MENÜ
Ankara 11°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
DERS ALMAZSAK, ÇÖZÜM BULAMAYIZ!
Seda TOLMAÇ
YAZARLAR
8 Haziran 2021 Salı

DERS ALMAZSAK, ÇÖZÜM BULAMAYIZ!

Son yıllarda tüm dünyada gözle görülür bir şekilde yaşanan iklim değişikliği bizlere, sel, fırtına, aşırı sıcaklık, kuraklık gibi düzensiz hava olaylarının arttığını gösteriyor.

 Üstelik doğanın insan eliyle tahrip edilmesinin bir sonucu olarak karşımıza çıkan iklim değişikliği, halihazırda Marmara Denizi’nde yaşanan müsilaj sorununda olduğu gibi bizlere sinyal veriyor. 

Müsilaj, yani deniz salyasıyla kaplanan Marmara Denizi, çözüm beklerken yaşanan bu son olayda da görüldüğü gibi doğa, insana “Dur” diyor. 

Yaşanan müsilaj sorununa ilişkin açıklama yapan uzmanlar, Marmara Denizi’ndeki kirlilik yükünün azaltılması, iklim değişikliğini dikkate alan yeni bir atık yönetim politikasının geliştirilmesi çağrısı yaparken meydana gelen bu olaydan anlaşıldığı üzere, doğayı nefes alamayacak hale getiren kirlilik yüküne çare gerekiyor.

Yazımın girişinde bahsettiğim düzensiz hava olayları, iklim değişikliğine etki eden faktörlerden ve Türkiye’de yaşayan birçok kişi de son yıllarda düzensiz hava olaylarının ciddi bir şekilde artığını gözlemliyor. 

Öyle ki, Veri Kaynağı’nın Konda’nın araştırmasına dayandırdığı verilere göre; Türkiye’nin yüzde 85,2’si son yıllarda Türkiye’de sel, fırtına, aşırı sıcaklık, kuraklık gibi düzensiz hava olaylarının arttığını düşünüyor. Aynı araştırmada değişen bir şey olmadığını düşünenlerin oranı yüzde 12,2 olurken düzensiz hava olaylarının azaldığını düşünenlerin oranının yüzde 2,5 olduğu belirtiliyor. 

Bu veriden hareketle, yaşanan düzensiz hava olayları artık gözle görülür bir şekilde, tüm canlı yaşamını etkileyecek boyuta geldi. 

Doğal alanların insan müdahalesiyle tahrip edilmesi, zararlı gazların bilinçsizce salınımı, yeşil alanların beton yığınlarına dönüştürülerek şehirlerde oluşan boğucu yaşam ve artan nüfus; sel, fırtına, aşırı sıcaklık, kuraklık gibi düzensiz hava olaylarının ortaya çıkmasına neden oluyor. 

Doğanın gözle görülür şekilde sürüklendiği felaketin önüne geçmek içinse denizlerden ormanlara kadar her alanda acil eylem planına ihtiyaç var. 

Aksi takdirde yaşanan bunca düzensiz hava olayları sonucu meydana gelen iklim değişikliği canlı yaşamını önüne geçilemez bir çıkmaza sürükleyecek gibi duruyor.

Öyle ki, önüne geçilemeyen aşırı hava olayları nedeniyle yaşanan afetlerin can ve mal kayıplarına sebep olacağı öngörülüyor. 

Bunun yanında kuraklığın tarımsal üretimi etkilediği, adeta tarımsal üretimi durma noktasına getirdiği ve böyle giderse su ve gıda kıtlığının yaşanma ihtimalinin ortaya çıktığı da bir gerçek.

Tüm bu ihtimallerin önüne geçmek için en başta yapılması gereken; ders almak çünkü eğer ders almayı hala becerememişsek, gözle görülür bir şekilde yaşanan iklim değişikliğinin ve buna bağlı olarak gelişen başta müsilaj sorunu olmak üzere, kuraklık, sel, kirlilik vb. birçok sorunun çözümüne yönelik de hiçbir şey yapılamaz.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat