MENÜ
Ankara -9°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan Renkler sergisi açıldı
Özel Haber
5 Ekim 2019 Cumartesi 07:25

Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan Renkler sergisi açıldı

Çağdaş Sanatlar Merkezinin ev sahipliğinde açılan “Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan Renkler” isimli sergi, sanatseverlerden yoğun ilgi gördü. Yapı Kredi Kültür- Sanat’tan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Veysel Uğurlu, “Bence bu bir sergi değil, bu bir müze... Sergide çok önemli eserler var” dedi.

BURCU ŞEN

Çankaya Belediyesi bünyesinde olan Çağdaş Sanatlar Merkezi “Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan Renkler” isimli sergiye ev sahipliği yapıyor. 3 Ekim tarihinde açılışı gerçekleşen “Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan Renkler“ isimli karma resim sergisine ilgi yoğundu.
“Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan Renkler” sergisi bankanın 75 yıldır koleksiyonlarından düzenlediği en büyük sergi olmasıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. “Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan Renkler” isimli sergide Türk resim sanatının önemli sanatçılarının eserleri yer alıyor. 
 

Abidin Dino, Nuri İyem gibi sanatçıların eserleri sergide yerini aldı 
Sergide eserleri olan sanatçılardan bazıları; Abidin Dino, Ömer Uluç, Aliye Berger, Nejad Melih Devrim, İbrahim Çallı, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Nuri İyem ve İbrahim Balaban gibi Türk resim sanatına damga vuran ressamlar. Bunların yanı sıra yurt dışından gelen sanatçıların eserleri de sergide yerini aldı.   Selahattin Giz Koleksiyonu’na ait Atatürk fotoğrafları ile birlikte sergi, 8 bölümden ve 120 eserden oluşuyor. 
Biz de Ticari Hayat Gazetesi olarak, sergi açılışında bir araya geldiğimiz Yapı Kredi Kültür- Sanat’tan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Veysel Uğurlu ile sohbet ettik.
 

Koleksiyonumuzu ilk defa geniş ve kapsamlı bir şekilde sergiliyoruz 
Uğurlu, Yapı Kredi’nin 75. kuruluş yıldönümünü kültür sanat hayatına heyecan katan etkinliklerle kutlamaya devam ettiğini söyleyerek konuşmasına başladı. Uğurlu, şunları söyledi: “Bu yıl bizim kuruluşumuzun 75. yılı. Kuruluşumuzun 75. yılı kutlamaları içinde çeşitli etkinlikler yer alıyor. “Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan Renkler” sergisi bu etkinliklerden sadece biri. Bu bizim için önemli bir sergi. Koleksiyonumuzu ilk defa geniş ve kapsamlı bir şekilde sergiliyoruz.   İstanbul’da dahi biz böyle bir sergi açmadık. Bugüne kadar açtığımız sergilerde hep koleksiyonların farklı bölümlerini sergiledik.”
Sergide 8 bölüm, 120 eser var 
Uğurlu, sergide 120 eserinin yer aldığını söyleyerek, sergi ile ilgili şu bilgileri aktardı: “Serginin içerisinde 8 bölüm var. Sergi klasik eserlerden başlayarak modern eserlere kadar devam ediyor. Natürmort, figüratif resim, soyut resim, güncel sanat örnekleri yer alıyor. Bu sergi koleksiyonu 75 yıldır biriktirdiğimiz en nadide parçalardan oluşuyor.”
 

Bu bir sergi değil, müze 
‘Bence bu bir sergi değil, bu bir müze’ diyen Uğurlu, “Gerçek anlamda bir müze…  Sergide çok önemli eserler var” diyor. 
Kültürün ve sanatın korunarak gelecek kuşaklara aktarılması gerekiyor 
Kültürün ve sanatın korunarak gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğini söyleyen Uğurlu, Yapı Kredi Bankası’nın bu amaçla yoluna devam ettiğini dile getirdi. Yapı Kredi Koleksiyonları’ndan önemli seçkileri ülkemizin farklı şehirlerinde sanatseverlerle buluşturduğunu da söyleyen Uğurlu, sözlerine şöyle devam etti: 
“Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan Renkler” sergisi ilk Bursa’da açıldı. Küçük kapsamlı bir sergiydi. Sergide sadece 31 eser vardı. Bu kapsamda ilk defa sergi Ankara’da açıldı. Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde daha önceki yıllarda Zeki Müren sergisi ve çeşitli arkeolojik sergiler açtık. Bizim için burası yeni bir mekân değil ama özel. “ 
Sanatseverleri sergiye davet eden Uğurlu, “Ankaralı sanatseverlerin bu sergiye olağanüstü ilgi göstermesini temenni ediyorum. Çünkü bir daha göremeyecekleri bir sergi ile karşı karşıyalar”  diyerek sözlerini tamamladı.
Sergi 14 Kasım’a kadar tüm sanatseverleri ağırlayacak 
Sergi açılışına katılan davetliler, sergiyi gezdikten sonra “Harf’ten ve Nota’dan” sanatçılarının seslendirdiği “Atatürk’ün Not Defterinden Şarkılar” başlıklı Klasik Türk Müziği konserini dinleme imkânı buldu.
Sanata ve resme gönül veren sanatçıların birbirinden özgün ve özgür eserlerinin yer aldığı sergi, 14 Kasım’a kadar sanatseverleri ağırlamaya devam edecek. Ayrıca, Yapı Kredi’nin Tarihi Arşivi’nden Atatürk Belgeseli de sergi boyunca izlenebilecek.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat