MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
DAHA MUTLU HİSSETMENİZ İÇİN
Şira Yıldız ASAN
YAZARLAR
20 Ağustos 2021 Cuma

DAHA MUTLU HİSSETMENİZ İÇİN

Ne ülkemiz ne de dünya çok kolay bir dönemden geçiyor. Salgın, yangınlar, seller, ekonomik sıkıntılar, bireysel kaygılar, endişeler artık bizleri mutsuz olmaya sürüklüyor. Duyarlı bir kişiliğe sahipseniz etkilenmemeniz ve moralinizin bozulmaması mümkün değil elbette. Empati kurabilen ve bencil olmayan tüm canlılar etrafında olup bitenden etkilenir. Özellikle bu yaz ülkemiz için çok üzücü geçmekte. Açıkcası benim hiç keyfim yok, çünkü keyif bırakmadılar insanda. Kim ben çok mutluyum diyorsa şu dönemde bu ülkede helal olsun derim kendisine.. Paul HenriThiryd’Holbach’ın dediği gibi, “Bozulmuş bir toplumda, mutlu olabilmek için bozulmuş olmak gerekir...” 

Tüm bu olup bitenlere rağmen daha mutlu hissedebilmeniz için ufak önerilerim olacak bu hafta sizlere; çünkü modern zamanların moda hissiyatı yalnızlık ve mutsuzluk oldu. Mutlu olmak zorlaşsa da şu dönemde, biz mutlu olmak için çaba sarf edebiliriz.

Öncelikle ilişkilerimizin değerini bilmeliyiz. Hayatımıza bir insan kazandırmak her zaman için kolay olmayabiliyor. Beraber vakit geçirdiğimizde mutlu, keyifli ve güvende hissettiğimiz insanların yanındaki arkadaşlıklarımız da fazlasıyla değerli olmalı. Bu yüzden ilişkilerimizin değerini bilmek, yıkıcı değil yapıcı olmak her zaman için bizi mutluluğa bir adım daha yaklaştırır.

Dünya mükemmel bir yer değil, ancak bu durum dünyada güzel şeylerin olduğu gerçeğini de değiştirmez. O bakımdan her zaman daha olumlu ve mutlu olmak da fayda vardır. Hobi edinmek, stresi azaltmak ve neşeli olmak için mükemmel bir seçenektir. Kendimize küçük de olsa, hobiler edinmeliyiz. 

Dijital dünyaya uyum sağlamak için akıllı telefonlar ve sosyal medya vazgeçilmezimiz artık maalesef. Ancakçoğu zaman sosyal medyada gereğinden fazla vakit harcıyoruz. Bunu kontrol ederek gerçek dünya ile olan ilişkimizi daha fazla sıkılaştırmamız, mutluluğumuzun önünü açar.

Küçük de olsa hedefler belirlemeliyiz. Büyük hedefler genellikle zaman ister, fakat küçük hedefler bizim motivasyon ve mutluluk kaynağımız olabilir gün içerisinde.

Belki de kendimize bir misyon edinmeliyiz. Sosyal yardım kuruluşlarında ve etkinliklerinde gönüllü olarak çalışarak başkalarına yardım ederek hem dünyayı hem de kendimizi mutlu edebiliriz. 

Kimse mükemmel değildir. O yüzden hayatımızda başımıza gelen bir olumsuzluğu gereğinden fazla büyütmemeliyiz. Hiçbir şeyin mükemmel olmadığını kabullenerek daha fazla mutlu olabiliriz. 

Kimseye karşı nefret beslememek, nazik ve kibar olmak iyi ilişkiler kurmak, diğer insanların da bize aynı şekilde davranmasını sağlayabilir. Kendi dünyamızı güzelleştirmek ve daha mutlu olmak için nazik ve kibar olmamız gerekir. 

Çevremizdeki insanlardan hayata dair tavsiyeler dinlemek kimi zaman yararlı olabilir. Ancak bizi kıskandığı ya da bütün dünyadaki güzelliklerden nefret ettiği için başarılarımıza yersiz eleştiriler yapanlar da olacaktır. Onun için en iyisi, bazen bazı insanları sessize almak olacaktır. 

Yeni şeyler deneyimlemek kişinin dünyasını genişletir ve kişiyi monotonluktan kurtarır. Ayrıca dünya üzerinde sevdiğimiz şeyleri keşfetmemizi sağlar. Yeni ve güzel bir şeyler keşfedip tahmin ettiğimizden çok daha fazla mutlu olabiliriz.

Aslında lafın kısası şu; “Kendinle mutluysan, kimseyle derdin olmaz...’’ Haftaya kadar sevgiyle. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Mahmut Baştuğ
 22 Ağustos 2021 Pazar 00:01
Mutlu olmak çaba ister oda insanın elinde.Katılıyorum.Selam ve sevgiler.
 Zekeriya Erdoğan
 21 Ağustos 2021 Cumartesi 13:22
Selamlar olsun güzel insan. Hayata dair insanın mutlu olabilmesi için Doğayla''da bir nebze olsun barışık yaşamalı doğadan ne kadar uzak iseniz bir okadarda mutsuzsunuz demektir. Bunu kendimden biliyorum işim harici hobi olarak arıcılığa başladım birden kendimi kainatın içinde hissettim ve bu his bütün olumsuzluklara rağmen mutlu olmaktan kopmamayı öğretti.. Saygılarımla
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat