MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
BİRİ ZEKA MI DEDİ?
Esra YAZDIÇ DEMİR
YAZARLAR
10 Kasım 2017 Cuma

BİRİ ZEKA MI DEDİ?

Yerinde ve nitelikli espri, zeka belirtisidir. Kimi taşı gediğine oturtma, kimi hazır cevaplık olarak da adlandırır. Bugün madem 10 Kasım ve biz Ata’mızı anıyoruz. Sizlere onun kıvrak zekasından birkaç örnek sunmak istedim. Her anlamda ÇOK YAŞA SEN ATAM diyeceğinize eminim.

KRAL ARANMIŞ
Atatürk, Türkiye’yi ziyaret etmekte olan Yugoslav Kralı Aleksandr ile Dolmabahçe Sarayı’nda konuşurken, konuk Kral şöyle der:
“Ekselans. Biz Türkleri çok severiz. O kadar çok ki, vaktiyle Cihan Harbi’nin sonunda Lloyd George Batı Anadolu’yu Yunanistan’a teklif etmeden evvel bize teklif etmişti. Fakat biz Yugoslavlar, Türkleri çok sevdiğimiz için George’un bu önerisini kabul edip Anadolu seferine çıkmadık.”
Atatürk, Kral’ın bu sözlerine şu cevabı verir:
“Haşmetmeap, evvela bize karşı olan sevginize teşekkür ederiz. Sonra büyük geçmiş olsun!”

ÇÖZÜM AÇIK
Niyazi Ahmet Banoğlu anlatıyor:
Bir Amerikalı kadın gazeteci, Atatürk’e:
“İşlerinizde nasıl başarılı oluyorsunuz?” diye sormuş ve şu cevabı almıştı:
“Ben bir işte nasıl başarılı olacağımı düşünmem. O işe neler engel olur, diye düşünürüm. Engelleri kaldırdım mı, iş zaten kendi kendine yürür.”

BİZDEN BİRİ
Cumhuriyetin on ikinci yıl dönümü için bir sıra dövizler hazırlanmıştır.
Bunlar içinde şöyleleri vardır:
“Atatürk bizim en büyüğümüzdür.” “Atatürk bu milletin en yücesidir.”, “Türk Milleti asırlardır bağrından bir Mustafa Kemal çıkardı.” Atatürk listeyi dikkatle gözden geçirir. Bunlar ve bunlara benzeyenleri çizerek, hepsinin yerine kendini en iyi ifade eden şu satırları yazar:
“Atatürk bizden biridir.”

VERSİN YANITI
Kurtuluş Savaşı’ndan sonra bir davete katılan Atatürk, tek başına oturan bir gencin kendisine baktığını fark ediyor. Başıyla hafif bir selam veriyor, karşılık alamıyor. Önemsemeyip arkadaşlarıyla muhabbetine dönüyor. Bir süre sonra Atatürk, o gence tekrar baktığında hala kendisine baktığını, bu sefer bakışlarını sertleştirdiğini görüyor. Ata garsonu yanına çağırıp; “şu gence bir sor bakalım neden bana bakıyormuş?’’ diyor. Garson gencin yanına gidip Ata’nın söylediklerini ona soruyor, genç anlamıyor. Garson bu kez yanına bir tercüman alıp aynı soruyu soruyor. Genç, haşin hareketlerle ve hafiften sesini yükselterek cevap veriyor. Garson Ata’nın yanına gidip: “Paşam” diyor. “Genç bir Anzak’mış. sizin, Çanakkale’de onun babasını öldürdüğünüzü söylüyor.’’ Ata gayet sakin: “Git sor bakalım babası Çanakkale’de ne arıyormuş?”
(Atatürk’e dair bir kitap okumak isterseniz öneririm: İlknur Güntürkün Kalıpçı - Espirileri İle İçimizden Biri Atatürk)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat