MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
BAYRAMINIZ BAYRAM OLA
Hicret TÜRKMAN
YAZARLAR
29 Ağustos 2017 Salı

BAYRAMINIZ BAYRAM OLA

Bayrama sayılı günler kala gözler hükümetten gelecek bayram tatili haberine odaklanmıştı. Acaba tatil 4 gün mü yoksa 10 gün mü? olacak telaşı herkesi sarıp sarmalamıştı. Sonunda Hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ, kamu çalışanı ve birçok kişi için beklenen açıklamayı yaptı. Hükümet, bayram tatili iznini 30 Ağustos Zafer Bayramı ile birleştirerek 10 gün ilan etti.
Memurlar ve turizmciler için olumlu bir haberdi bu. Peki bu haber, bayram tatili süresince boşalan şehirlerdeki esnaf için de olumlu bir haber miydi? Kurban Bayramı tatilinin bu kadar uzun olması, bayramda işlerinin artmasını bekleyen esnaf açısından iyi bir haber değildi. 10 günlük tatil kararının alınmasının sebeplerinden birinin turizm sektörünün kalkınması olduğunu düşünen kimi esnaf, hükümetin bu kararı alırken kendilerini düşünmediğini ifade ediyor. Oysaki, bu konu hakkında yaptığı açıklamada Başbakan Binali Yıldırım, “Her iki alternatif de değerlendirilecek. Toplumun bir kesimi çalışmaya devam edelim diyor, bir kısmı tatili uzatalım diyor. Her ikisinin artısı eksisi düşünülecek” demişti. 
Hükümetten gelen açıklamalarda, alınan bu kararın ülke ekonomisi adına iyi bir karar olduğu yönünde yorumlar dışında farklı yorumlarda çıktı. 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, bu ülkenin tatil yapmaktan çok üretime ihtiyacı olduğunu ama yine de hükümetin alacağı karara saygı gösterdiğini açıklamıştı. Kimi yorumcularda tatil süresinin fazla olmasından dolayı üretimin duracağına, 1 günlük tatilin ülke ekonomisine 1 yıllık zarar vereceği yönünde eleştirilerde bulundu. Evet, bu uzun tatil kararına karşı kaygılarını dile getirenler arasında ihracatçılar da vardı. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki, tatilin iç ve dış ticareti etkileyeceğini, turizmcilere de hak verdiklerini ama kararın iki tarafı da dengeleyecek şekilde yapılması gerektiğini söyledi. Anlaşılan Başbakan’ın her iki tarafı düşünerek karar alacakları yönündeki açıklamaları bu uzun bayram tatilini istemeyenleri pek ikna etmişe benzemiyor. Özel sektörde çalışanların ise bu duruma sesi çıkmıyor. Çünkü bayram tatilini hükümet isterse 20 gün alsın fark etmez, onlar idari izinli sayılamayacaklar. Bayram bittiği gün onlar iş başı yapacak…
Bu tatil sadece uzan zamandır sıkıntı içinde olan turizmciler açısından bayram gibi bayram olacağa benziyor. Şimdiden otel rezervasyonlarında ciddi bir artış yaşanıldığı belirtiliyor, İş stresinden kurtulmak isteyen ve denizi özleyenler gün saymaya başlamışlardır. Bayram tatilinin uzaması sadece turizmcileri sevindirmedi tabi, bazı sektörlerin de yüzünü güldürdü. Bu sektörlerden biri de Oto kiralama sektörü. Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Genel Koordinatörü Tolga Özgül, Kurban bayramı az bir süre kala oto kiralamada doluluk oranın yüzde 90’lara ulaştığını ama bayram süresince yüzde 90’ları geçmesini beklediklerini açıkladı. 10 günlük tatilden karlı çıkan sektörlerden biri de ulaşım sektörüdür. Bayramı, tatil beldeleri dışında, aile büyükleriyle bayramı kutlamak için memleketlerine gitmek isteyenler, otobüs firmalarının da bayramdan önce bayram yapmasını sağladı. Bazı firmalar biletlerin tükenmesi ve yolcu potansiyelinin artmasından dolayı ek seferler koydu. Aslında bütün taraflar açısından bakınca, herkes kendi açısından haklı. Zaten karşı çıkanlarda düşüncelerini açıklarken diğer tarafa hak vermiyor değil. Ben yine de hükümetin her iki tarafı düşünerek ve ülke ekonomisini hesap ederek bir karar verdiğini düşünüyorum.
Ama şunları da eklemek istiyorum; aslında Kurban Bayramı demek tatil demek değildir. Dini bir vecibe olup, bayram kutlamalarının gelenek ve göreneklerimize göre kutlanmasının önemli olduğunu unutmamamız gerekir. Günümüzde bayram tatili derken, plaja koşmak veya bir yerlere kaçma algısı üzücü. Maddi boyutu kadar manevi boyutunu da düşünmemiz gerekir. Bir de kesilen kurbanlıkların etlerinin, evimizdeki dondurucularda stoklamak yerine ihtiyaç sahiplerine vermeyi unutmayalım, aman haa…
Ve bu vesileyle de tüm Müslüman âleminin gelecek Kurban Bayramını kutlar, bayram tadında bir bayram olması ve herkesin mutlu olduğu bir bayram geçirmesini temenni ediyorum.
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat