MENÜ
Ankara 11°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
ÇEVREYİ YOK ETMEK YAŞAMI  YOK ETMEKTİR
Hatice TOPÇU
YAZARLAR
8 Haziran 2021 Salı

ÇEVREYİ YOK ETMEK YAŞAMI YOK ETMEKTİR

Her geçen gün sorunları daha da büyüyen bir dünyada yaşıyoruz. Vahşi kapitalizmin oluşturduğu plansız sanayileşme, rekabete dayalı kalkınma programları ve insanlara dayatılan aşırı tüketim alışkanlıklarının oluşturduğu denge-düzen problemleri büyümeyi sürdürüyor.

Bu bağlamda insanlar arasında büyüyen eşitsizlikler, adaletsizlikler ile birlikte çevrede payına düşeni almaktadır.

Bugün dünya büyük felaketlerin yaşandığı iklim krizi ile karşı karşıyadır. Aşırı yağışların ve buzulların erimesi ile oluşan seller, kuraklık, türlerin yok oluşu, gıda krizinin oluşturduğu açlık yaşamsal krizler düzeyindedir. Özellikle bu konularda ülkemizde olumlu adımlar atılamamaktadır. 

Peki, bunun sebebi nedir?

Elbette ki rant politikaları. Ne yazık ki ülkemizde bütün alanlar rant alanına dönüştürülmüştür. Bunun sonucu olarak yeraltı ve yer üstü su kaynakları, hava ve toprak zarar görmüş, çevre sorunları birbiri ile bağlantılı artışını sürdürmüştür.

En tehlikelisi de bu alanlarda olumlu adımların atılması bir yana rant bölüşümü sorunları katlayarak büyütmüştür.

Ülkemizde rant paylaşımından payını almayan bölge ve alan neredeyse yoktur demek hiç de haksız bir tespit olmayacaktır. Çünkü yeraltı ve yer üstü kaynaklarımızın tamamı küresel saldırı altındadır.

Maden ve altın arama adı altında ormanların katledilmesi sürmektedir. Bu talana en son Rize-İkizdere taş ocağı çalışması eklenmiştir. Direniş eylemleri devam eden bu cennet bölgede yapılan çalışma akıl almaz bir biçimde halkı ve güvenlik güçlerini karşı karşıya getirmektedir.

Su kaynakları hızla yitirilmektedir. Bu konuda özellikle HES projesi adı altında suların özgür koşusunun engellenmesine yönelik dirençler ve hukuki süreçler ülkemizin birçok bölgesinde devam etmektedir.

Denizlerin ve toprağın kirletilmesi, fosil yakıtlar, atık ve çöp sorunları, ulaşım ve benzeri sebeplerle oluşan hava kirliliği artarak varlığını sürdürmektedir.

Son olarak Marmara Denizi’nde yaşanan deniz salyası (müsilaj) sorunu son günlerde etkisini artırmıştır. Marmara Denizi’nin içinde barındırdığı yaşam ve kıyılarındaki yaşamlar için bir tehdit haline gelen bu sorunun çözümü için atık yönetim sisteminin değiştirilmesi gerekmektedir.

Sorun muhalefet tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşınmış, verilen araştırma önergesi TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP oylarıyla reddedilmiştir. 

Peki sonra ne oldu?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, müsilaj sorununun sıcaklık artışı, denizlerdeki durağanlık ve kirlilik olduğunu belirterek, Marmara Denizi’nde 91 noktada denetim yapılacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bu konuda talimat verdim, denizlerimizde müsilaj belasından kurtulacağız açıklamasını yaptı.

 Yine Cumhurbaşkanı 5 Haziran Çevre Günü mesajında “Tabiat insanlara emanet edilmiş canlı bir varlıktır, tüm unsurlarıyla doğanın korunması tercih değil zorunluluktur.” dedi.

Türkiye’nin doğayı koruyan,  çevre kirliliğini önleyen ve çevre bilinci oluşturan çalışmalarda öncü bir ülke olduğunu belirten Erdoğan doğa dostu bir yaklaşımla doğal varlıklarımızı korunması, planlı şehirleşme, ağaçlandırma çalışmaları ve çevre kirliliğinin önlenmesi projelerine özel önem verildiğini belirtti.

Yazımın başlangıcında yaşanan sorunlar değerlendirildiğinde bu duyarlılıkla neden bunları yaşıyoruz diye insan düşünmeden edemiyor.

Umarız söylem ve eylemler örtüşür ve ülkemiz yaşadığı çevre sorunlarının giderilmesi adımlarını atar.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Yusuf İPEKLİ
 8 Haziran 2021 Salı 19:10
Doğaya en güzel dosttur. Dokunmadığın sürece kimseye, hiç bir canlıya dokunmaz. Doyumsuzluk ise ne yazık ki, insanı hırslarına edir ediyor. Rant rant rant... Gözlerini toprak doyursun. Anlamlıydı, kutluyorum.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat