MENÜ
Ankara 14°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Uzmanından ‘arsa alın’ tavsiyesi
Özel Haber
25 Mayıs 2022 Çarşamba 07:37

Uzmanından ‘arsa alın’ tavsiyesi

Gayrimenkulün dünyada ve Türkiye’de enflasyona karşı değerini en iyi koruyan yatırım aracı olduğunu söyleyen emlakçı Fatih Pınarcı, konut fiyatlarının önümüzdeki aylarda daha da artacağını söyledi.

İRFAN BAŞÇUHADAR 

Yaklaşık 10 yıldır emlakçılık yapan Fatih Pınarcı, Ticari Hayat gazetesine yaptığı açıklamada, konut fiyatlarının önümüzdeki aylarda düşmeyeceğini söyledi. 

Konut fiyatlarının önümüzdeki aylarda artmaya devam edeceğini işaret eden Pınarcı, yüksek enflasyonun konut piyasasını hareketlendirdiğini dile getirdi. 

Gayrimenkulün dünyada ve Türkiye’de enflasyona karşı değerini en iyi koruyan yatırım aracı olduğuna vurgu yapan Pınarcı, son aylarda enflasyon oranının sürekli arttığını kaydetti. 

Pınarcı, önümüzdeki aylarda konut fiyatlarının artacağını belirterek, bu konuya ilişkin şunları söyledi:

 “Şu an konut fiyatları mevcut fiyatların 3 katına çıktı. Tabii bunun etkisi daha da devam edecek. Hatta yıl sonuna kadar konut fiyatlarının yüzde 50 oranında artacağını düşünüyorum. Emlakçı olarak şunu net bir şekilde söyleyebilirim: Konut fiyatlarının önümüzdeki aylarda düşeceğine inanmıyorum. Bu yüzden bu süreçte arsaya yatırım yapmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum.”

Pınarcı, son aylarda gayrimenkul sektörünün hareketlendiğini ifade ederek, “İş potansiyeli çok yüksek. Şu an çoğu emlakçı elinde olan evin satışını gerçekleştirdi. Çünkü talep var. Piyasa belirsiz olduğu için yatırımcı en azından elindeki parayı kurtarma derdinde.” diye konuştu. 

“Piyasa koşulları belirsiz” 

Piyasa koşullarının belirsiz olduğunu söyleyen Pınarcı, şöyle konuştu:

“Piyasa koşulları belirsiz olduğu için vatandaşlar endişeli. Bu yüzden vatandaş elindeki parayı değerlendirmek istiyor. Örneğin geçen ay Altındağ’da 400 bin lira olan daire bugün 700 bin lira. Her geçen gün konut fiyatları artıyor.  Bu yüzden ben bana danışanlara konut almalarını tavsiye ediyorum. Son aylarda konut satışları ve vatandaşın talebi arttı. Özellikle Ankara’da şu an tüketiciler ellerindeki parayla konut almak istiyorlar. Hem yatırım yapmak istiyorlar hem de daireyi kiraya vererek para kazanma amacındalar.”

“Kira fiyatları sürekli artıyor”

Pınarcı, kira fiyatlarının artacağına vurgu yaparak, şunları kaydetti:

 “Ankara’da kira fiyatları artıyor. Ankara’da düzgün dediğimiz bir evin kirası şu an en az 4 bin lira. Kurtuluş semtinde şu an kiralar en az 3 bin lira.  Bu arada 3 bin lira olan daireler giriş katında bulunuyor.  Orta kat, yeni bina olsun derseniz kira fiyatları daha da yukarı çıkabiliyor. Orta kat daire 5 bin lira.  Eşyalı daireler ise 7-8 bin lira arasında değişiyor. Bu süreçte kira fiyatları da sürekli artıyor.”

Kurtuluş semtinin daha çok öğrenci ve memurların ağırlıkta yaşadığı bir semt olduğunu ifade eden Pınarcı, “Öğrenciler artık daha çok eve çıkmak istiyor. Çünkü yurtta bir öğrencinin maliyeti 3 bin 500 lira oldu. En azından 4 öğrenci bir eve çıkarsa aylık bin- iki lira arasında maliyeti olacak.  Bu nedenle öğrenciler daha çok kiralık ev arıyor.” diye konuştu. 

Pandemi sürecinde konut üretiminin azaldığını belirten Pınarcı,  önümüzdeki aylarda konut fiyatlarının artacağına dikkati çekti. 

Pınarcı, önceki yıllara göre bugünkü satışların yüzde 60’ın üzerinde arttığını ifade ederek “Aynı oranda fiyatlar da yükselmeye devam ediyor. Bunun yanında inşaat maliyetlerindeki artış yeni yapı oranını düşürdü.” dedi. 

“İnşaat sektöründe maliyetler arttı”

Döviz kurundaki hareketliliğin inşaat sektöründeki maliyetlerin artmasına neden olduğuna işaret eden Pınarcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Maliyetler arttı. Birkaç yıl öncesine kadar bir müteahhit bir ev sahibinden kişi başı 60 bin lira para isterdi. Şimdi beş yüz bin lira istiyor. Şu piyasa koşullarında ev sahibi beş yüz bin lira verip de benim dairemi yap demez.” 

Pınarcı, Ankara’nın Gölbaşı, Pursaklar ilçesinin çok cazip bir yer haline geldiğini de sözlerine ekleyerek, “Hem satılık hem kiralık konutlar açısından çok pahalı hale gelen merkezler yalnızca alt gelir grubunu değil, orta sınıfı da şehirlerin dışına itiyor. Ülkemizde konut üretimi konusunda kamunun arz talep dengelerini gözetmemesi, kim için konut ürettiğinin farkında olmaması büyük sorun.”

Pınarcı, ihtiyaç sahiplerine ve yatırımcılara şu tavsiyede bulundu:

“Yatırımcıların birçoğu farklı beklentiler içerisinde ama şu an piyasada konut üretimi yok. Hem yatırımcılara hem de ihtiyacı olanlara bu süreci iyi değerlendirmelerini tavsiye ediyorum. Çünkü hiçbir şekilde konut fiyatlarının düşeceğini düşünmüyorum. Akıllı yatırımcılar şu an arsa satın almak istiyor. İlerleyen yıllarda o arsalar imara açılacak ve para kazanacaklar. Ben yatırımcılara arsa almalarını özellikle tavsiye ediyorum.”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat