MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Yeni Seymenler geliyor
Özel Haber
10 Ekim 2019 Perşembe 07:42

Yeni Seymenler geliyor

Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100. Yılı kapsamında anlaşma sağladıkları okullardaki öğrencilere Seymen Oyunları’nı öğreten Ankara Kulübü Derneği, verdiği eğitimle öğrencilere Seymenlik geleneğini ve Seymen Oyunları’nı öğretmeyi amaçlıyor.

SEDA TOLMAÇ 

“Seymenlik Geleneğini ve 27 Aralık Ruhunu Yaşatma” amacıyla, 1932 yılında Atatürk’ün talimatıyla kurulan Ankara Kulübü Derneği, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100. Yılı gösterilerine katılmak üzere, anlaşma sağladığı okullarda kız ve erkek öğrencilere Seymen Oyunları’nı öğretmek için çalışmalara başladı.

Toplam 6 okulda çalışmalarını sürdürecek olan Ankara Kulübü Derneği, Şehit Mehmet Altanlar İlkokulu’nda başladığı ve ücretsiz olarak verdiği eğitim ile öğrencilere Seymenlik geleneğini ve Seymen Oyunları’nı öğretmeyi amaçlıyor. 

Dernek, okullarda verdiği eğitimin ardından, bu yıl Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100. Yılı kapsamında düzenlenecek korteje de öğrencilerle birlikte katılacak. 

Amacımız, çocuklara Seymenlik geleneğini öğretmek

Seymenlik geleneğini çocuklara öğretmek ve Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100. Yılını kutlamak amacıyla böyle bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyleyen Ankara Kulübü Derneği Çankaya Şube Başkanı Halil Bahadır Saka, “Bu yıl Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100. Yılı. 27 Aralık’ta hepimiz bunu coşkuyla kutlayacağız. Çok büyük bir kortej olacak. Biz de bu kapsamda tanıdık okullarla bir proje hayata geçirelim istedik. Bu kapsamda da anlaşma sağladığımız okullarda öğrencilere Seymen Oyunları’nı öğretmeye başladık. Tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirdiğimiz bu çalışmayla çocuklarımıza Seymenlik geleneğini öğretmeyi amaçlıyoruz” dedi. 

Toplamda 6 okulda çalışmalarımızı sürdüreceğiz 

Saka, toplam 6 okulda çalışmaların sürdürüleceğini ifade ederek, “Şu an 25 erkek, 25 kız öğrenciyle çalışmaya başladık. Bu sayı yakın zamanda 30 olacak. Biz böyle bir çalışmayı hayata geçirirken bu çalışmaları 4 yıllık bir proje olarak düşündük. Önümüzdeki yıllarda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılını kutlayacağız. Dolayısıyla tüm bu değerlerimizi çocuklarımıza öğretmek istiyoruz. Yaptığımız çalışmalarla da çocuklarımıza güzel bir anı bırakmayı hedefliyoruz” diye konuştu. 

Çalışmaların okulların açıldığı ilk hafta başladığını söyleyen Saka, 19 Mayıs’ta çalışmaların sonlanacağını ve Seymen Oyunları’nı öğrenen çocukları mezun edeceklerini belirtti. 

Kültürümüzü yansıtan bir çalışma içinde olmak gurur verici

Çalışmaların yapıldığı okullardan biri olan Şehit Mehmet Altanlar İlkokulu Müdürü Hürmüz Kevioğlu ise, Ankara Kulübü Derneği’nin hayata geçirdiği proje ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, şunları söyledi: “Milli kültürümüzü ve değerlerimizi yansıtan bir çalışma içerisinde yer almak gurur verici. Ben daha önce çalıştığım okullarda da bu tür faaliyetler içerisinde bulundum. Ama Seymenleri ilk defa çalıştırmış olduk. Dolayısıyla böyle bir çalışma içerisinde olmak bizim için oldukça değerli.”

Bu tür çalışmalar geleneklerimizi gelecek kuşaklara aktarmamızı sağlıyor

Milli kültürü, geleneği yansıtan çalışmaların öğrencilerin kişisel gelişimi açısından da oldukça önemli olduğunu ifade eden Kevioğlu, “Bu tür sosyal etkinlikler okulların olmazsa olmazı. Bu tür etkinlikler çocukların kişisel gelişimine ve elbet derslerine olumlu bir şekilde yansıyor. Bu tür çalışmalar hem geleneklerimizi hatırlamamıza, hem bunları çocuklarımıza öğretmemize hem de bu geleneklerimizi gelecek kuşaklara doğru bir şekilde aktarmamıza katkı sağlıyor” dedi. 

Atatürk ilkelerine bağlı olan bir insan olarak bu geleneğe sahip çıkmak bana gurur verir

Kevioğlu, Ankara Kulübü Derneği ve Seymen grubunun yaptığı çalışmaların oldukça değerli olduğundan söz ederek, “Seymen grubu Dikmen sırtlarında Atatürk’ü “Ölmeye Geldik” diye karşılamış olan bir grup. Ve ben her zaman bu sözü yüreğimde hissediyorum. Atatürk Cumhuriyeti’nde yaşayan onun ilke ve inkılaplarına bağlı olan bir insan olarak bu geleneğe sahip çıkmak bana gurur verir. Bu nedenle Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100. Yılında Seymenler Ekibinin okulumuz grubunda bulunması beni mutlu ediyor” ifadelerine yer verdi. 

Öğrencilerimizin yaşadığı yöreyi daha iyi tanımalarını sağlıyoruz

Çalışma grubu içerisinde yer alan Şehit Mehmet Altanlar İlkokulu öğretmenlerinden Emine Çinli ve Özlem Karaca ise, Ankara Kulübü Derneği ile birlikte gerçekleştirdikleri çalışmayla, öğrencilerin milli kültürü, gelenek ve görenekleri öğrendiği söyledi. 

Öğrencilere her zaman milli kültürü öğretmeye çalıştıklarını ifade eden Emine Çinli, “Yaptığımız çalışmayla öğrencilerimizin yaşadığı yöreyi, o yörenin geleneklerini daha iyi tanımalarını sağlıyoruz” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat