MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Tuz, beynin daha sağlıklı çalışmasını sağlıyor
Özel Haber
24 Nisan 2017 Pazartesi 07:38

Tuz, beynin daha sağlıklı çalışmasını sağlıyor

Birçok farklı konuda öncü çalışmalar yürüten Araştırmacı Necmettin Türkoğlu son yıllarda AR-GE çalışmalarına ağırlık verdiği ‘Tuz’un önemine dikkat çekti. 

NECMETTİN KURUCU

Tuz’un insan sağlığı açısından son derece önemli olduğunu kaydeden Türkoğlu,  “Büyüyen ve sanayileşen dünyada yaşanabilir alanlar gün geçtikçe azalıyor. Ancak doğa mucizelerle dolu. Tuz, burada çok önemli bir etmen olarak karşımıza çıkıyor. Dünya’da sağlıklı ve yaşanabilir alanlar oluşturulması açısından tuzun faydaları saymakla bitmiyor. Tuz, ortamdaki kötü havayı temizleyerek beynin daha sağlık düşünmesine yardımcı oluyor ve İnsan psikolojisi, ruhsal rahatlama ve sağlıklı düşünme konusunda son derece önemli.” ifadelerini kullandı.
Gazetemiz muhabirlerinden Necmettin Kurucu’ya konuşan Türkoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti: 
“Tuz, doğanın mucizelerinden bir tanesi. Bakteri ve mikrop barındırmıyor. Cami ve spor salonlarında kullandığımız zaman, ayaktaki mantar ve bakterileri azalttığını ve ayak sağlığını düzelttiğini görüyoruz. Camilerin giriş kapısının olduğu yerlerde yoğun bakteri tespit ediyoruz. Oralarda 20 metre karelik bir alanı bile döşesek, cemaate bakteri bulaşmasını yüzde 80 oranında önlüyoruz. Bu nedenle insanların daha sağlıklı ve yaşanabilir ortamlarda hayatını idame ettirebilmeleri için yeni alanlar tasarlıyoruz. Çankırı bu anlamda en önemli şehirlerimizin başında geliyor. Buradaki potansiyeli değerlendirmemiz lazım. Eğer tuz konusunda yeterli reklamı yapabilirsek bu hem bölge insanının kalkınmasını sağlar hem de ülkemizin… Bu söylediklerim yabana atılmasın ülkemiz çok özel bir coğrafyada yer alıyor ve coğrafyalar da ülkelerin kaderini belirliyor. Petrol zengini ülkelerde savaş bir türlü sona ermiyor. Bizde de uranyum ve bor gibi dünyanın en değerli madenleri var ve bu anlamda en büyük rezervlere sahibiz. Gereken teknolojiyi yakalayarak buradan inanılmaz ürünle elde edebiliriz. Ama bunların gerçekleşmesi ciddi bir vizyon ve çalışma gerektirir. Ülken ve milletin için yılmadan çalışmaya devam edeceksin” dedi.

Evimizde televizyon yok!
Türkoğlu, “Oğlum şu anda TOBB Üniversitesi Nanoteknoloji Mühendisliği bölümünde okuyor. Henüz hazırlıkta olmasına rağmen yarışmalara katılıyor ve ödüller alıyor. Gördüğünüz bu mekânda gecesini gündüzüne katarak bir şeyler ortaya çıkarmaya çalışıyor. Evimizde televizyon yok. Biz, çalışmaya aşık bir aileyiz. Çalışmadan hiçbir başarıyı yakalayamazsın…” dedi.

Özel insanları bulmak ülkenin kaderini değiştirir
Yaradılış gereği bazı insanların özel yeteneklerle donatıldığını söyleyen Türkoğlu, “Bazı insanlar zeki bazıları dahi seviyesinde olabilir. Ancak bu özellikler de çalışarak ortaya çıkar. Kişinin üstün yeteneklerinin ortaya çıkmasında aile ve okul en önemli etkenlerin başında geliyor. Ben, matematiğe sevdalı bir insanım. Matematik bütün bilimlerin temelini teşkil eder. Her işin bir hesabı vardır. Sayılar bize her şeyi anlatır. İlmini bilen bu hesabı yapar. Ben, ilkokul hayatım boyunca tek bir matematik sorusuna dahi yanlış cevap vermedim. Okulumuza stajyer olarak gelen öğretmen adayları bana herkesten farklı davrandı ve o gün anlamını kavrayamadığım hediyeler verdi. Bu hediyelerin ne demek olduğunu 20 yıl sonra anladım… Farklı bir öğrenci olduğumu anladıkları için sözle değil hediyelerle beni teşvik etmek istemişler… Her toplumda, millete önderlik edecek kişiler var. Zeki ve dâhiler var. Bunların keşfedilmesi ülkenin en önemli olayıdır. Dahi diyebileceğimiz türden insanlar, gençler olabilir. Belki de on bin insanda bir insandan bahsediyoruz. Bizim bu bir kişiyi bulup ortaya çıkarmamız gerekiyor. Bu bizim en önemli görevimiz. Toplumun refaha ermesi, gelişmesinde bu insanların akıl almaz katkıları olacaktır” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat