MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
BORÇLUNUN MAAŞ VEYA ÜCRETİNİN TAMAMI HACZEDİLEMEZ
Av. Zeynep YETİŞGİN
YAZARLAR
27 Eylül 2019 Cuma

BORÇLUNUN MAAŞ VEYA ÜCRETİNİN TAMAMI HACZEDİLEMEZ

Kanun koyucu borçlunun ve ailesinin yaşamını devam ettirebilmesi için borçlunun her mal varlığına haciz konulmasını yasaklamıştır. Öncelikle borçlunun mal varlığına ve haklarına sadece borcu oranında haciz konulmaktadır. Ayrıca bu sınırlandırma ile alacaklı borçlunun ekonomik değeri olmayan eşyalarına haciz konulmasını da talep edemeyecektir. Örneğin borçlu kişinin fotoğraf albümü veya şiir defteri herhangi bir ekonomik değer taşımadığından bu tür eşyalar alacaklı tarafından haczedilemeyecektir. Bunun yanı sıra borçlunun ekonomik varlığını sürdürmesi ve onurunun korunması amacıyla kanun koyucu tarafından borçlunun bazı mallarına ve haklarına haciz konulması engellenmiş veya sınırlandırılmıştır. Burada kanun koyucu bir denge kurmak istemiş ve alacaklıyı alacağına kavuşturma gayesinin yanı sıra borçlunun da sosyal hayatta varlığını devam ettirmesini önemsemiştir. 

Kanun koyucunun bu tutumundan hareketle alacaklı borçlunun maaş veya ücretinin sadece bir kısmına haciz koyabilmektedir. Zira borçlunun ve ailesinin geçimini sağlayabilmesi için maaşın veya ücretin bir kısmının kendileri için ayrılmış olması gerekmektedir. Ayrılan bu kısım dışında kalan maaş veya ücret haczedilebilmektedir. 

Bu noktada icra müdürünün her aileye göre tespit yapması gerekmektedir. Ailedeki çocuk sayısı, çocukların yaşları, okula gidip gitmedikleri, sağlık durumları, eğitim durumları vs. dikkate alınarak ailenin geçimi sağlaması için gerekli olan miktar tespit edilmelidir. İcra müdürü bu tespiti kendisi de yapabilir veya bilirkişi yardımı ile de yapabilir. 

Ancak belirtmek gerekir ki kanuna göre ücret veya maaşın dörtte birinin her halükarda haczedilebileceği hükme bağlanmıştır. Dolayısıyla icra müdürü borçlunun maaşının veya ücretinin dörtte birini her zaman haczetmek zorundadır. Dolayısıyla borçlunun maaş veya ücretinin en az dörtte biri haczedilebilmekte; icra müdürü tarafından daha da fazlasına karar verilebilmektedir. Ancak uygulamada icra müdürü her olaya göre değerlendirme yapmayıp genelde dörtte birinin haczi ile yetinmektedir. 

Eğer borçlunun birden çok alacaklıya karşı borcu varsa bu durumda alacaklılar sıraya konulur, sırada olan alacaklının alacağı bitmeden diğer alacaklılara geçilmeyecektir. 

Özetle alacaklılar tarafından borçlunun maaş ve ücretinin tamamına, borçlunun sosyal ve ekonomik varlığını devam ettirebilmesi amacıyla haciz konulamamakta, borçlunun ve ailesinin durumu özel olarak değerlendirildikten sonra hacze ilişkin talepler değerlendirilmelidir. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat