MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
BATI HEP  SÖMÜRÜR
Abdurrahman SAĞKAYA
YAZARLAR
24 Nisan 2017 Pazartesi

BATI HEP SÖMÜRÜR

1978’de Dünya Bankası ile Orman G.M. arasında 80 milyon$’lık K.A. Ormancılık projesi imzalanmıştı. Projeyi bir Kanada firması yapmıştı. Proje ile iş makinesi satmak için ormanlarımız yok ediliyordu. 11 bölgede ormanlarımızdan veriminin 4 katı ürün alınacaktı. Bu ürünü almak için orman yolu yapılacak; bunun için de çok miktarda iş makinası satın alınacaktı!.. Batı ne kadar orman tahrip ederse o kadar çok yol ve iş makinası satacaktı. O yıllarda projede yetişmiş elemanlarımız olmadığı için oyunun farkına varılamamıştı!.. 80’li yıllarda durum düzeltildi… OGM bürokrasisinin aldığı ders: Ormanlarımız yabancıya emanet edilemez; Batı sömürü araçları, DB; İMF vb… hiç güvenilmez!..

DANİMARKA’DA ÇOCUKLARIN ORMAN OKULLARINDA EĞİTİM, ÇOCUKLARIN İLGİSİNE GÖRE YÖNLENDİRİLMEKTEDİR

Çocukların araştırması için bir konu gündemi veya problemle başlayan, diğer açık hava eğitimleriyle karşılaştırıldığında orman okulları genellikle “çocuğun ilgisine göre yönlendirilir” (çocuk tarafından başlatılan öğrenme). Ana sınıfı yaşındaki çocuklarda orman okullarının ana amacı, tüm duyulara hitap ederek merakı ve araştırmayı teşvik etmeyi, doğal çevrede çocukları yetkili kılmayı ve mekânsal farkındalık ve otomatik becerileri teşvik etmeyi kapsar. Danimarka’da orman anaokullarına katılan çocuklar, okullarına güçlü sosyal becerilerle, etkin bir şekilde grup çalışması yeteneklerini geliştirmiş olarak ve genel olarak kendi yetenekleri çerçevesinde öz saygı ve güvenlerini kazanmış olarak dönmektedirler.

ELEKTRİK ÇOK ÖNEMLİ

,Siber saldırılara karşı en hassas sistemlerimizden biri de elektrik şebekesidir. Elektrik olmadan yaşam bir karanlığa dönüşür: Işıklar yanmaz, asansörler kalkmaz; ATM’ler, trafik lambaları, metrolar çalışmaz. Yedek bataryalar ile acil durum jeneratörleri de boşaldığında cep telefonu ile internet de hayatımızdan çıkar, vb... Hayatımızın merkezindeki teknolojik altyapının en hayati öğesi olan elektriğe bu kadar bağlı olmamız fırsatlar yanında tehditler! getirmektedir. Bir araştırma; Amerika’da onlarca kamu hizmeti veren kuruluş ”günlük”,”sürekli” veya “sık sık” siber saldırılara maruz kaldığını belirtiyor. Saldırılar yemleme, virüs bulaştırma veya yoklama taarruzu şeklinde vuku buluyor. Bilgi çağının “Yarına hazır olmayanlara”, çalışmayanlara, vaat ettiği dünya; çok karanlık ve sorunludur!...

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat