MENÜ
Ankara 11°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
BİR OLAY, İYİ/KÖTÜ HABER!
Dursun ERKILIÇ
YAZARLAR
10 Haziran 2021 Perşembe

BİR OLAY, İYİ/KÖTÜ HABER!

Anlatacaklarım kötü ama duyuracağım haber harika: Avrupa ırkçılığı gizleyemeyecek.

Gizlediği böyleyse gizleyemeyince ortalığı ne götürür diye soranlar olabilir. Bekleyip göreceğiz!

Önce ‘harika haber’in ayrıntısına bakalım:

1-Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Avrupa’da birçok mağdur, polise başvurmadığı için kayıt dışı kalan ırkçı ve İslamofobi saldırıları raporlamak için internet sitesi kuruyor.

2-Saldırıya uğrayanlar zamanı, yeri ve saldırının niteliğini siteye yazacak.

3-STK’lar ve avukatlar aracılığıyla da bu mağdurlara destek verilecek.

4- Site sayesinde, saldırıya uğrayanlar hem gerekli desteği alabilecek hem de Avrupa’daki ırkçılık ve İslamofobi kaynaklı saldırılara ilişkin gerçek tablo da gün yüzüne çıkmış olacak.

YTB Başkanı Abdullah Eren’in konuya ilişkin şu cümleleri çarpıcı:

“Verilere göre beş büyük Avrupa ülkesinde 5 yılda 15 binin üzerinde İslam düşmanı vaka var. AB ise son 8 yılda tüm AB’de 206 vaka var, diyor.”

Türkler hedeflerinde

Evet, Batıda genel anlamda bir ‘İslamofobi’ var ama bunun içinde özel olarak bir de ‘Türkofobi’ bulunuyor. Ancak kurulacak siteye sadece Türkler değil ırkçılığa uğrayan herkes başvuru yapabilecek. Toplanan veriler derlenip raporlandırılarak ilgili ülkelere sunulacak.

Kendisini ‘uygar’ sayan ve sanan ‘aygır’lara ilişkin veriler öylesine çarpıcı ifadeler içeriyor ki, “Ne olacak bu işin sonu” demekten alamıyor insan kendini.

Çünkü:

“Bir ayrımcılıkla karşı karşıya kalan kişilerin sadece yüzde 20’si yapılan saldırıyı ilgili mercilere bildiriyor. Bu oran Almanya, Fransa, Avusturya gibi Müslüman sayısının fazla olduğu ülkelerde. Finlandiya, Letonya gibi ülkelerde ise bu oran yüzde 5’in altına düşüyor. İnsanlar bildirmiyor, bunun çok farklı sebepleri var. Birincisi, bu kişiler polisle muhatap olmak, başına dert almak istemiyor. İkincisi, yasal takip.”

Tek suçları çalışmak…

Kalkınsın diye canla başla çalıştığı ülkelerde ekmeğinin peşindeki insanların içine düştüğü hale bakar mısınız? Konunun önemini kavrayamayan ya da küçümseyen varsa, Mesut Özil gibi dünya çapında bir yıldıza kulak vermeli. Alman Milli Takımının kamplarında ve takımın başarısızlığı durumunda hedefe konmalar, Türk olduğu için ötekileştirilmeler gibi pek çok sorun yaşayan Özil, bilindiği gibi, İlkay Gündoğan ve Cenk Tosun’la birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Londra’da fotoğraf çektirmişti.

Olayın sonrası da var

Sonrasını Özil’den dinleyelim:

“Fotoğraftan sonra korunmasız hissettim. Her gün ırkçı saldırılara maruz kalıyordum. Bu saldırıları yapanlar içinde politikacılar ve ünlü kişiler de vardı. Fakat milli takımdan hiçbir görevli çıkıp, ‘Yeter artık! Bu bizim oyuncumuz, ona bu şekilde hakaret edemezsiniz’ demedi. Herkes sustu ve yaşadıklarıma göz yumdu.”

Fotoğraftan önce de birçok saldırıya maruz kaldığını söyleyen Mesut Özil, “Almanya’da ırkçılık genel bir problem. Almanya’da ırkçılık maalesef artık sadece bir sağ problemi değil. Irkçılık bütün toplumun sorunu haline geldi.” değerlendirmesinde bulundu.

Batıda devlet politikası

Batı, medeniyet algısıyla yüceltilse de içinde çırpındığı ırkçılık bataklığına gömülüyor.

Bir kardeşlik, dostluk, centilmenlik unsuru olarak özetlenen spor özellikle de futbol müsabakalarında görülen ırkçı tavırlar artık tahammül edilmez bir hal aldı.

Bunun sorumlusu elbette siyahlara, göçmenlere zulmü bir devlet politikası haline getirenlerdir.

Derisinin rengi ya da dini inancı farklı olanlara tahammülsüzlüğün son örneği milli futbolcumuz Colin Kazım olmuştu.

Derisinin rengi yüzünden hor görülen, itilip kakılanların sayısı o kadar çok ki, Batılı ülkeler bunu bir devlet politikası haline getirmiş durumda ne yazık ki…

“Harika haber” ile ilgili gelişmeler bunun önüne geçebilecek mi bakalım?

Ve son kötü bir haber

Irkçılıkta son nokta: Kanada’da bir saldırgan, kullandığı minibüsü kaldırımda yürüyen Müslüman ailenin üzerine sürdü. Irkçı terör saldırısında aynı aileden 1’i çocuk 4 kişi hayatını kaybetti, 1 çocuk da ağır yaralandı. Korkunç olay kayıtlara “nefret suçu” olarak geçti.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat