MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
ÇARPIK KENTLEŞME SORUNSALI
Esra SARI
YAZARLAR
3 Ağustos 2019 Cumartesi

ÇARPIK KENTLEŞME SORUNSALI

Gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülkelerin birçok sosyal- ekonomik problemi var. Türkiye’de gelişmekte olan ülkeler sınıfında. Birçok ekonomik problem yaşadığımız şu günlerde ülkenin en önemli sorunlarından bir tanesi olan ‘çarpık kentleşme’ konusunu ele almak istedim. Neden mi? Çünkü izlediğim belgeseller ve filmler Avrupa ve Amerika’daki evlere, binalara ilgimi arttırdı. Bizdeki evleri ve binaları incelediğimde rahatsız oluyorum.

Hani bir söz var. ‘Aslan yattığı yerden belli olur’ diye aynen öyle. İçinde yaşadığımız evlerin bizim psikolojik durumumuzu da etkilediğini düşünüyorum. Hatta geçenlerde izlediğim adını hatırlayamadığım bir videoda evlerin dış cephelerinin insan psikolojisini etkilediğini duymuştum. Türkiye’de 2. Dünya Savaşından sonra gecekondulaşma dönemi başladı. Ama asıl 2. Dünya Savaşı’ndan sonra köyden kente göçün hızlanması ile gecekondulaşma yoğunluk kazandı.

Konut ihtiyacı olan, düşük gelirli insanların buldukları boş topraklara, çok kısa bir süre içinde kendi imkânlarıyla yaptıkları derme-çatma evlere gecekondu diyoruz.  Savaş ekonomisinden çıkan bir ülke ne kadar zengin olabilir. Varını – yoğunu vatanına harcamış halk tabi ki fakirdi. Ülkemizde ekonomik koşulları iyi olmayan kişilerde gecekondulaşma sürecini Türkiye’de başlatmış oldu. Aslında dediğim gibi gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülkelerin en büyük sorunu çarpık kentleşme. Özellikle Asya, Güney Amerika ve Afrika’da insanların iş bulmak amacı ile kırsal alanlardan kentlere göçü, kentlerin nüfusunun beklenmedik biçimde artmasına neden oldu. Ayrıca Hindistan’da, Cezayir’de, Peru’da, Brezilya’da, Meksika’da, İran’da ve ülkemizde gecekondulaşma yaygındır.

Peki, çarpık kentleşme nedir? Çarpık kentleşme; şehirlerin nüfusla birlikte plansız ve denetimsiz, estetik kaygıdan uzak yapısal anlamda merkezden dışa doğru altyapısız büyümesidir. 

Çarpık kentleşme hızla artan nüfus artışından dolayı meydana gelmektedir. Hızla çoğalan nüfusa karşı konut yetersizliği kentleşmeyi olumsuz etkilemektedir. Çoğalan konut ya da barınma talebine karşılık plansız hayata geçirilen projeler çarpık kentleşmeyi doğurmaktadır. 

Ülkemizdeki çarpık kentleşme ise insanların göç yoluyla büyük şehirlere yerleşilmesiyle oluşur. Özellikle hükümetler de çarpık kentleşme konusunda Türkiye çapında doğru ve gerçekçi yerleşme kararları almamış ve yerine getirmemiştir. İmar aflarının yanı sıra göçlerin özendirilmesi gibi politikalar da çarpık kentleşmeyi tetiklemiştir.  

Ülkemizde son yıllarda özellikle büyükşehirlerde gecekondular yıkılmaya başladı ve yerine TOKİ binaları yapıldı. TOKİ çarpık kentleşmenin yan sanayisi mi açıkçası bilemiyorum ama insanları 90 metre kare alana sıkıştırmak bana çok doğru gelmiyor. TOKİ ile gecekondulaşma farklı bir alana kaydı diyebiliriz. 

Sağlıklı ve mutlu yaşamanın bir diğer etken durumu da yaşadığımız evler diyerek sözlerimi sonlandırıyorum. Sevgili okuyucular bir sonraki yazımda görüşmek üzere. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat