MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
DANIŞTAY’IN SAHİPSİZ KÖPEK KARARI
Murat BALCI
YAZARLAR
25 Mayıs 2022 Çarşamba

DANIŞTAY’IN SAHİPSİZ KÖPEK KARARI

Danıştay, sahipsiz sokak köpeklerinin saldırılarından Valilik ile İl ve İlçe Belediyelerini aynı oranda ortak sorumlu tuttu. 

Söz konusu hakkaniyetli kararıyla alkışı haketti bence...

Kamuoyunda yıllardır tartışılan saldırgan başıboş sokak köpeklerince yaralanan mağdurlara ilişkin hukuken önemli bir emsal karara imza attı Danıştay...

Malumunuz; neredeyse 81 İlimizde denetimsiz köpekler sokaklarda başıboş gezerken, vatandaşlara nedensiz saldırılarıyla gündemde.

Yazıma konu; Ankara, Konya ve İzmir’de, ayrı ayrı meydana gelmişti geçtiğimiz yıllarda sahipsiz köpek saldırıları...

Masumlara yönelik köpek saldırılarında çok sayıda can yitti. Sakat kalan var maalesef.

Kısa zaman önce Antalya’da Mahra Melin Pınar adlı bir kızımız, saldırgan köpeklerden korunmak amacıyla kaçtığı sırada kamyonun altında kalarak feci şekilde can vermişti.

Kayıtlara ise, maalesef trafik kazası olarak geçti bu feci ölüm!

Ama asli sorumlu yerel yönetimlerdi. Sadece bu yıl içinde hukuka yansıyan diğer köpek saldırılarında ise 2 vatandaş ağır yaralandı.

Yaşanan 3 üzücü vakada da mağdur ve mağdur yakınlarınca yerel mahkemelerde ilgili Büyükşehir ve İlçe Belediyeleri aleyhine maddi-manevi tazminat davaları açılmıştı.

Mağdurlarla 1.derece yakınlarının tüm masraflarının karşılanması talep edilmişti.

Ankara, İzmir ve Konya’da ayrı ayrı açılan davalarda yerel mahkemeler belediyelerin kusurunu tespit etti. Belediyelerin maddi- manevi tazminat ödemesine hükmedildi.

Ancak öncelikle yetki alanı gereği Büyükşehir ve İlçe Belediyeleri aleyhine açılan davalar, yerel yönetimlerin temyiz istemiyle Danıştay’ın önüne gitti.

Kamu alanının Yüksek Mahkemesi Danıştay ise, alkışlanacak bir emsal kararın altına imza attı.

Sahipsiz başıboş köpek saldırılarında sadece ilgili Büyükşehir, İl ve İlçe Belediyelerine kusur yüklenemeyeceğini, Valiliklerin de aynı ortak kusuru paylaşmasına hükmetti. Çünkü, sokak köpeklerinin öncelikle barınması, denetlenmesi, rehabilitasyonu, kısırlaştırılması yerel yönetimler harici, mülki idareler; İl Valiliklerinin, dolayısıyla Kaymakamlıkların ortak sorumluluk alanındaydı...

İsabet, tüm İllerdeki ortak sorumluluk kararında... Hukuk, bunu sokak köpekleri üzerinden tescillemiş oldu. Emsal niteliğinde bence benzer kamusal konular için de.

Ankara’nın Gölbaşı Belediyesi, emsal sayılabilecek örnek bir çalışmaya imza attı. Belediye, sokak köpekleri için rehabilitasyon ve barınma merkezi ile köpek oteli açmaya hazırlanıyor.

Yetmez ama “Evet” örnek bir çalışma. Bravo.

Köşe yazılarım ve geçmişte imza attığım televizyon haberlerimle gündeme taşıyorum malumunuz defalarca; sahipli ya da sahipsiz köpeklerce zarar gören onlarca vatandaşımızın mağduriyetini...

Acı ama yine de hatırlayalım; 

Gaziantep’te 4 yaşındaki Asiye kızımız vardı.

Hani Babası’nın apartman görevlisi olarak çalıştığı Site’nin bahçesinde masumca oynarken saldırgan yasaklı köpekler küçük Yavru’ya vahşeti yaşatmıştı.

Güya sahipliydi pitbullar...

Ama tasmasız, ağızlıksızdılar. Sonuçta saldırgan köpeklerin elinden minik Asiye zor kurtarılmıştı.

Ağır yaralandı. Fazlaca doku kayıpları var zira...

Antalya’da Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde Prof. Ömer Özkan Hoca’nın ekibince halen tedavisi sürüyor minik Asiye kızımızın. 

Ayrıca, sahipsiz köpeklerce öldürülen, yaralanan, sakat kalan yüzlerce vaka var.

Ama bazı hayvansever kisvesindeki lobilerce gündeme taşınmıyor, ya da bir şekilde engellenmeye çalışıyor maalesef. Bizler gibi kamuoyuna taşımaya yeltenen de sosyal medyadan vs. adeta linç ediliyor.

Fox Haber Haftasonu sunucusu meslektaşım Gülbin Tosun’u da kınıyorum bu arada. 

Merhume Mahra Melin Pınar’ın Annesi ile sosyal medya üzerinden girdiği gereksiz polemik yüzünden.

Yakışmadı; kızını kaybeden acılı bir Anne’yi sosyal medya üzerinden örselemek Gülbin Tosun’a...

Hayvansever olmaya çalışırken, “hayvan hakkı” söylemini insan aleyhine çokça abartıyoruz sanırım!

İnsana, hele bu konuda kalbi yaralı, hassas, acılı bir Anne’ye sosyal medya klavyesi üzerinden hakaret, tehdit, olmadı Gülbin!

Bir gazeteci-haberci olarak mağdurun, yılmadan usanmadan hep yanındayım. İlahi adaletin yanısıra, hukuksal ve kamu yararına görev yapmaya devam edeceğim.

Zira sosyal medyada linçten korkan yazı yazmaz, gündeme taşımaz. Devam.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat