MENÜ
Ankara 18°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
BEĞENMESİNLER NE OLACAK?
Burcu ŞEN
YAZARLAR
1 Ağustos 2019 Perşembe

BEĞENMESİNLER NE OLACAK?

Sosyal medyanın ortaya çıkmasıyla birlikte insanlarda beğenilme arzusu iyice arttı. Yediğimiz içtiğimiz şeyleri paylaşır olduk, sırf insanlar beğensin ‘aaaa bu kız nerelere gidiyor, ne yemekler yiyor’ desin diye. Benim, dışarı çıkmadığı halde evde makyaj yapıp, fotoğrafını çekip çektiği bu fotoğrafı sosyal medyada paylaşan arkadaşlarım oldu. Bunu yapmalarındaki tek gaye ise beğenilmekti. 

Pek çok insan artık ‘başkası beni beğenir mi?’ diye yapıyor paylaşımlarını. Ona göre giyiniyor, ona göre mekanlara gidiyor. İşte sosyal medya platformlarından biri bunun farkına vardı ve bir adım attı. 

Instagram’ın ilk gününden bu yana kullanıcılar, paylaştıkları fotoğrafın ve diğer Instagram kullanıcılarının fotoğraflarına gelen beğeni sayısını görebiliyor. Ancak yakında gelecek büyük güncelleme ile birlikte artık kendi fotoğraflarınız hariç hiç kimsenin beğeni sayısını göremeyeceksiniz.

Instagram’ın bir süredir beğeni sayılarını kaldırdığına dair söylentiler sürüyordu. Sosyal medya platformu, bu kez Twitter hesabı üzerinden açıklamada bulunarak bu iddiaları resmen doğrulamış oldu. 

Şirket, 6 pilot ülkede başlattığı test sürecinde kullanıcıların birbirlerinin beğeni sayısını görmesine artık izin vermiyor. Instagram’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada “Arkadaşlarınızın paylaştığınız fotoğraflara ve videolara odaklanmasını istiyoruz, fotoğraflarınıza gelen beğenilerinizi görmeye devam edebilirsiniz ancak arkadaşlarınız gönderinizin ne kadar beğenildiğini göremez. Bu değişikliğin, Instagram’daki kullanıma nasıl bir fayda sağlayabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için sabırsızlanıyoruz” dendi.

Başka bir yetkili, “Bu özellik bizi daha az kıskanç yapacak çünkü arkadaşlarımızın fotoğraflarının bizimkinden daha fazla beğenildiğini görmek istemeyiz. Bu sayede kullanıcılar, bir ‘beğeni’ savaşından uzaklaşıp gerçekten kendilerini yansıtan fotoğrafları paylaşmaya yönelecek. Uygulama, kişilerin popülerlik için kendilerini olduğundan farklı göstermesini engelleyecek, orijinalliği özendirecek” ifadesi kullandı.

Test sürecinin başladığı ülkeler ise şöyle: İtalya, Avustralya, Kanada, Brezilya, Japonya, Yeni Zelanda ve İrlanda. Seçilen ülkeler dünyanın dört bir yanından seçildi. Test işlemi sonunda izlenen stratejinin kullanıcıların davranışına nasıl yansıdığı net bir şekilde anlaşılacak. Instagram’ın beğeni sayılarını kaldırmasına kullanıcıların tepkisi bakalım nasıl olacak? Bunu uygulama diğer ülkelerde de faaliyete geçtiğinde hep birlikte göreceğiz. 

Instagram’da beğeni sayıları gizlendiğinde arkadaşlarınız size gelen beğenileri göremeyecek, siz de arkadaşlarınızın beğenilerini göremeyeceksiniz. Deneme sürecinde, kullanıcılar paylaşımlarının altında bir isim görecek ve yanında gösterilen beğeni sayısı yerine “ve diğerleri” ifadesi yer alacak. Kullanıcılar, ‘diğerleri’ ifadesine bakarak paylaşımlarını kimlerin beğendiğini görebilecek.

Sosyal medyanın özellikle gençler arasında özgüven kaybına ve yetersiz oldukları hissine neden olduğu sıklıkla dile getiriliyor. Instagram bu kaygılar doğrultusunda kullanıcılar üzerindeki baskıyı azaltmayı hedefliyor.

Kullanıcıların ‘yargılandıkları’ hissini azaltmalarını ve ‘beğeni sayısından çok anlatmak istedikleri hikâyelere odaklanmalarını sağlamak amaçlanıyor. Araştırmalar, Instagram paylaşımlarına gelen beğeni sayılarının bazı kullanıcıların özgüvenlerini artırdığını, istedikleri kadar beğeni alamayan kullanıcılarda da moral bozukluğu oluşturduğunu ortaya koyuyor.

Bilim insanları sosyal medyanın özellikle gençlerin ruh sağlığını olumsuz etkilediği uyarısında bulunuyor. Bu yüzden kendiniz gibi olmaya çalışın. Başkası beni nasıl beğenir diye düşünmeyi bırakın. Bırakın insanlar sizi olduğunuz gibi beğensin. Nasıl giyinmek istiyorsanız öyle giyinin. Nerelere gitmek istiyorsanız oralara gidin. Yoksa başkaları için yaşamaya mahkum olursunuz. Bu yüzden Instagram’ın bu yönde atmış olduğu adımı gayet yerinde buluyorum. Evet, güzel bir şeyler paylaşalım, insanlar da bunları görsün ama onun fotoğrafı şu kadar beğenilmiş benimki bu kadar beğenilmişti diye kimse birbirini kıyaslamasın. 

Umarım uygulama bir an önce güncellenir ve bu güncellenmiş hali bir an önce kullanmaya başlarız.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat