MENÜ
Ankara 11°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
BAHARIN  MÜJDECİSİ CEMRE
Gülçin KARLI İPEK
YAZARLAR
23 Şubat 2019 Cumartesi

BAHARIN MÜJDECİSİ CEMRE

Havalar ısınmaya başladı ve bahar heyecanı yavaş yavaş içimizi sarıyor artık. Üst üste giyinme günleri sona eriyor, her an farklı bir durum gelişir mi diye tedirgin bir şekilde içimize giydiğimiz bodylerden ve hava çok soğuk diye evden dışarı çıkamamaktan kurtuluyoruz. Baharın gelişini müjdeleyen, halk arasında ‘cemre düştü mü’ diye sohbetlere konu olan ve çoğumuzun tarihini net bir şekilde bilmediği ilk cemre 20 şubat günü havaya düştü. Yani bu sıcaklıkların git gide artacağının ve artık eve kapanmaktan kurtulduğumuzun, doyasıya yürüyüp hava alabileceğimizin kanıtı. 

Peki  cemre nedir? Cemre ilkbahar başlangıcında yedi gün arayla önce havada sonra suda ve son olarak da toprakta oluştuğu düşünülen sıcaklık artışını ifade eden bir tabirdir. Meteorolojik bir olay olarak takvimlerde ilkbahardan önce birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılan ısıtıcı güç veya sıcaklık yükselmesi olarak da tanımlanır. Dini açıdan bakıldığında Mina Vadisinde Arafat’tan gelen hacıların attıkları taşlarla oluşan yığınlar da “cemre” olarak adlandırılır.
Cemre Arapça kökenli bir sözcüktür ve “kor, ateş” anlamına gelmektedir. Kor bir ateşin -ki bu baharla birlikte güneş ışınlarının dünyaya daha kuvvetli yansımasıdır- havaya, suya ve toprağa etki etmesiyle ısınmanın gerçekleşmesini ifade eder. Isının havada, suda ve toprakta yarattığı etki için “düşmek” fiili kullanılmıştır.

Anadolu’da yaygın olarak kullanılan geleneksel halk takviminde yıl, ”Kasım günleri” ve ”Hızır günleri” olarak kış ve yaz şeklinde ikiye bölünmektedir. Kasım günleri, miladi takvime göre 8 Kasım’da başlamaktadır ve 179 gün sonra yani 5 Mayıs’ta sona ermektedir.
Kasım günleri, 4 yılda bir şubat ayı 29 çektiği zaman 180 gün olmakta, hızır günleri ise 6 Mayıs’ta başlayarak 7 Kasım’a kadar 186 gün sürmektedir. Cemrelerin düşmesi, Kasım günlerinden Hızır günlerine, başka bir ifadeyle kıştan bahara geçişin sembolleri olarak gösterilmektedir.
Halk arasında cemre düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve nevruz kutlamaları başlamaktadır. Varsayıma göre birinci cemre 20 Şubat’ta havaya, ikinci cemre 27 Şubat’ta suya ve üçüncü cemre 6 Mart’ta toprağa düşer. Cemre ile ilgili İstanbul’da 60 yıllık dönem için bir araştırma yapılmıştır.
Araştırmaya göre kıştan bahara geçişte, ortalama sıcaklık eğrilerinin yükselmeye başladığı dönemin başlangıcı belirlenir ve bu dönem mevsim normallerinin üzerinde az/çok bir sıcaklık artışıyla çakışır.

Araştırmaya bakıldığında her cemre arasında sıcaklıklarda az da olsa bir düşüş meydana gelir. Bu durumda cemre, sanki havanın aşağıdan değil de yukarıdan aşağıya doğru ısındığını ifade eder.
Aynı araştırmaya göre her üç cemre dikkate alındığında, 1-2 günlük farklarla bu tarihlerde %42 olasılıkla, iki cemre dikkate alındığında %74 olasılıkla belirgin bir ısınma gerçekleşmektedir. Bu seneki ilk cemre de 20 Şubat Çarşamba günü havaya düştü ve biz de baharın gelişini daha etkili bir şekilde hissetmeye başladık.
Baharın müjdecisi geldi. Kuş cıvıltılarına, rengarenk çiçeklere ve ağaçlara, yemyeşil kırlara, sokakta yürüyen cıvıl cıvıl  insanlara, sıcağı içimizde hissetmeye, montlardan kurtulmaya, midemizde kelebekler uçuşturan güzel havalara hazır mısınız?

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat