MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
BÜYÜKŞEHİR ÇALIŞMALARINA HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR
Esra SARI
YAZARLAR
7 Eylül 2019 Cumartesi

BÜYÜKŞEHİR ÇALIŞMALARINA HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Türkiye’nin gündemi çok yoğun…   Ardı arkasına gelen zamlar ve cinayetlerle biraz kafayı yemiş durumdayız. Biliyorsunuz doğalgaza, elektriğe, benzine geçtiğimiz günlerde tekrar bir zam gelmişti. Tabi bizim gözümüzden kaçanlar da olabilir. O yüzden af fola. 

Geçen haftalarda ise Türkiye’nin gündemine Emine Bulut cinayeti oturmuştu. Zam ve cinayetlerle ülke gündemi boğuşuyor. Biz de yerel gazete muhabiri olarak hem sokakları geziyoruz hem vatandaşın hem de esnafın sorunlarıyla yakından ilgileniyoruz.  

Ankara’nın gündemine şu an otobüs, dolmuş ve taksiye yapılan zamlar oturmuş durumda. Bazı vatandaşlar sitem ediyor, bazı vatandaşlar zammı haklı gerekçelerle onaylıyor. Derken biraz kafalar karışık ama hep bir hüzün var. Herkesin yüzünde ‘Biz nasıl geçineceğiz?’ sorusu yüzlere yansımış durumda.   Yaklaşık olarak 5 senedir işler pek iç açıcı değil. Ekonomik krizin etkileri gün be gün büyürken bundan en çok mağdur olan kesim de küçük esnaf ve vatandaş. Durum böyle olunca vatandaşın alım gücü her geçen gün düşüyor. Yüzler de hep yarım gülümseme. 

Ama şunu da belirtmek istiyorum: 3 yıl sonra Ankara’da toplu taşımaya zam yapıldı. Yaklaşık 30 aydır taksi ücretlerine zam yapılmıyordu. Geçtiğimiz gün taksiye de zam geldi. Bu kadar enflasyonun yüksek olduğu bir zamanda demek ki birileri iyi sıkıştırılmış. Buradan yanlış anlamayın amacım kimseyi yüceltmek ya da övmek değil. Ülkenin durumu ortada ama sadece yargılamadan önce düşünmenizi tavsiye diyorum. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından, EGO Genel Müdürlüğü ve UKOME kararı doğrultusunda toplu taşıma ücretlerine zam yapıldı.  2,5 lira olan bir biniş ücreti 3 lira 25 kuruşa yükseltildi. Belediye zamma gerekçe olarak doğalgaz, elektrik, akaryakıt zammını gösterdi. Haklı gerekçelerle zam yapıldı diyebiliriz. 

Göreve geldiği günden itibaren tasarruf tedbirlerinin artırılmasını isteyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, israfın önüne geçecek, kamu kaynaklarının daha verimli ve etkin kullanımını sağlayacak uygulamaları birer birer hayata geçiriyor. Bunu görmemek bizim için biraz aptallık olurdu. Twitter hesabını aktif kullanan Yavaş, sürekli Ankara’ya yaptığı icraatlar hakkında bilgi paylaşıyor. Başkan Yavaş’ın bir şeyleri düzelmek istediği çok belli… 

Geçtiğimiz aylarda hatırlarsınız Yavaş’ın talimatıyla Büyükşehir Belediyesinin tüm şirket, iştirak ve birimlerinde tasarruf tedbirleri devreye sokuldu. Sadece EGO Genel Müdürlüğündeki makam araçlarını azaltarak bütçeden 700 bin TL tasarruf edildi. Bunu da hatırlatırım. Tüm temennimiz yaşadığımız şehrin daha yaşanabilir olması. Daha güzel bir şehirde yaşamamız dileğiyle. Başkan Yavaş’a da kolaylıklar diliyorum. 

Başkan Yavaş, Twitter hesabından belli aralıklarla Ankara’da gerçekleştirilecek projeleri kamuoyuna duyuruyor. Son olarak Yavaş, Twitter hesabından şunları söyledi: “Söz verdiğimiz gibi, 56 kilometrelik bisiklet yolunu kapsayan projeyi hayata geçirmek için üniversiteler ile işbirliği protokolünü imzaladık. Ankara’da sürdürülebilir, sağlıklı, güvenilir ve çevreci bir ulaşım sistemi kurabilmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Şimdi de size ‘Belediye Başkanının Görevleri nelerdir?’ sorusunun yanıtlarını vereceğim. 

Büyükşehir belediye başkanının görevleri şunlardır: Belediye teşkilatının en üst amiri olarak belediye teşkilâtını sevk ve idare etmek, beldenin ve belediyenin hak ve menfaatlerini korumak. Belediyeyi stratejik plâna uygun olarak yönetmek, belediye idaresinin kurumsal stratejilerini oluşturmak, bu stratejilere uygun olarak bütçeyi hazırlamak ve uygulamak, belediye faaliyetlerinin ve personelinin performans ölçütlerini belirlemek, izlemek ve değerlendirmek, bunlarla ilgili raporları meclise sunmak. Büyükşehir belediye meclisi ve encümenine başkanlık etmek, bu organların kararlarını uygulamak…  Bu Kanunla büyükşehir belediyesine verilen görev ve hizmetlerin etkin ve verimli bir şekilde uygulanabilmesi için gerekli önlemleri almak. Büyükşehir belediyesinin ve bağlı kuruluşları ile işletmelerinin etkin ve verimli yönetilmesini sağlamak, büyükşehir belediyesi ve bağlı kuruluşları ile işletmelerinin bütçe tasarılarını, bütçe üzerindeki değişiklik önerilerini ve bütçe kesin hesap cetvellerini hazırlamak. Büyükşehir belediyesinin hak ve menfaatlerini izlemek, alacak ve gelirlerinin tahsilini sağlamak. Yetkili organların kararını almak şartıyla, büyükşehir belediyesi adına sözleşme yapmak, karşılıksız bağışları kabul etmek ve gerekli tasarruflarda bulunmak. 

Mahkemelerde davacı veya davalı sıfatıyla resmî mercilerde büyükşehir belediyesini temsil etmek, belediye ve bağlı kuruluş avukatlarına veya özel avukatlara temsil ettirmek…  Belediye personelini atamak, belediye ve bağlı kuruluşlarını denetlemek…  

Gerektiğinde bizzat nikâh kıymak…  Diğer kanunların belediye başkanlarına verdiği görev ve yetkilerden büyükşehir belediyesi görevlerine ilişkin olan hizmetleri yerine getirmek ve yetkileri kullanmak. Gerektiğinde görev ve yetkilerinden bir veya birkaçını ilçe veya ilk kademe belediye başkanına devretmek…  Bütçede yoksul ve muhtaçlar için ayrılan ödeneği kullanmak, engellilerle ilgili faaliyetlere destek olmak üzere engelli merkezleri oluşturmak. 

Büyükşehir belediyelerinin 7 inci maddeye göre ilçe ve alt kademe belediyelerine görevlerini devretmeleri için büyükşehir belediye başkanının uygun görüşü aranır. 

5216 Sayılı Kanunun 19.maddesine Belediye Kanunundaki hükümler saklı kalmak kaydıyla büyükşehir belediye meclisinin feshine neden olan eylem ve işlemlere katılan büyükşehir, ilçe ve ilk kademe belediye başkanlarının görevlerine Danıştay kararıyla son verilir.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat