MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
BATIYI İYİ DEĞERLENDİRELİM
Abdurrahman SAĞKAYA
YAZARLAR
27 Mart 2017 Pazartesi

BATIYI İYİ DEĞERLENDİRELİM

BATIYI İYİ DEĞERLENDİRELİM: Türkiye son yy’da kendini batıdan bağımsız yönetebilen bir ülke değildi. Türkiye’nin bu bağımlılık ilişkisini yönetenler sadece batılılılar  değildi; basın baronları, para babaları ve çeşitli çıkar grupları, kendini batıya pazarlamış yerli işbirlikçiler de bu işe ortaktı... Bu süreçlerde Türkiye’de siyasi iktidarlar da bu bağımlılık ilişkisine boyun eğdiler... Belki de aksini yapamadılar... Bu siyasiler halkoyuyla gelseler de, Batı’nın işareti ve yerli işbirlikçilerin hamlesiyle iktidarlarını kaybedeceklerini biliyorlardı… O nedenle yıllar yılı Türkiye’de iktidarda kalmanın şartı “Batıyla ilişkileri yürütme tekelini elinde bulundurmak” oldu!.. Şimdi halk uyandı… Artık rüzgar ters taraftan esiyor!..

EĞİTİM ÖĞRETİM: Eğitim sistemimiz bir türlü kendini yenileyemedi. Eğitimi yedeğe alarak, öğretime odaklanmış; bu çağda hala bilgi yüklemeye devam ediyoruz. Önemli olan, öğrenmeyi öğretecek eğitimdir. Çağımızda bilgiye ulaşmak çok kolaylaştı. Çok bilgi yüklemek marifet değil. Örneğin; fizik, kimya, biyoloji okutmak yerine, tek bir ders “Fen Bilgisi” koysak, fizik neden bahseder onu öğrenerek neler kazanırız. Kimya, biyoloji neden bahseder… Aynı şekilde; tarih, coğrafya, hayat bilgisini “Sosyal Bilgiler” tek ders olarak okutabiliriz. Bu yolla bilgi yüklemekten vaz geçip, ders adedini azaltabiliriz. Buna karşın Türkçe, matematik ve dijital okumaya ağırlık vererek, “analitik düşünme” ile çocuklarımıza iyi eğitim vermiş oluruz…

SİYASİ AHLAK: Toplum olarak liderler üzerinden siyaset yapıyoruz; beğendiğimiz liderin her yaptığı doğru, beğenmediğimizinki yanlış!.. Bu ortamda doğru barınamaz… Halbuki, siyasi değerlendirmeler Türkiye üzerinden yapılmalı, Türk milletine odaklanılmalı… Yapılanlar ülkemize yararlı ise doğru, aksi de yanlış… Amigo ve düşman siyaseti politikacıları yanlışa götürüyor. Ülke sorunlarının tartışılması, çözülmesi yerine, liderler gol atma peşindeler; çünkü oy alacakları taraftarlara yaranmak zorundalar... Ülke sorunlarını ıskalayan, liderleri yanlışa götüren biziz!.. Sonra da siyasetçileri ahlaksızlıkla, bir şey yapmamakla suçlarız!.. Sahi, millet olarak biz çok mu ahlaklı mıyız?

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat