MENÜ
Ankara 18°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
BEYAZ BASTON HAFTASI
Can Berk KANAT
YAZARLAR
15 Ocak 2018 Pazartesi

BEYAZ BASTON HAFTASI

Her yıl çeşitli resmi ve sivil kuruluşlarınca 7-14 Ocak tarihleri arasında “Beyaz Baston” haftası olarak düzenledikleri etkinlikler çerçevesinde görme engelli kardeşlerimizin toplum içinde farkındalık yaratma ve sorunlarına çözüm bulmaları tartışılmaktadır.


Peki beyaz bastonun hikayesi nasıl gelişmişti? Bu değnek beyaz baston olarak ne zaman anılmaya başlandı? Bu hafta sizlere beyaz baston öyküsünü köşemize taşımak istedik. Görme engelliler önceleri ilkel bastonlarla yönlerini tespit etmeye çalışırken, bu basit değnek yıllar içinde evrimleşerek 20. yüzyılın başlarına doğru katlanabilir beyaz baston halini alır. Bugünkü manasıyla alışık olduğumuz beyaz baston tasarımı ünlü İngiliz fotoğraf sanatçısı James Biggs’in yaratıcılığı ve özgünlüğüne dayanır. 1921 yılında bir trafik kazası sonucu kör olan fotoğrafçı James Biggs, çevredekilerin kendisinin kör olduğunu anlaması ve dikkat çekici olması amacıyla değneğini beyaza boyayarak Londra caddelerinde dolaşmaya başlar.

Biggs’in bu deneyimi o dönem için bile büyük bir farkındalık yaratır ki, yaratıcılığı kıtaları aşarak Amerika’ya uzanır. Amerikan Başkanı Joh F. Kenedy zamanında ise 15 Ekim günü “Beyaz Baston Güvenlik Günü” olarak ilan edilir ve bu tarihte beyaz bastonun hikayesi gibi giderek sembolleşir. 15 Ekim tarihini daha da pekiştirecek, farkındalığı artıracak diğer bir adımda Sri Lanka’nın başkenti Colombo’da toplanan Dünya Körler Federasyonu’ndan gelir. Evrensel “Beyaz Baston Körler Günü” 15 Ekim olarak kabul edilir.


Kıta Avrupası’nda ilk olarak 1931 yılında Fransız Görme Engelliler örgütü, tamamen James Biggs’ten esinlenerek körlerin değneklerini beyaza boyamasını kararlaştırır ve toplumsal bir hareketin simgeleşmesine ön ayak olur. İngiltere’den Fransa’ya; Fransa’dan Amerika’ya uzanan bu sosyal farkındalık hareketi giderek dünya çapında yaygınlaşır ve görme engelli kardeşlerimizle özdeşleşerek “Beyaz Bastonlular” haftası olarak anılmaya başlar. Ülkemizde ise yasal düzenlemeler dünya standartlarıyla paralel gelişir. 1969 yılından bugüne ülkemizde 7-14 Ocak günleri arası “Beyaz Baston” haftası olarak anıla gelmiştir.

Devletimiz gerekli farkındalığı bugünde zorunlu yayın şeklinde ana akım medya kanallarıyla kitlelere ulaştırma gayretinde olsada biz bunun toplumun tümüne sirayet etmediğini düşünüyoruz. Beyaz bastonlu görme kardeşlerimiz için çeşitli resmi ve sivil toplum kuruluşlarının yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde gerekli saygı ve farkındalığın daha da artırılmasını temenni ederiz.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat