MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
DOLAR 6 LİRAYI GEÇECEK
Bünyamin ALTINTAŞ
YAZARLAR
12 Eylül 2019 Perşembe

DOLAR 6 LİRAYI GEÇECEK

Merkez Bankası’nın faiz indirimi ile beraber, mevsimsel etkilerin de katkısıyla enflasyon rakamlarındaki iyileşme eğilimi, Merkez Bankası’nın yeni bir faiz indirimine gideceği yönünde beklentileri artırdı.

Ekonomide gözler Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun bugün yapacağı toplantıya çevrildi. Merkez faiz indirimi yapar mı, yapmaz mı bunu bugünkü toplantıdan sonra öğreneceğiz.

Biz Merkez Bankası tarafından açıklanan beklenti anketinin sonuçlarına bakalım. Zira bu beklentiler Merkez’in de bir bakıma yol haritasını göstermesi açısından önemli.

2019 Eylül dönemi beklenti anketine göre; 2019 yılı Eylül ayı için tüketici enflasyonu beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 1,46 iken, bu anket döneminde yüzde 1,49 oldu. Ekim ayı TÜFE beklentisi bir önceki anket dönemine göre değişmeyerek yüzde 1,93 oldu.

Yıl sonu TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 14,42 iken, bu anket döneminde yüzde 13,96’ya geriledi. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 12,77 iken, bu anket döneminde yüzde 12,21 oldu.

Bu rakamlar, enflasyonun ciddi anlamda düşmeyeceğini hatta bazı ekonomistlerin ileri sürdüğü gibi tek haneli rakamlara inmesinin söz konusu olmadığını gösteriyor.

Faiz beklentilerinde ise kısmi olarak bir düşüş bekleniyor. Gecelik faiz oranları baz alındığında oranın yüzde 17’nin altına düşeceği öngörülüyor. Bu beklenti bir önceki anket döneminde yüzde 19’ün biraz üzerindeydi.

Gelelim dolar kuruna…

Merkez Bankası’nın beklenti anketine göre; 2019 yıl sonu döviz kuru (dolar/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 5,90 TL iken, bu anket döneminde 6,00 TL’ye yükseldi. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla 6,27 TL ve 6,35 TL olarak gerçekleşti.

Yıllık enflasyonun Ağustos’ta beklentilerin üzerinde düşüş kaydetmesinin ardından faiz indirim sürecinde Merkez Bankası’nın elini güçlendireceği görüşü ve küresel merkez bankalarının gevşeme yanlısı politikalarını sürdüreceği beklentisi ile düşüşünü sürdüren doların yılsonunda 6 liranın üzerine çıkması iyimser bir tablo olarak önümüzde duruyor.

Türk lirasındaki istikrarın yanı sıra enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve iç talep koşullarının seyri, çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonundaki düşüşü desteklemesi olumlu bulunurken, Eylül ayında, ulaştırma hizmetlerinde şehir içi ulaşım kalemi kaynaklı fiyat artışları gözlenecek. Tütün ürünlerindeki fiyat artışının eylül ayına sarkan bir etkisi olacağı da aşikar.

Bu durum enflasyon üzerindeki baskıyı artırıp, ticaret savaşlarının da etkisiyle dolar kurunda beklenmedik sıçramalar yaşatabilir.

Bütün bunları alt alta koyduğumuzda Merkez Bankası’nın faiz indirimi piyasaların seyri açısından son derece önemli. 250-300 baz puanlık bir faiz indirimi hem enflasyon hem de kur üzerindeki baskıyı hafifletecektir.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat