MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
ÇORAK TOPRAKLARDA UMUT YETİŞTİRMEK: RAHİM DEMİRBAŞ
Oğuzhan SARI
YAZARLAR
18 Haziran 2019 Salı

ÇORAK TOPRAKLARDA UMUT YETİŞTİRMEK: RAHİM DEMİRBAŞ

Değerli okurlar; bugünkü köşe yazımda İstanbul seçimlerinin işgal etmiş olduğu güncel siyasetten, ekonominin durumundan ve diğer başkaca konulardan farklı bir konu ile sizleri muhattap etmek istiyorum.

Bugünkü köşe yazımın konusu, çorak topraklara umut yetiştirmek adına yıllardır mücadele veren bir şahsiyet; Rahim Demirbaş olacak.

Rahim Demirbaş 1940 yılında Konya Ereğlisi’nin Beyören köyünde 7 çocuklu fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geliyor. Köylerinde okuma yazma bilen sayısı yok gibi, dedesi dışında tabi ki. Dedesi askerde öğreniyor okuma yazmayı ve o dönemde gazeteden haberleri köylüye okuyor. Köylünün aklında dedesi hep hayranlık duyulan bir insan olarak kalıyor kendi ifadesiyle.

Kendisi de babasından öğreniyor okuma yazmayı. Tabi o dönemde köylerinde okul olmadığı için okula gidemiyor. 1956 yılında, Demirbaş 16 yaşında iken köylerine okul geliyor fakat yaşı büyük olduğu için okula alınmıyor. Daha sonra köye  gelen bir öğretmen ona okulu dışarıdan bitirebileceğini söylüyor ve böylelikle dışarıdan ilkokul diploması alıyor. Okumaya olan isteğini ve mücadelesini  “Zafer cephede değil önce okullarda kazanılır, dolayısıyla öğretmen olmalıydım” diye açıklıyor Rahim Hoca. Öğretmen olma amacına ermek için o dönemin öğretmen okuluna gitmek istiyor. Fakat orada da bir engel çıkıyor karşısına; 17 yaşında olan öğretmen okuluna alınmıyor. Kendisinin de 17 yaşına eriştiğini düşünerek yaşını küçültmek için babası ile mahkemeye başvuruyor ama hakim reddediyor. Hem babası hem kendisi kısmet buymuş diye vazgeçmişken o okulun -o dönemlerde kalaycılık ihtiyaç gereği yaygın bir meslek- kalay ihalesini alan bir tanıdıkları vasıtasıyla 17 yaşına iki gün kala okula yazılıyor.

Öğretmen okulu, yüksek öğretmen okulu hazırlanma lisesi, fakülte derken nihayetinde çocukluk hayalini gerçekleştiriyor ve öğretmen oluyor. Tabi bu iş onun için bir çırpıda anlattığım kadar kolay olmuyor; ayakkabı boyacılığından berberliğe kadar birçok işi de okul harçlığını kazanmak, kendi ayakları üzerinde durabilmek için yapıyor. “Öğretmen olunca şunu dedim kendime; bu çocukların babasından küreğini, paltosunu istesen vermez ama öpmeye kıyamadığı çocuklarını sana emanet ediyorlar. O yüzden senin ne anlattığın değil, onların ne anladığı önemli ” diyor Demirbaş.

Rahim Hoca’nın öğretmen olmak dışında bir büyük çocukluk hayali daha vardır: Çocukken dedesinin muhtarlığı döneminde köylerinin ormanlık olduğunu dinlemiş. Ve hep o çorak, evlerinin önünde dahi ağaç olmayan köylerini ormanlık bir alan olarak hayal etmiş. Bu mücadeleci, yılmak- yıkılmak nedir bilmeyen şahsiyet öğretmenliği döneminden başlayarak, hayallerindeki yeşil köyü tekrar canlandırmak adına kolları sıvıyor. Dört çuval meşe palamudu ekerek başlıyor çalışmalarına.

Daha sonra zaten köylünün de ekip biçmediği/biçemediği 500 dekar araziyi alıp çevresini tel örgüyle sarıyor. Üniversitelerin ziraat fakültelerinden tutun da çeşitli kuruluşlara kadar herkese yazı yazıp bilgi/yardım istiyor Rahim Hoca. Gel gör ki hiç biri dönüş yapmıyor. 20 seneden fazlasıdır uğraşıyor.

Evlerini, tüm birikimini ve zamanını bu hayale harcıyor. Çevresinden çok kişinin “sen enayi misin bu kadar parayı bu çorak topraklara harcıyorsun?” diye tepki gösterdiği de olmuş ama Rahim hoca kendisine yakışan şekilde, çocukluk döneminde öğretmen olmak için verdiği mücadele gibi yine aynı mücadele ve inançla dört elle sarılmış hayaline. Bugün, birikiminden kuruş kalmamasına rağmen mutluyum diyor.

Gel gelelim ormanına. Evet o çorak arazi bugün 40 bin ağaçlık iki ormanın olduğu bir alan. Ormanlardan birine de 18 yaşında vefat eden oğlu Yahya’nın ismini veriyor. Hasılı şunu diyor Rahim Hoca “insanoğlu gevşeklik yapmamalı, herkesin yapabileceği illaki bir şeyler vardır. Önemli olan yapmak istemektir. Ben bir çeşme yapabilirdim ve o çeşmeden sadece o bölgenin insanı yararlanırdı. Ama orman öyle değil, ormanın tüm dünyaya ve insanlara yararı vardır. Ben bir fikir, bir rol model olmak istedim. Mahatma Ghandi öldüğü zaman bir çift sandaleti ve bir gözlüğü vardı. Ama bundan daha önemlisi büyük bir fikir birikimi bıraktı dünyaya”. 

Ben bugün bu yazıyı yazıyorsam Rahim Hoca da bir rol model olabilmiş demektir. Ormanının maddi hiç bir getirisi olmamasına rağmen fikri, azmi, yılmaz iradesi bir ders olarak hatırlanacaktır elbet. Son olarak sizlerden ricam Rahim Hocayı ve mücadelesini sosyal mecradan bir de kendi ağzından dinlemenizdir. Bir sonraki köşe yazımda görüşmek ümidiyle, esen kalınız. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Süheyla
 11 Temmuz 2019 Perşembe 09:19
Çok güzel
 Süheyla
 11 Temmuz 2019 Perşembe 09:19
Çok güzel
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat