MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
BİRİ BİTMEDEN ÖTEKİ Mİ BAŞLADI?
Oğuzhan SARI
YAZARLAR
23 Mayıs 2022 Pazartesi

BİRİ BİTMEDEN ÖTEKİ Mİ BAŞLADI?

Tüm dünyada etkili olan, hayatımızın her alanını derinden etkileyen Kovid-19 pandemisi tam anlamıyla bitmiş diyemeyiz. Bugün çoğu ülkede normalleşme adına ciddi adımlar atılmış, vaka sayıları düşük seviyelerde çıkmış, virüs öldürücülük etkisini yitirmiş gibi görünse de kimi ülkelerde bu durum biraz farklı. Mesela ilk vakanın bildirildiği Çin’de, salgında adeta başa dönülmüş durumda. ‘Sıfır vaka’ politikasını benimseyen ve bu politika doğrultusunda kimi zaman tartışmalara neden olan sert kurallar uygulayan Çin, salgının etkisini yitirdiği ilk ülkeler arasında görünüyordu. 

Ancak bugün normalleşme adına adımlar atması beklenen Çin’de, artan vakalarla birlikte yeniden sert önlemler alınmış, hatta Şangay gibi bölgelerde sokağa çıkma yasağı gibi salgının başından alışkın olduğumuz önlemler geri getirilmişti. Bununla beraber uzun süre vaka açıklamayan dünyanın kapalı kutusu Kuzey Kore’de  geçtiğimiz haftalarda ilk vakalar açıklanmış, son açıklananlarla birlikte ise vaka sayıları hemen hemen 2 milyona yaklaşmış durumda.

Kuzey Kore gibi yüksek vaka sayıları bildiren Tayvan’da ise her gün vaka sayısı anlamında yeni rekor kırılıyor. 19 Mayıs itibarıyla açıklanan vaka sayıları 80 binin üzerine çıkmış ve bu yeni rekor olarak kayıtlara geçmişti. Daha önemlisi de açıklanan bu rekor vaka sayısı son dalgayla beraber gelmişti. 

Kovid-19 pandemisinde durum geçmişe göre daha iyimser olmasına rağmen salgının hayatımızdan tam olarak çıktığını söyleyemiyoruz. Hal böyle iken ‘biri bitmeden diğeri geldi’ dedirtecek yeni bir virüs ortaya çıktı ve giderek dünyanın farklı noktalarında görüldüğüne şahit oluyoruz; maymun çiçeği virüsü.

Aslında bu hastalık yeni değil. İlk defa 1958 yılında maymunlarda görülüyor. İnsandaki ilk vaka ise 1970 yılında kayıtlara geçiyor. Daha çok Afrika’da etkili olan virüs, bu kıta dışında ilk defa 2003 yılında ABD’de görülüyor ve daha sonra çeşitli Avrupa ve Asya ülkelerine sıçrıyor.

Bugünlerde tekrar görülmeye başlayan ve halen devam eden Kovid-19 salgının kötü tecrübesi nedeniyle küresel paniğe yol açan maymun çiçeği virüsünde, bu yayılmayı bir kenara bırakırsak iki sevindirici durum var.

Birincisi; bu virüs koronavirüs gibi hızlı ve kolay bulaşmıyor. Bulaş, ancak yakın temasla mümkün olabiliyor. Özellikle de cinsel yollarla. Yani virüsün, koronavirüs gibi havada tutunamadığını söylemek şimdilik mümkün. İkincisi; maymun çiçeği virüsü, dünyanın geçmiş dönemlerde üstesinden geldiği çiçek hastalığı ile aynı kökten geliyor. Dolayısıyla çiçek aşılarının maymun çiçeği virüsüne karşı yüzde 85’e kadar ciddi etkisi olduğu biliniyor. Hasılı, henüz üstesinden tam manasıyla gelemediğimiz bir salgın varken diğerinin bu şekilde yayılmaya başlaması her ne kadar paniğe neden olsa da görünen o ki, en azından maymun çiçeği virüsüyle beraber Kovid-19 tarzı bir salgına maruz kalmayacak gibiyiz. Yukarıda saydığım iki neden bu anlamda en azından benim yüreğime bir nebze olsun su serpmiş durumda.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat