MENÜ
Ankara 11°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Türk Kızılay’ı yaraları sarmaya çalışıyor
Özel Haber
10 Haziran 2021 Perşembe 07:24

Türk Kızılay’ı yaraları sarmaya çalışıyor

Türk Kızılay’ının Kovid-19 mücadele kapsamında yaptıkları sosyal yardım çalışmalarıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştıklarını dile getiren Kızılay Çankaya Şube Başkanı Arif Korkmaz, bu salgın sürecinde Türk Kızılay’ının yaraları sarmaya çalıştığını söyledi.

OĞUZHAN  SARI 

Türk Kızılay'ının devletine destek ve milletine hizmet için var olan ulusal bir cemiyet olduğunu dile getiren Kızılay Çankaya Şube Başkanı Arif Korkmaz, dünya coğrafyasında Türk Kızılay’ının bilinirliliğin her geçen gün arttığını ifade etti. 

Türk Kızılay’ının bir sivil toplum kuruluşu (STK)  olduğunu anımsatan Korkmaz, şöyle konuştu:

“Türk Kızılay’ı insan ayrımı gözetmeden, tarafsız, bağımsız, birlik ve evrensellik çerçevesinde çalışan bir yardım kuruluşudur.Hayır kurumu olan Kızılay ihtiyaç sahibi olan insanlara yardım ediyor. Bu yardımı ırk, cinsiyet ayrımı yapmadan zor durumda olan insanlara yardım eli uzatıyor. Sel, deprem gibi doğal afetlerin yanı sıra savaş gibi durumlarda dünyanın neresinde olursa olsun yardıma muhtaç kişilere yardım ediyor.  Dolayısıyla Türk Kızılay’ını dünya coğrafyasında birçok ülke biliyor ve kabul ediyor.”

Kültürümüzün kökünde yardımlaşma var 

Başkan Korkmaz, Türk Kızılay’ının hem Türkiye’deki hem de dünya coğrafyasında ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzattığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Kültürümüzün kökünde yardımlaşma var. İnanç değerlerimizin içerisinde yardımlaşma kültürü olduğu için ihtiyaç sahibine yardım etmek dini bir vecibe aynı zamanda. Bu durum bizim kültürümüze de işledi. Dolayısıyla bugüne kadar Kızılay dünyanın her yerinde yardıma muhtaç insanlara yardım ediyor.”

Pandemi toplum hayatını etkiledi 

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) küresel salgınının toplum hayatının etkilediğini ifade eden Korkmaz, toplum olarak sıkıntıların halen yaşandığını aktardı. Kovid-19 salgınının getirdiği olumsuzluklar yüzünden birçok vatandaşın mağdur olduğunu söyleyen Korkmaz,  Kızılay’ın bu salgın sürecinde ihtiyaç sahiplerine yardım ettiğini ifade etti. Korkmaz,  şöyle devam etti: 

“Bir yılı aşkın süredir pandemi devam ediyor ne zaman biteceği de henüz belli değil. Toplum altüst oldu. Denge bozuldu. Bu salgın sürecinde birçok işsiz kalan vatandaş var. Pandemi öncesinde ihtiyaç sahibi olmayan bir insan salgın sürecinde ihtiyaç sahibi oldu. Bu süreçten en çok küçük esnaf yara aldı.”

Kovid-19 salgınına yönelik devletin tüm tedbir ve önlemleri aldığının altını çizen Korkmaz, Türkiye’deki çeşitli sivil toplum kuruluşlarının  (STK) Kovid-19’la mücadele kapsamında yaptıkları sosyal yardım çalışmalarıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştıklarını dile getirdi. 

Kızılay’ın bir sivil toplum kuruluşu olduğunu, en aktif sivil toplum kuruluşlarından biri olduğunun altını çizen Korkmaz, Kızılay’ın misyonunun sorunları çözmek olduğunu kaydetti. Korkmaz, bu salgın sürecinde ihtiyaç sahiplerine Kızılay iş birliğiyle ulaşıldığını belirterek, “Kızılay olarak pandemi döneminde de çalışmalara devam ettik. Kriz zamanlarında Türk Kızılay’ı her zaman devletinin yanındadır ve Türk vatandaşlarına yardım eder. Kızılay olarak yaraları sarmaya çalıştık. “ dedi.

Türk Kızılay’ı yaraları sarmaya çalışıyor 

Kızılay’ın geleneksel yardım yöntemlerinden biri olan gıda kolilerinin bu yıl da binlerce ailenin ramazan sofrasına ulaştığını aktaran Korkmaz, şunları kaydetti:

“Kızılay sadece bir seferlik yardıma muhtaç aileler yardım etmiyor. Gerçekten ihtiyaç sahiplerine uzun süreli yardım yapıyor. Bu sene de ihtiyaç sahiplerine ramazan kolileri ulaştı.Yaşlılara, ihtiyaç sahiplerine bu salgın sürecinde Kızılay Çankaya Şubesi olarak yardım etmeye çalıştık. Yarayı sarmak için çalışıyoruz.” 

Korkmaz, bu salgın sürecinde insanlar arasında dayanışmanın arttığını, Kızılay’a gönüllü olan insan sayısının arttığına dikkati çekerek,  “Toplumun hala belli değerleri yaşattığını gördük. Zor dönemlerde insanların halen birbirlerine yardım etmeye çalışması çok güzel. Birbirlerine destek olan bir toplum var. Bu dayanışma bizi mutlu ediyor.” diye konuştu. 

Korkmaz, Kızılay Çankaya Şubesi olarak Kovid-19 salgın sürecinde etkinliklerin askıya alındığını, yeni normalleşme dönemine geçildiği 17 Mayıs’tan itibaren etkinliklerin olacağının müjdesini verdi.  Korkmaz, “Umarım en kısa süre içinde tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınından bir an evvel kurtuluruz.” diyerek sözlerini tamamladı. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat