MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Cilt bakımında yapılan  hatalar
Burcu ŞEN
YAZARLAR
15 Ağustos 2019 Perşembe

Cilt bakımında yapılan hatalar

Herkesin cilt tipi farklıdır. Bu nedenle kozmetik ürünler alırken, cilt tipine uygun seçim yapmak gerekir. Bunun yanı sıra, cilt tipine bağlı olarak ürünlerin kullanım şekli de değişebilir. Muhtemelen pek çoğunuzun şimdiye kadar yanlış kullandığı 8 güzellik ürününü yazdım.
Makyaj çıkarmak için pek çok alternatif ürün bulunuyor. Ancak makyajı çıkardıktan sonra da yüzün tamamen temizlenmesi ve arınması için mutlaka yıkamak gerekiyor. Çoğunlukla makyaj temizleme mendilini kullandıktan sonra yüzümüzü yıkamayı unuturuz. Bu doğru değildir, çünkü mendiller makyajı tamamen çıkarmaz. 
Ayrıca makyaj temizleme mendillerinin sık kullanımı ciltte tahrişe neden olabilir. Bu nedenle günlük bakım için makyaj temizleme suları ya da sütleri daha uygundur. Mendiller ise, yalnızca suya erişemediğiniz durumlarda kullanılmalıdır.
Cilt besleyici serumlar son yıllarda pek çok kişi tarafından kullanılmaya başlandı. Ancak serumların içeriğine göre kullanım şekilleri de farklılık gösteriyor. Retinol içeren serumların akşam kullanımı cilt için daha sağlıklıyken, gündüz kullanılan serumların ise nemlendirici kremden önce uygulanması gerekiyor. Serumlar, mutlaka destekleyici ürünlerle kullanılmalı.
Makyaj süngerleri de son yıllarda hayatımıza giren ürünlerden biri. Fondöten, kapatıcı gibi ürünlerin uygulanmasında kullanılan makyaj süngerleri, kuru olarak kullanıldığında ürününüzün eşit olarak yayılmamasına neden olur. Bu yüzden makyaj süngerleri hafif nemli olarak kullanılmalıdır.
Kapatıcı ve fondöten genellikle birbirinin yerine kullanılıyor. Ancak bu iki ürünün kullanım şekilleri ve nedenleri birbirinden farklı. Pek çoğumuz bu 2 güzellik ürününü karıştırıyoruz. Kapatıcı; yalnızca göz bölgesi için kullanılırken, fondöten tüm yüze uygulanabilir. Her iki ürünü de kullanmadan önce cildinizi nemlendirmeniz, ürünün daha iyi yayılmasını ve cildinizin daha doğal görünmesini sağlar.
Cildi arındıran temizleyiciler genellikle makyajdan sonra yüzü yıkamak için kullanılır. Ancak sabahları makyajdan önce de cildi arındırmak, makyajın daha iyi yayılmasını sağlar. 
Ayrıca gece cildinizde biriken, kir ve ölü hücreleri de temizler. Bu nedenle yüz temizleyiciler hem sabah hem akşam kullanılmalıdır. Ancak cilt tipinize bağlı olarak, cildinizde farklı tepkiler ortaya çıkabilir. Bu nedenle özellikle yüz temizleyici gibi günlük kullandığınız ürünleri almadan önce mutlaka bir dermatoloğa başvurun.
Her tür yüz maskesi talimatlara göre kullanılmalıdır. Üretici aksini belirtmedikçe maskeyi gece boyunca yüzünüzde bırakmamalısınız. Bu durum ciddi cilt problemlerine neden olabilir. Kağıt maskeler kurumadan önce çıkarılmalıdır. Kuruduktan sonra, cildinize yapışabilir. Bu da ciltte tahrişe neden olur. Aynı şey kil maskesi de ciltte tahrişe sebep olmadan önce, ciltten temizlenmelidir.
Çoğumuz makyajımızı temizledikten sonra, cildimizde hiç makyaj kalıntısı kalmaması için mutlaka tonik kullanıyoruz. Bu toniklerinin pek çoğunun içerisinde ise alkol bulunuyor. Bu nedenle tonik almadan önce içeriği dikkatlice incelemek gerekiyor. Tonikler sık kullanıldığında, içeriğindeki alkol ciltte daha fazla akne oluşumuna neden oluyor.
Artık birçok kişi, üzerinde micellar ibaresi bulunan ürünleri tercih ediyor. Misel su alkol içermez, bu nedenle cilt için diğer ürünlere oranla daha faydalıdır. Yüzdeki tüm kiri toplayan misel ürünlerin suyla uzun süre teması, sabun etkisi yaratır ve bu da ciltte tahrişe neden olabilir.
 
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat