MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
BALI PAHALI TÜKETECEĞİZ
Bünyamin ALTINTAŞ
YAZARLAR
9 Eylül 2021 Perşembe

BALI PAHALI TÜKETECEĞİZ

Doğanın insanlığa en büyük hediyelerinden biri olan ve neredeyse insanlık tarihi kadar eski olduğu bilinen bal, doğal besinlerin başında geliyor.

Arıcılık ve bal üretimi konusunda dünyada Çin ilk sırada yer alıyor. Türkiye elverişli iklimi ve bitki örtüsüyle dünyanın en önemli arıcılık bölgeleri arasında. 

Türkiye 8 milyon 100 bin kovanla arı kovanı varlığında dünyada Çin’den sonra ikinci sırada, bal üretiminde ise yıllık 114 bin tonla Çin ve Hindistan’ın ardından üçüncü sırada yer alıyor.

Bugün dünyada 56 milyon dolayında bulunan arı kovanından yılda 1.5 milyon ton bal üretiliyor. 65 milyon kovan ile Çin dünyanın en çok arı kovanına sahip ülkesi konumunda. Çin’de yılda 450 bin ton bal üretiliyor. Ekolojik yapısı gereği, Türkiye’nin her yerinde arıcılık yapılabiliyor. 

Ege, Karadeniz ve Akdeniz bölgeleri gerek kovan varlığı gerekse üretim payı bakımından arıcılık için en önemli bölgeler arasında yer alıyor. Türkiye bal üretiminin yaklaşık yarısı bu üç bölgemizde gerçekleştiriliyor.

Türkiye’de 60 bin doğrudan, 500 bin kişi ise dolaylı olarak sektörden geçimini sağlıyor. Öte yandan 2 milyon kişinin amatör ve profesyonelce arıcılık işiyle uğraştığı tahmin ediliyor.

Türkiye, dünya üzerindeki 22 arı ırkının da anavatanı. Tüm Avrupa’daki endemik bitkilerin üçte biri bizim ülkemizde. Bu bize büyük üretim için ve kalite için büyük bir fırsat sağlıyor.

Ordu, Muğla ve Adana en çok bal üretimi yapan ilk üç il konumunda. Çam balı konusunda ise Türkiye öncü ülke konumunda. 

Dünya çam balı üretiminin yüzde 90’ını, Türkiye çam balı üretiminin ise yüzde 75-80’lik bölümünü tek başına Muğla karşılıyor. Muğla’da 334 köyde yaklaşık olarak 6 bin aile 1 milyon 200 bin kovanla arıcılık yapıyor.

Ancak salgın sebebiyle sanayinin durması hava kalitesinde bir iyileşme yaratsa da kuraklık, toplu arı ölümleri ve hastalıklar, bal üretimine darbe vurmuştu. Geçtiğimiz yıl çam balı üretimi yüzde 70 oranında düşmüştü.

Küresel iklim değişiklikleri ve kuraklık dışında yaz aylarında çıkan orman yangınları çam balı üreticilerine büyük darbe vurdu.

Arılarının ölmemesi için kovanlara sürekli şeker şurubu ilave ediyor çam balı üreticileri, eylül ayının ilk haftasında birinci bal sağımını yapması gerekirken, ağaçlarda basra oluşmaması nedeniyle birinci kesim çam balı kesimini yapamadı.

Normal sezonlarda 20 bin ton çam balı üretiminin yapıldığı Muğla’da bal üretiminin yapıldığı Milas, Marmaris ve Köyceğiz’deki ormanlık alanlarda çıkan orman yangınları sonrası bal üretiminin en yoğun yapılacağı alanlardan Menteşe ilçesi Kıran, Denizova, Sarnıç mahalleleri ile Ula’nın Akyaka Mahallesi’ndeki ormanlık alanlara bal üretimi için arıcı gelmemesi dikkat çekiyor.

Çam balı üretiminin yoğun olarak yapıldığı Marmaris ve Köyceğiz’de arı kovanlarının büyük bir kısmı zarar gördü. Çam balı üretiminin ilk aşamasını gerçekleştiren Balsıra böceklerinin çoğunluğu yok oldu.

Bu yıl bal üretiminde yüzde 50-60 oranında kayıp yaşanacağı tahmin ediliyor. Bu da bal fiyatlarının artacağı anlamına geliyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat