MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
BİR KAHVE?
Burcu ŞEN
YAZARLAR
3 Ekim 2019 Perşembe

BİR KAHVE?

Uluslararası Kahve Organizasyonu (ICO)’na kayıtlı olan 78 ülke her yıl 29 Eylül-1 Ekim arasını çeşitli etkinliklerle “Kahve Günü” olarak kutluyor. Bugüne özel çeşitli etkinlikler ve kampanyalar yapılıyor. Ben de bugüne binaen sizlerle kahve tüketimi ve kahvenin yararları ile ilgili konuşmak istiyorum. 
Dünya hiç günümüzdeki kadar kahveye düşkün olmamıştı. Sabahları uyanmak için bir fincan, öğle yemeğinden sonra bir fincan daha... Hiç bu kadar çok kahve tüketmedik.
Uluslararası Kahve Örgütü’ne göre (ICO) 1991’de küresel kahve tüketimi 90 milyon çuvaldı. Bu yıl ise tüketim 160 milyon çuvalı geçecek. 


Kahve, oğlak ve yengeç dönenceleri arasındaki Çekirdek Kuşağı diye bilinen 50’den fazla ülkede üretiliyor. Bu kuşak, Meksika’dan Papua Yeni Gine’ye kadar uzanıyor. Brezilya, Vietnam ve Kolombiya aynı zamanda dünyanın en büyük kahve ihracatçıları... 
ICO’ya göre kişi başına en çok kahveyi Finliler içiyor. Finlandiya’da bir kişi yılda ortalama 12 kilo kahve tüketiyor. Finlandiya’yı kişi başına 9,9 kiloyla Norveç, 9 kiloyla İzlanda, 8,7 kiloyla Danimarka ve 8,2 kiloyla İsveç izliyor.


Dünyanın en büyük nüfusa sahip ülkeleri Çin ve Hindistan’da ise gözde içecek çay. Kahve Amerika kıtası ve kıta Avrupası’nda yaygınken, Asya’nın ve eski Sovyetler Birliği’nin çoğunda çay tercih ediliyor.
 Kahve üretiminin yüzde 98’ini, tüketiminin ise yüzde 83’ünü oluşturan üye ülkeler arasında Türkiye bulunmuyor. Ancak, “Kahve Günü” ülkemizde de 29 Eylül’den itibaren çeşitli promosyonlar ve etkinliklerle kutlanıyor. 
Aslında kahveyi sevenlere her gün kahve günü ama ICO, kutlamaların 29 Eylül’de başlaması, 1 Ekim’in ise “Dünya Kahve Günü” olarak kabul edilmesi kararını aldı.Ulusal Kahve Günü adı altında 29 Ekim’de yapılan kutlamanın kaynağı ise Japonya’ya dayanıyor. 1983 yılında Japonya Kahve Birliği’nin öncülüğünde (The All Japan Coffee Association) kutlanan Kahve Günü, 2005 yılında Amerika’da resmi hale gelmiş.


 Günümüzde bu özel günün kutlandığı tarihler farklı olsa da, amaç bir… O da kahve tutkunlarını bir araya toplayıp, tutkunların bu özel içecekten daha çok keyif almalarını sağlayacak etkinliklere imza atmak.
Bu güzel içecek her ne kadar lezzetli olsa da bu durum bizim onun sağlıksız taraflarını görmezden gelmemizi gerektirmiyor. Örneğin nabzı hızlandırması, çarpıntı yapması, uyku kaçırması, selüliti şaha kaldırması kahvenin yarattığı sorunlardan sadece birkaçı...
Kahvenin içerdiği kafein sayesinde beynimiz ve vücudumuzda hafif bir uyarıcı etkiye sahip olduğu gerçek... Kahvenin beyin üzerinde olumlu etki olarak uyanıklığı arttırma ve dinç kalmayı sürdürme gibi enerji veren özelliği de bulunmaktadır. 
Kahve içtikten 20-30 dakika sonra da kafeinin uyarıcı etkisi oluşmakta, bu etki vücudumuzda yaklaşık 4-6 saat kadar sürmektedir. 1 fincan kahve 70-80 mg kadar kafein içermektedir ancak kahvenin türüne ve fincandaki kahve yoğunluğuna göre 60-200 mg kadar kafein içeriğinin de değiştiği bildirilmektedir. 


Avrupa Güvenli Besin Tüketim Komisyonu günde 400 mg kadar kafein tüketiminin genel olarak güvenli olduğunun altını çizmektedir. Bu orta düzey güvenli kafein alımı olarak tanımlanmaktadır. 
 Dünya Sağlık Örgütü Uluslararası kanser Araştırma raporu kahvenin sağlık üzerine olumlu etkilerini de açıklamıştır. Buna göre kahve kalp hastalığı riskini arttırmazken sadece kahvedeki kafeini fazla almanın tansiyon üzerinde olumsuz etki yaratabileceği bulunmuştur. Fakat orta düzeyde alınan kafeinin hipertansiyon riski üzerinde olumsuz etki yaratmadığı da belirtilmiştir. Sağlıklı bireylerde günde 3-4 fincan  kahve içimi tansiyonu etkilemiyor. Bugün bazı çalışmalarda doza bağlı olarak karaciğer kanseri gelişim riskini önemli oranda azaltabildiği belirtiliyor. Araştırmalar, kahvenin beyin üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltabileceğini de bildirilmektedir.

  
Açıkçası ben de Türk kahvesi hastasıyım. Türk kahvesi önceliğim. Onun dışında filtre kahveyi de çok seviyorum ve günde neredeyse iki bardak kahve içmeden kendime gelemiyorum. 
Türk kahvesi filtresiz bir kahve olduğu için günde en fazla iki bardak içmek gerekiyormuş benden söylemesi. Siz de içiminizi iki bardakla sınırlandırın. Havaların soğumaya başladığı şu günlerde ise kahvenizi bir parça çikolata ile daha keyifli hale getirin! İyi keyifler dilerim...

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat