MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
AK PARTİLİ  KIZIMIZ DOĞRU ANLAMIŞ
Cihangir TÜRKMEN
YAZARLAR
4 Nisan 2017 Salı

AK PARTİLİ KIZIMIZ DOĞRU ANLAMIŞ

Hayır diyenlerin seçmende ciddi etki bırakan bir iddiası var. Diyorlar ki bu anayasa değişikliği ile demokrasi rafa kalkacak ve tek adam rejimi gelecek. Bu hususta Ak Parti kurmayları bazen kızarak bazen alaya alarak hayır diyenler nezdinde Sn. Kılıçdaroğlu’na yalancı diye hakaret ediyorlar. Ancak görülüyor ki Adalet ve Kalkınma Partililer gerçekten de tek adam lafına takmış durumdalar ve onun için tartışmaları fesih kelimesi üzerine çekip dikkat dağıtıyorlar. Zira ‘Tek adam’ ve ‘Ne istedin de yapamadın’ sözlerinin toplumda oldukça etkili olduğunu görüyorlar.
Fesih sözü anayasa metninde yok, “seçimlerin yenilenmesi” var, diyorlar ve muhalefete yalancı diye yükleniyorlar. Ancak Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezinin hazırlattığı anayasa tanıtım kitapçığında da ‘Seçimlerin yenilenmesi’ ifadesi ‘fesih’ diye nitelendirmiş. Bu çıplak gerçeğe rağmen saf Müslümanları aldatmak için böyle söylüyor ve bu gerçeği iddia edenlere de yalancı diyorlar. 
Bazen siz ne söylerseniz söyleyin, sesinizi duyurup anlatamazsınız. Ama karşınızda yer alanlardan birinin ne anladığını anlatması, sizin sözlerinizden daha etkili olur. İşte böyle bir durum, amiyane tabirle sosyal medyayı salladı. 
Niçin evet denildiğini anlatmak için bir kızımız mikrofonlara samimiyetle anladıklarını anlatmış. Anlamı değiştirmeyecek şekilde çok az bir kısaltmayla yer vereceğim. AK Partili bir kızımız tek adamlığı nasıl yorumlamış ve tasdik etmiş bakalım. Her ne kadar söyleşiyi yapan, “ne dediği tam anlaşılmıyor” dese de, gayet güzel anlattığını sanıyorum.
“….Kraliyetler hep demokratik olarak gösterilir. Yani sistem rejimle değişmiyor. Özellikle Cumhuriyet yine aynı şekilde kalıyor. Bunu bilmiyor insanlar. Ama sistemi değiştirerek şunu yapmaya çalışıyoruz. Mesela Kraliyet’te nasıl yürüyor çünkü bürokrasi yok. Adam oyunu verdiği zaman halkın seçtiği bir kralım ben diyor.” “Halk buna karar verdi dolayısıyla onların istediği şeyi getirebilirim diyor. Ve bürokratik aşamaları geçerek, kendi işine odaklanıyor... İstediğimiz sistemde başbakan yok. Herkesin söylediğine göre başbakanla cumhurbaşkanı kavga etmeyecek. Bence daha önemli bir şey var başbakan bakanlara emir veriyordu. Mesela mevcut sistemde Ak Parti var. Ak Parti diyordu ki bakana benim politikam var buna uymak zorundasın diyordu. Ama şimdi öyle diyemeyecek. Çünkü bir başbakanı yok. Ak Parti’nin bir başbakanı olmadığı için, işini gerçek anlamda yapan bakanlar, bakanlıklara geldiği için herkes prensipli bir şekilde işine yönelecek.” 
Kızımız neredeyse tamamen doğru anlamış. Bu anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanı değil bir kral yetkileriyle donatılmış tek adam seçilecek. Arada ‘Efendim şöyle yapsak daha iyi olur‘ diyecek bir adam bile kalmayacak. 
Kızımız çok doğru tespit yapmış. Seçimlerde halka ne söz verirse versin yemini ne olursa olsun ‘Siz bana yetki verdiniz, ben de böyle karar verdim. Bu beni seçen halkın kararı’ diyebilecek ve eğer FETÖ gibi gizli bir ajandası varsa bunu rahatlıkla yapabilecek. 
Kızımız bir şeyin daha açıkça farkında. Cumhurbaşkanlığı ve bir genel seçim yapmıyoruz. Sistem değişikliği yapılıyor. Ama bu sistem değişikliğinin de neredeyse krallık gibi bir ‘Tek adam rejimi’ getireceğini ve demokrasinin çöp tenekesine gideceğini de anlamış. Onun için ‘Cumhuriyet aynen kalıyor’ deme ihtiyacını hissediyor.
Kızımız Bakanlar hakkında ‘Kendi işlerine yönelecek’ ifadesini kullanmış. Ama onları sadece başkan kralın seçeceğini ve sadece onun emrini dinleyeceklerini kaderlerinin kral başkanın iki dudağı arasında olacağını bilememiş. Ayrıca bilmediği bir şey daha var kızımızın. Osmanlı Devleti’nde yasama, yürütme ve yargı güçlerini padişah adına divanda seyfiye, ilmiye ve kalemiye bürokratları temsil ederdi. Bugünkü bakanlar yerine görev yapan divan üyelerinin başkanlığını yeni tasarıyla kaldırılacak olan sadrazam yani başbakanlık makamı yapardı. Yani ‘Evet’ dediğimiz takdirde padişahlarımızdan daha yetkili TEK ADAM sistemine geçilecektir. 
Eh bu kadarını bilmemeyi de kızımızın gençliğine verin. ‘Evet’ diyenlerin bir kısmı kızımız gibi doğru anlamış ve AKP’nin peşine takılarak padişahlık veya krallık istedikleri için ‘evet’ diyecek olabilirler.  Ancak eminim ki tüm Adalet ve Kalkınma Partililer padişahlık veya krallık istemiyor. Yani sonucunu bilmese de kızımız gibi krallık benzeri tek adamlık istiyorlarsa, evet desinler. Ama mantık gereği halkın seçtiği ve her aşamada denetlediği milletin vekillerini seçmek istiyorlarsa, evet dememeleri gerekir.
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat