MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
BİR ACI ÜÇ KELİMEYE NASIL SIĞAR?
Burcu ŞEN
YAZARLAR
5 Eylül 2019 Perşembe

BİR ACI ÜÇ KELİMEYE NASIL SIĞAR?

İki hafta önce çok ama çok korkunç bir olay meydana geldi. Bu konu ile ilgili yazmayı çok istedim ama bunu yazmak bile inanın benim için hiç kolay değil. Gencecik bir kadın daha eski kocasının uyguladığı vahşet sonucu hayata gözlerini yumdu. Hem de çocuğunun gözleri önünde…

18 Ağustos’ta işlenen Emine Bulut cinayetinde detaylar da ortaya çıktı ve Emine Bulut videosu izleyenleri gözyaşlarına boğdu. Eski eşi tarafından bıçaklanan Emine Bulut’un son anlarını gösteren videoda Bulut’un “Ben ölmek istemiyorum” ifadeleri yürek parçaladı. Bulut’un kızının “Anne lütfen ölme” ifadesi de tüm Türkiye’yi derinden sarstı. Emine Bulut videosunun sosyal medyada paylaşılmasının ardından Türkiye bu cinayete tepki gösterdi. Taksiyle olay yerinden kaçan katil Fedai Baran yakalandı ve ifadeleri şok etti. Fedai Baran, mahkemedeki ifadesinde pişkin sözlerle caniliğini savundu “Çocuğumun velayeti konusunda konuşurken bana hakaret edince sinirlenip, yanımda gezdirdiğim bıçakla vurdum” dedi. 

Olay, 18 Ağustos’ta Menderes Caddesi’ndeki kafede meydana geldi. Fedai Baran, 4 yıl önce boşandığı eski eşi Emine Bulut ve kızı F.B.B. ile kafede buluştu. Fedai Baran ile Emine Bulut, arasında tartışma çıktı. Cani eski eş Fedai Baran, yanındaki bıçakla eski eşini, kızının gözü önünde vücudunun çeşitli yerlerinden bıçakladı.

Emine Bulut, kanlar içinde kalırken, Fedai Baran taksiye binerek kaçtı. İhbar üzerine gelen sağlık ekipleri, yaralanan Emine Bulut ile olayın etkisiyle şoka giren kızı F.B.B.’yi ambulansla Yüksek İhtisas Hastanesi’ne kaldırdı. Tedaviye alınan Bulut, doktorların tüm çabasına rağmen hayatını kaybetti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun 2019 Ağustos Raporu’na göre Ağustos ayında 49 kadın cinayeti işlendi. Bu ay işlenen kadın cinayetlerinin 7’si şüpheli ölüm olarak kaydedilirken, 29 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 3’ü ekonomik bahaneyle, 10’u boşanmak istemesi, ayrılmak istemesi, arkadaşlık isteğini reddetmesi gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. 4 kadının ise kimliği tespit edilemedi...

Ağustos ayında öldürülen 49 kadının 8’inin kim tarafından öldürüldüğü tespit edilemedi, 14’ü evli oldukları erkek, 8’i tanıdık/akraba, 7’si birlikte olduğu erkek, 3’ü eskiden birlikte olduğu ve ayrıldığı erkek, 2’si babası, 2’si eskiden evli olduğu ve boşandığı erkek, 2’si kardeşi, 2’si oğlu ve 1’i de üvey oğlu tarafından öldürüldü.

Hazırlanan raporlara göre Türkiye’de 2010 yılında 180, 6284 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği ve İstanbul Sözleşmesi’nin imzaya açıldığı 2011 yılında 121, 2012 yılında 210, 2013 yılında 237, 2014 yılında 294, 2015 yılında 303, 2016 yılında 328, 2017 yılında 409, 2018 yılında 440, ve 2019 yılının ilk 8 ayında toplam 294 kadın öldürüldü.

Emine Bulut’un ardından 19 kadın daha öldürüldü. Yemeği tuzlu yaptıkları, ekmek almadıkları, perdeyi yıkamadıkları için belki de... 

Bir kadının hayatını paylaştığı insan tarafından bu sebeplerle öldürülmüş olmasını düşünmek dahi son derece korkunç. Hani evlenirken iyi günde, kötü günde deniyordu. Hayat müşterekti, kadınlar çiçekti? Eşlerini bu gibi sebeplerle öldüren “erkeklerin” nasıl bir vicdanı var gerçekten anlamıyorum. Çorban bir gün tuzlu olsa ne olmasa ne? Senin için bir yemek yapılmış güzelce, sen neden eline sağlık demeyi bilmiyorsun da incir çekirdeğini doldurmayacak bir sebep yüzünden hayatını paylaştığın kadını gözünü kırpmadan öldürüyorsun!

Bakın bu vicdansızlıktır, insanlıkla hiçbir alakası yoktur. Peygamber Efendimiz (SAV) şöyle buyurmuştur: “Cennet annelerin ayakları altındadır.”

Bu Hadis-i Şerifi lütfen aklınızdan çıkarmayın. Kadınlara, annelere, kardeşinize iyi davranın efendiler! Bir daha böyle yazılar yazmamak ümidiyle...

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat