var olduğu, arkasında hiçbir örgütlü yapının olmadığı hatta erişim sorunun yaşandığı ‘çakma’ tüketici örgütleriyle karşı karşıya kaldık. Bu tüketici örgütlerinin tüketiciye faydası olmadığı gibi aksine tüketicinin kendisini güvende hissetmesinin önünde de çok önemli bir engel oluşturuyor. Bize gelen tüketici başvurularında ‘şuradaki deneği aradık, hiçbir dönüş yapmadılar’ gibi serzenişleri de görüyoruz. Maalesef son zamanlarda çakma tüketici derneklerine çakma tüketici federasyonlarının da eklenmeye başladığını teşhis ve tespit ediyoruz.”

“Tüketici örgütlenmesi kutsal bir iştir” diyen Deniz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hepimiz bu kutsal işi hakkıyla yerine getirmeye çalışıyoruz. Mesaimizden, zamanımızdan, enerjimizden sosyal sorumluluğumuz çerçevesinde, gerçek örgütlenmelerle bir araya gelmeye ve bu örgütlenmeyi yükseltmeye çalışıyoruz.”

Ürün güvenliği konusunda test ve analiz laboratuvarı inşa edilecek

Deniz, ürün güvenliği konusunda bir test ve analiz laboratuvarının inşa edileceğini ve Türkiye’de tüketicinin hizmetine sunulacağı müjdesini vererek “Eksikliğini yıllarca dile getirdiğimiz ama bugüne kadar gerçekleşmeyen bu unsuru bu görevi tüketici konfederasyonu olarak biz ilk ağızda ele almakla yükümlüyüz. ”dedi. Deniz, Gümrük Birliği Anlaşması’ndan sonra Türkiye’nin Avrupa Birliği ile uyumunda gerek mevzuatlarda gerekse yapılan düzenlemelerde sınıfı her zaman başarıyla geçtiğini ifade etti.

Halkı doğru bilgilendirmenin sivil toplum örgütleri (STK) ve kamunun yoğun iş birliği sayesinde gerçekleşeceğini vurgulayan Deniz, “Bilginin halka iletilmesi ancak ve ancak sivil toplum örgütleri ile kamunun yoğun iş birliği sayesinde olacaktır. Bu yoğun iş birliğini bu kadar zamandır sürdüren Ürün Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne ve yürütücü firma yetkililerine çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Kamu-STK iş birliği çalışmaları geliştirilmeli

Tüketici Bilincini Geliştirme Derneği Genel Başkanı Fuat Engin ise, son iki yıldır başlayan kamu ile STK arasındaki  iş birliği çalışmalarının daha da geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, şunları kaydetti:

 “Özellikle idarenin tüketici bilinçlendirme ve farkındalık olma çalışmaları konusunda biraz daha kendini geriye çekerek, bu zemini tamamen tüketici örgütlerine bırakmalı, bunu bir yetki devri olarak almamalıdır. Tüketici örgütleri bu konuda idare tarafından desteklenmeli ve bu konuda daha çok büro ve ofis ile teknolojiyi kullanarak, tüketicilere bu hizmeti vermelidirler. Kamu otoritesiyle tüketici örgütleri arasında kurulacak koordinasyon ve iş birliğinin artırılması, tüketicilerin haklarını daha iyi kullanmalarından ve bu konuda tüketici örgütlerinin daha çok güçlenmelerinden geçecektir.”

Engin, tüketici politikalarının hayata geçirilmesinde ve mevzuat hazırlıklarında iş birliği olduğunu ancak görüş iletme ve danışmanlık konusunda da biraz daha fazla iş birliğine ve geliştirilmeye ihtiyaç olduğunu belirterek “Ülkemizde devlet eliyle tüketicinin korunmasına yönelik faaliyetler çok baskın. Dolayısıyla STK’ların güçlendirilmesi adına biz hazırız, ürün güvenliği konusunda gönüllü çalışmaya devam etmek istiyoruz.” diye konuştu.

 Türkiye’de kamu-STK iş birliğinde en önemli konulardan birinin test-analiz-kıyaslama yöntemlerinin hayata geçirilmesi olduğunu söyleyen Engin, “Bugün dünyaya ve Avrupa’ya baktığımızda tüketicinin korunması sistemi bunun üzerine kurulmuş vaziyette. ”dedi.

“E-ticarette büyük sorunlar yaşanıyor”

Engin, e-ticarette yaşanan sorunlara da değinerek “E-ticarette büyük sorunlar yaşanıyor ve e -ticaret sitelerinde mal satan firmaların sorumluluklarını e-ticaret siteleri almıyor. O yüzden e-ticaret siteleri öncelikle orada mal satacak firmalardan daha fazla güvence alarak, tüketicilerin korunmasına bir nebzede olsa katkı sağlayabilirler.” ifadelerini kullandı. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat