MENÜ
Ankara 16°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Ülkelerin en önemli yatırımı bebek emzirmek
Özel Haber
3 Ekim 2019 Perşembe 07:44

Ülkelerin en önemli yatırımı bebek emzirmek

6. Ulusal Emzirme Sempozyumunda konuşan UNICEF Türkiye Sağlık Uzmanı Mehmet Ali Torunoğlu, ilk 6 ayda bebeğe sadece anne sütünün verilmesi gerektiğinin önemine dikkati çekerek, gelecek yıllarda sağlıklı nesillerin anne sütünü alan yetişkinler olduğunu dile getirdi.

ESRA SARI 


‘1-7 Ekim Emzirme Haftası’  kapsamında düzenlenen 6. Ulusal Emzirme Sempozyumunda konuşan UNICEF Türkiye Sağlık Uzmanı Mehmet Ali Torunoğlu, ilk 6 ayda sadece anne sütünün verilmesi gerektiğinin önemine dikkati çekerek, gelecek yıllarda sağlıklı nesillerin anne sütünü alan yetişkinler olduğunu dile getirdi. 

Ülkelerin en önemli yatırımı ‘bebekleri emzirmek’ 
Global anlamda ülkelerin en önemli yatırımlarından birinin ‘bebekleri emzirmek’ olduğunu söyleyen UNICEF Türkiye Sağlık Uzmanı Torunoğlu, “Emzirmek çocukların geleceği için çok önemlidir. Dünyada da emzirme çok önemli bir başlık. Toplumların geleceği için de büyük önem taşımakta. Bu konudaki farkındalığı artırmak için Ekim ayının ilk haftası ‘Emzirme Haftası’ olarak kutlanıyor. Yaşama sağlıklı bir başlangıç yapmak için anne sütüne ihtiyaç var” diye konuştu. 

Emzirme hem çocuğun sağlığı hem de annenin sağlığı için çok önemli 
‘Ebeveynleri güçlendir, emzirmeyi etkinleştir’ isimli bir tema projesinden söz eden Torunoğlu, anne sütünün önemine dikkati çekti. Emzirme süresine değinen Torunoğlu,  şu açıklamalarda bulundu:  “Emzirme süresi doğumdan sonra asgari 18 ay olarak belirlenmiştir. Tabi bu süre yeterli değil. Çalışan bir annenin işe döndükten sonra emzirmeye devam etmesini desteklemek amacıyla ebeveyn dostu iş yeri, uygun emzirme ortamları ve molaları, sütü sağması için hijyenik alanların da olması gerekiyor. Çünkü emzirme hem çocuğun sağlığı hem de annenin sağlığı için çok önemli. “

İlk 6 ay sadece anne sütü 
Emzirme sürecinin 2 yıl devam etmesi gerektiğini söyleyen Torunoğlu, “Bebek doğduktan sonra ilk 1 saat içinde emzirme işlemi başlatılmalı ve en az 6 ay devam edilmeli.  İlk 6 ay bebeğe sadece anne sütü verilmesi lazım. 6 aydan sonra da ek gıdalarla yine devam edilmeli. Emzirme süreci 2 yıl. Emzirme esnasında anne de desteklenmeli ve ona yardımcı olunmalı. Emziren ve çalışan annenin çok fazla yükü var ve bu yük mümkün olduğunca hafifletilmeli. Bu yılki temamızda da bu konunun altı kalın çizgilerle çizilmeli.”
Torunoğlu ayrıca, emzirme işleminin ileride oluşabilecek meme kanseri, tip 2 diyabet, kap hastalıkları gibi kronik hastalıkları önlediğine dikkati çekti. 

Çalışan annenin işe döndükten sonra da bebeğini emzirmeye devam etmesini sağlamalıyız 
Bebek doğduktan sonra sadece anneye ‘süt izni’ verilmesinin yeterli olmadığını söyleyen Torunoğlu, şu açıklamalarda bulundu: “Emzirme noktasında annenin yükünü hafifleteceksek bu noktada, babayı da ücretli babalık izniyle desteklemeliyiz ve doğum sonrası babalık izni de gündemimizde olmalı.“
Doğumların büyük çoğunluğunun bebek dostu sağlık kuruluşlarında yapıldığını belirten Torunoğlu bu durumun bir başarı olduğunu söyledi. Torunoğlu, “Başarının arkasında 20 yıllık bir emek var. Politika geliştirilmesinden, algoritma yaratılmasına kadar büyük çabalar var. Burada en önemli etken annenin desteklenmesi. Bu üzerine eğilmemiz gereken bir konu. Bu nedenle anneyi desteklersek bu konudaki sorunlarımızı büyük oranda çözümleyebiliriz” diyerek sözlerini sonlandırdı. 

Emzirme hakkında bilgi 
Emzirmek, bebeğinize verebileceğiniz en büyük hediyelerden birisidir. İngiltere’deki dört sağlık kuruluşu da bebeğinizi ilk altı ay sadece anne sütü ile beslemenizi önermektedirler; oysa annelerin yüzde 1’inden azı, bu dönemde bebeklerini sadece anne sütü ile besleyebilmektedirler.

Emzirme pozisyonunun önemi
Bebeğin memeyi kavrama ve emme pozisyonu son derece önemlidir. Böylece meme ucunun tahriş olması veya bebeğin az miktarda süt emmesi gibi olasılıklar önlenebilir. Birçok anne, koltukta, kanepede, sallanan iskemlede oturarak veya bazen de yatağa uzanarak rahat eder. Özellikle ilk günlerde annelerin düz bir kucak oluşturabilmek için ya ayaklarını kaldırması, ya da bir yastıktan destek alması gerekebilir. 
Bazı anneler, bebeklerini memelerinin hizasına kadar yükseltir ve orada tutarlar; bazıları ise en doğal emzirme pozisyonu olan duruşta, bebeklerini vücutlarına çaprazlamasına getirerek kendilerine yaslarlar. En sıkça rastlanan emzirme pozisyonları ya kucağın üstüne çaprazlama tutuş, ya da bebeğin ayaklarının annenin arkasına doğru uzandığı rugby– futbol duruşudur.

Kucakta çaprazlama-beşik tutuşu
Bebeğinizin başını ya dirsek içinize, ya da kolunuzun iç kısmına yerleştirirsiniz. Bütün vücudu size dönüktür. Kolunuzu bebeğinizin sırtına yaslayarak destek alır ve elinizle de bebeğinizin kalçasını veya arkasını tutarsınız.
Çaprazlama - beşik tutuşu: Emzirdiğiniz memenizin diğer tarafındaki kolunuzla, bebeğinizi göğüs hizanıza kadar yükseltir ve orada tutarsınız. Dirseğiniz bebeğinizin altını tutar ve kolunuz da bebeğinizin sırtına destek verir. Avuç içinizle, bebeğinizin sırtını ve parmaklarınızla da boynunu tutarsınız. İşaret parmağınızla kulağının altından, başının alt kısmına destek verirsiniz.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat