MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
ÇEVRE DOSTU YATIRIMLARA DESTEK
Bünyamin ALTINTAŞ
YAZARLAR
7 Eylül 2021 Salı

ÇEVRE DOSTU YATIRIMLARA DESTEK

Çevre sorunları her geçen gün ana gündem maddemiz olmaya başladı. Esasen ekonomi tarihine de bakarsak insanın üretim ve tüketim gücünün artması ile ilişkili olarak paralel seyir izlediğini görüyoruz. Çevre kavramı ve çevreye bakış açılarının dünyada yaşanan sosyal, ekonomik ve siyasi gelişmelere ve çevre sorunlarının yol açtığı sorunlara paralel olarak son 25 yılda önemli ölçüde değişime uğradığını da görüyoruz.

İnsanlığın son 200 yılda ortaya koyduğu üretim tarzı ve tüketim alışkanlıklarının dünyanın ekolojik dengesini altüst ettiğini söylesek yanlış olmaz.

Sanayi devriminden sonra başlayan seri üretim tarzı, sanayinin baca gazları, kimyasal sanayinin zehirli atıkları, üzerinde yaşadığımız dünyayı kirletmeye başladı. Kirliliğin ulaştığı korkutucu boyut, ülkeleri dünyanın nasıl temizleneceği konusuna uluslararası bağlayıcı çözümler üretmeye sevk etti.

Çevreye zarar veren atık bırakmadan, hatta hiç yeni atık üretmeden, diğer üretimlerin atığını hammadde olarak kullanarak, doğa ve doğadaki canlılara, hatta doğal çevre ve tarihsel dokuya zarar vermeden, zehirli atık ve zehir üretmeden, metan ve karbondioksit gibi sera gazlarını oluşturmadan, gelecek kuşakları ve doğanın diğer unsurlarını da düşünerek, doğal kaynakları tüketmeden yararlanarak, doğa ile birlikte çalışarak yapılan üretime çevre dostu üretim diyoruz.

Çevre dostu üretim konusunda Türkiye’nin atması gereken önemli adımlar olduğunu biliyoruz. Gelişmiş ülkelerde ve uluslararası boyutlarda çevre sorunlarına karşı alınan ve alınacak tedbirlere Türkiye’nin de uyum sağlaması artık zorunluluk haline geldi.

Bu çerçevede hükümetin zaman zaman adımlar attığını, en azından mevzuat çalışmaları yaptığını biliyoruz. Bunlardan en önemlisi de geçtiğimiz gün yayınlanan ve Orta vadeli Ekonomik Program adı verilen Cumhurbaşkanlığı kararı önemli bir adımı oluşturuyor.

Cumhurbaşkanlığı Kararı ile yürürlüğe giren 2022-2024 Orta Vadeli Programı’nda;

Bir önceki orta vadeli programda yer almayan “Yeşil Dönüşüm”, yeni programda “Makroekonomik Hedefler ve Politikalar” başlığı altında yer aldı. “Yeşil Dönüşüm” kapsamında belirlenen politika ve tedbirler için değerlendirmelere yer verildi.

Buna göre; sanayi, ticaret, ulaştırma, çevre ve enerji alanlarında yeşil dönüşüm ve döngüsel ekonomiye geçişi destekleyici yeni yaklaşımlar, dış finansman imkanları da dikkate alınarak destek ve kredi teşvik mekanizmaları çerçevesinde hayata geçirilecek.

Başta geri dönüşüm teknolojileri olmak üzere verimlilik artıran ve sera gazı emisyon artışını sınırlamayı hedefleyen yatırımlar desteklenerek uluslararası ticaret alanında iklim değişikliği politikaları ile uyumlu şekilde ihracatın rekabet gücü artırılacak. Küresel iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini en aza indirmek amacıyla enerji ve üretim kaynaklarını verimli bir şekilde kullanan, çevre dostu üretime yönelik yatırımlar desteklenecek.

Sıfır atık uygulamaları hane halkını da kapsayacak şekilde yaygınlaştırılacak ve üretimin kritik alanlarındaki ihtiyacın dışında kalan atık ithalatının azaltılmasına yönelik tedbirler alınacak.

Alınacak bu tedbirler, son 20–30 yılda artan çevre duyarlılığı tüketicilerin artan bir şekilde üretim, kullanım ve kullanım sonrası süreçlerinde çevreye daha az zarar veren ürünleri tercih etmelerine sebep olursa daha etkili olacaktır.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat