MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
DEAŞ’LA MÜCADELE BM TARAFINDAN YAPILMALI
Cihangir TÜRKMEN
YAZARLAR
28 Şubat 2017 Salı

DEAŞ’LA MÜCADELE BM TARAFINDAN YAPILMALI

Dış politikada başarı ancak doğru hedef belirleme ve bu hedefte ısrarcı olmakla mümkündür. Bir yandan toplumu aynı hedefe yönlendirirken rakiplerinizin sizin görüşünüzü dikkate almasını sağlarsınız. Savruk ve bir hedefe dönük olmayan fikir uçuşmaları rakiplerinizin sizi kâle almamasına yol açar. Nitekim Fırat Kalkan harekâtına kadar böyle olmuştu.
Batı kuklası her iki terör örgütünün ortak hedefinin Türkiye’yi de Suriye gibi parçalamak olduğu hususunda çok şükür iktidar ve muhalefet aynı şekilde düşünmektedir. Bu bağlamda Türkiye’nin Suriye’ye giriş sebebinin Türkiye’nin güvenliğini sağlamak olduğu hususunda söylem birliği oluştu. Elbette Suriye’de durumun normalleştirilmesine katkıda bulunmak amacı da sık sık tekrarlanıyor. Artık bu söylem ve eylemlerden asla şaşmamak gerekir.
Obama’dan bu yana ABD’nin Deaş’ı temizlemek için kendi askerini kullanmak istemediği biliniyor. Bunun yanı sıra özellikle 1 Mart tezkeresini reddetmemizden sonra bölgede etkimizin artmasına da müsaade etmek istemiyor. PKK/YPG-PYD’yi kendi askeri gibi kullanarak bölgede kalıcı düşmanlıklar meydana getirmenin yanında onları savaş içinde eğiterek kurulmasını hedefledikleri Kürdistan’ın ordusunu da oluşturmuş olacaklar. Ancak Kürtlerin başarılı olacaklarından da emin olamadıkları da açık. Çünkü terörist PKK/YPG-PYD’nin kullanımına itirazımız üzerine bölgeye Peşmerge ile veya PKK/YPG-PYD’yi birlikte girmemizi öneriyorlar. Böylelikle Kürdistan’ın inşasını Türkiye’ye yaptırmış olacaklar. Tıpkı Ayn El Arab’ın (Kobani) Deaş’tan temizlenmesi için kantonlaşmalarına yardım ettiğimiz gibi, güneyimizde ABD-İsrail kuklası Kürdistan’ın inşasını da elimizle yapmamızı istiyorlar. Tabi Peşmerge’nin geçiş noktası Fırat’ın doğusunda konuşlanmasına müsaade ettiğimiz PKK/YPG-PYD bölgesinden yapılabilecek. Yani her fırsatta terör örgütünü kabullenmemizi sağlamak istiyorlar.
ABD bölgede artan Rus etkinliğini sona erdirmek ve tekrar inisiyatifi ele almak gayreti içinde. Sn. Erdoğan ve Sn. Trump telefonla görüştü. Başkan yardımcısı, ABD Gn. Kurmay Başkanı, Savunma Bakanı, CIA başkanı, senatörler ülkemizi ziyaret etti. Bütün bunlar siyasi bir baskı altına alındığımızın göstergesi. Türkiye DEAŞ’a karşı asla ABD ve PKK/YPG-PYD ile birlikte veya tek başına müdahaleyi düşünmemeli. PKK/YPG-PYD’nin asla koalisyon güçleri içinde yer almasına müsaade edilmemelidir. ABD bizi ikna için GÜLEN’i vermeyi bile teklif edebilir. Asla bu oyuna gelinmemelidir. Zira Suriye - PKK/YPG-PYD meselesi FETÖ meselesi gibi asla ödün verilemeyecek bir güvenlik meselesidir.
Suriye’de gelinen nokta itibarıyla ülkelerin kendi menfaatleri çerçevesinde hareket eden koalisyon güçleri yerine BM kararları ve kuvvetlerine ihtiyaç bulunmaktadır. Cenevre süreci desteklenmeli ve Suriye-DEAŞ meselesi ABD-Rusya elinden alınıp BM’ye havale edilmelidir. Şu anki fiili durum Suriye ve Irak’ta mezhep ayrışmasına sebep oluyor. BM’nin devrede olması İran ve diğerlerinin mezhep bazlı faaliyetlerini kısıtlayacak ve mezhep tabanlı ayrışmanın bir nebze önüne geçilebilecektir.
Dünyaya masajımız net ve anlaşılır olmalıdır. “Türkiye güvenliği çerçevesinde sınırlarımıza konuşlanmış Deaş (İşid) belasını defetmek ve Irak’tan başlayıp Akdeniz’e ulaşması hedeflenen sözde Kürt bölgesinin esas sahiplerine iadesini sağlamak için El Bab’a girdi. Bundan sonra da ülke güvenliği politikasının devamı olarak bir yandan El Bab koruma altında tutulurken Güney sınırımız boyunca Arap, Türkmen ve diğer etnik yapıdaki köyleri işgal ederek kantonlar kuran terör örgütü PKK/YPG-PYD ile mücadele sürdürülecek etnik temizliğe tabi tutulan Membiç dahil bölge teröristlerin işgalinden kurtarılacaktır.
Suriye’nin toprak bütünlüğünün tekrar tesis edilmesini, Suriyelilerin tekrar ülkelerine dönüp köylerine yerleşmesini benimseyen, halkın iradesine dayalı demokratik bir rejim ile yönetilmesini hedefleyen ülkelerle ittifak edeceğimiz açıktır.
Bölgede kalıcı bir barışın sağlanabilmesi için Deaş terör örgütünün tamamen temizlenmesi gerektiği tüm ülkeler tarafından dile getirilmektedir. Bunun sağlanabilmesi için koalisyon güçleri yerine Birleşmiş Milletler şemsiyesi altında mücadele edilmesi yeni problemler doğmaması açısından elzem görülmektedir.” şeklindeki net, kararlı politik ve askeri hedef ilanı hem ülke içinde söylem birliğinin devamını sağlayacak hem de fikirlerimiz rakip ülkelerce dikkate alınmak zorunda kalacaktır.
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat