MENÜ
Ankara 11°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
AKDENİZ DİYETİNİN SAĞLIK ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ NELERDİR?
Nimet KÜLTEKİN
YAZARLAR
9 Haziran 2021 Çarşamba

AKDENİZ DİYETİNİN SAĞLIK ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ NELERDİR?

Yapılan çalışmalarda Akdeniz diyetinin ilk olarak kalp ve damar hastalıklarından koruyucu özelliklerinin olduğu belirlenmiştir. Daha sonra obezite ve tip 2 diyabete karşı koruma etkisinin olduğu kanıtlanmıştır.

Akdeniz diyetini uygulayan insanların yaşam sürelerinin de uzun olduğu bilinmektedir. Diyetin koruyucu etkisi besinlerle vücuda alınan biyoaktif bileşenler, antioksidanlar, inflamasyon engelleyici ajanlarla sağlanır.

Tüketilen sebze, meyve, zeytinyağı ve kırmızı şarap E, C vitaminleri gibi antioksidan vitaminler, fenolik bileşikler ve bileşenler yaşla beraber oluşan kronik hastalıkların azalmasına yardımcı olabilmektedir.

Tahıllarda bulunan lifin gastrik kanser riskinin azaltılması ile ilişkili olabileceğini gösteren çalışmalar mevcuttur. 

Meyve ve sebze tüketiminin arttırılarak (özellikle kırmızı-sarı sebzeler ve turunçgiller) sindirim sistemi kanserlerinin risk faktörlerinin azaltılabileceği bulunmuştur.

Akdeniz Diyetinin posa içeriğinin yüksek olması, buna bağlı olarak doygunluğu arttırması, mide boşalma süresini geciktirmesi ve çiğneme süresini uzatması gibi etkilerinden dolayı obeziteden de koruyucu etki yaratmaktadır. 

Yapılan çalışmalar Akdeniz diyetinin bel çevresi, HDL ve LDL kolesterol, kan basıncı, kan glikoz düzeyi üzerinde de olumlu etkileri olduğunu göstermiştir.

Zeytinyağı Akdeniz diyetinde çok önemli bir yer tutmaktadır. 

• Zeytinyağı, tekli yağ asitlerinden (MUFA- omega 9) oluşur.

• LDL kolesterolü düşürür.

• Bağırsak hareketlerini düzenler.

• Vücutta inflamasyonları baskılayıcı ve tansiyon düşürücü etkiye sahiptir.

• Yapılan çalışmalar zeytinyağının, sindirim sistemi ve meme kanserlerinin riskini önleyici niteliğe sahip olduğunu göstermiştir. Bu etkinin zeytinyağının yapısındaki tekli doymamış yağ asitlerinin kansere karşı koruyucu etkisi ile sağlandığı düşünülmektedir.

Akdeniz diyeti her yaşa uygun dengeli bir diyet sunmaktadır. Sağlık açısından gıda kalitesini destekleyen ve yaşam boyu sürdürülebilir bir modelidir. Bugün dünyadaki en sağlıklı diyet Akdeniz Diyeti olarak kabul edilmiştir.

Bir yaşam tarzı olarak Akdeniz diyeti metabolik hastalıklar, tip 2 diyabet ve kanser gibi kronik hastalıkların önlenmesi için büyük önem taşımaktadır.

Akdeniz Diyeti gibi sağlıklı diyetlere hayatımızda yer vermemiz kronik hastalıklara yakalanmamızı engeller veya yakalanma yaşımızı geciktirir. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli diyetlerle ne kadar uygun beslenebilirsek yaşadığımız yılları ve yaşam kalitemizi o kadar iyi arttırabiliriz. 

Sağlıklı günler diliyorum…

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat